Logo image
Logo image

Bilinçli Rüya Görmenin Faydaları

3 dakika
Bilinçli Rüya Görmenin Faydaları
Son Güncelleme: 04 Şubat, 2017

Bilinçli rüyalar uyku sırasında gördüğümüz fakat bilinçli olarak gördüğümüz rüyalardır.

Bilinçli rüyalar genelde 10 ila 19 yaş arası dönemde sık yaşanır ve yetişkinliğe doğru ilerledikçe kaybolur. Hakikaten, yetişkinler bu tür rüyaları çok nadiren görürler.

“Rüya, gerçeğin ötesine geçse bile rüya görmek gereklidir.”

– Ayrton Senna

Rüyalarda bilinç

Rüya sırasında gördüklerinizin hiçbirinin gerçek olmadığının farkında olduğunuz bir rüya gördünüz mü hiç? Kendi rüyanızın içinde rüya gördüğünüzün bilincinde olmak, “bilinçli rüya görmek” adı verilen bir olgudur.

Bilinçli rüyalar iki farklı düzeyde görülebilir. İlk düzeyde, rüya gördüğünüzü biliyorsunuzdur ama yaşadığınızı nasıl tanımlandıracağınızı bilmiyorsunuzdur. İkinci seviyede ise rüya gördüğünüzün tamamen farkındasınızdır, hatta rüyanızı kontrol dahi edebilirsiniz.

Kendi rüyalarınızın bilincinde olmak çok faydalı olabilir ve gerçek hayatta size yardımcı olabilir. 

Rüyalar sayesinde günlük sorunlarınızı çözebilirsiniz

Günlük sorunlarımızın birçoğu rüyalarımızda ortaya çıkar. Bunlar bize işkence eder ve unutmak için çabaladığımız durumları bize hatırlatır. Fakat bu sorunlar hakkında rüya görmek, bunları sonlandıracak en iyi çözümü bulmamızda bize yardımcı olabilir mi?

Some figure

Bilinçli rüyalar sayesinde günlük hayatımızda karşılaştığımız sorunlar hakkında düşünebiliriz. Bu rüyalar, sorunlar karşısında nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini ve sorunlarımızı çözerek ne kazanıp neleri elde edeceğimizi anlamamıza yardımcı olabilir.

Bunlar göz önüne alındığında, bu rüyalar sorunlarımızı çözmemiz yönünde doğru yolu seçebilmemiz için vazgeçilmez bir araç halini alabilir. Peki ama nasıl?

“Çözüme bakın, soruna değil.”

– Donald Trump

Bilinçli rüyalar, hayal gücüyle düşünmeyi teşvik eder. Zihin daha aktif bir hale gelir ve daha önce umutsuz gözüken sorunlara çözüm bulabilir. Ayrıca bu tür rüyaların pozitifliği de artırdığı söylenebilir. Çünkü bu rüyalar sayesinde sorunlarımız ve sıkıntılarımızın karanlığında ışığı görebiliriz.

Özgüveninizi artırın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bilinçli rüyalar sorunlarınızı çözmenize ve daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olabilir. Bunun birçok olumlu etkisi olacaktır:

  • Daha fazla konsantrasyon gücü
  • Daha güçlü ve sağlam bir hafıza
  • Yaratıcılık uyarımı
  • Stres ve endişeyle mücadelede faydalı

Bütün bu pozitif etkiler, amacınızı gerçekleştirmenize yardım edecektir. Hedeflerinize erişip sorunlarınızı çözerek daha mutlu olmanızı sağlayabilir.

Bu rüyalar sayesinde profesyonel ve yaratıcı becerileriniz güçlenebilir. Bazen dayanılmaz hale gelen stres ve endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Düzenli olarak bilinçli rüyalar görüyorsanız, daima enerjiyle uyanan, hayatlarından memnun olarak uyanan insanlarla kendinizi özdeşleştireceksiniz.

Rüyalar sayesinde daha iyi uyur ve korkularınızı aşarsınız

Sanılanın aksine, bilinçli rüyalar sayesinde daha kaliteli bir uyku çekeriz çünkü bu rüyaları görürken daha rahat oluruz.

Sorunlarımız üzerinde düşünüp rüyalarımız sayesinde çözüm bulmaya çalıştığımız için gece çok daha iyi uyuruz.

Ayrıca daha iyi uyuduğumuz zaman sabahları da kendimizi daha iyi hissederek uyanırız. Uykuya ayırdığımız zamanı en iyi şekilde kullanmış oluruz.

Some figure

Peki ya korkularımız? Bizi korkutan birçok durum vardır. Bunlar fobiler, travmalar ya da kontrolümüz dışındaki durumlar olabilir. Bilinçli rüyalar bu sorunların da birçoğunu çözebilir.

Bilinçli rüyalar korkularımızla yüzleşip onları yenmemize yardım edebilir

Farz edelim ki bilinçli rüyalarınızın birinde sizi kovalayıp saldırmak isteyen birini gördünüz. Bu rüya tekrar edebilir ve güvensizlik duygusunu temsil ediyor olabilir. Bu rüyayı görmek size ne kazandırır?

Bilinçli bir rüyayı yeniden kurmak ve yönetmek mümkün olduğu için bize saldıran kişiye bir yüz verip onu yakalarsak, temsil ettiği korkuyu yenmiş oluruz. Kişisel korkularınızı rüyalarınızda aşmak, gerçek hayattaki bir güvensizliği yenmenize yardımcı olabilir.

Bunlar bilinçli rüyaların faydalarından yalnızca birkaç tanesi. Rüyalarınızın bilincindeyseniz, tebrikler! Daha mutlu ve tatmin edici bir hayatınız olması için kendinize yardım ediyorsunuz.