Logo image
Logo image

Kendini Yeniden Kontrol Edebilmek için Karanlık Yanını Keşfet

2 dakika
Kendini Yeniden Kontrol Edebilmek için Karanlık Yanını Keşfet
Son Güncelleme: 25 Ocak, 2017

Nefret ettiğiniz hislere kapıldığınız oluyor mu? Bahsetmekten utandığınız şeyler yapıyor musunuz? Kurtulmak istediğiniz bir parçanız var mı? İstediğinizi itiraf etmekten nefret ettiğiniz şeyler var mı? Hepimizin yüzleşmekten korktuğumuz karanlık bir yanımız vardır. 

Karanlık yanınız iyi niyet, taviz ya da doğru şeyi yapmak gibi kavramları anlamaz. Baskı altındadır ama büyüyerek dışarı çıkmanın yollarını arar. Birçok kişi, karanlık yanlarını keşfederek kendilerini yeniden kontrol edebileceklerini, kendilerini daha iyi anlayıp tanıyabileceklerini bilmez.

Some figure

Karanlık yanınız neden beslenir?

Zihninizin karanlık yanı, acıdan ve kendinizi yok etmenizden, kendinize yasakladığınız her şeyden, gerçekleşemeyen tüm arzulardan beslenir. 

Tatmin edilmemiş ihtiyaçlarınız, karanlık yanınızı besleyen negatif duygular geliştirir. Bu ihtiyaçlara bir çıkış yolu sunamazsanız, negatif duygular içinizdeki kötü özellikleri büyütecek ve aslında bu kişi olduğunuza sizi inandıracaktır. 

Sizin için kötü olması nedeniyle yapmamanız gerektiğini bildiğiniz bir çok şey vardır ama yine de bunları yaparsınız. Sigara içmemeniz, yağlı şeyler yememeniz, eşinize ya da çocuklarınıza bağırmamanız, faydasız tartışmaları uzatmamanız gerektiğini bilirsiniz… ama yine de bütün bunları yapmaya devam edersiniz.

İyi niyetler de karanlık yanınız için yeterli değildir. Harekete geçip onu beslemekten vazgeçmelisiniz yoksa karanlık yanınız sizi alt edecektir.

Karanlık yanınız neye muhtaç?

Karanlık yanınızı beslemekten vazgeçmek için en çok neyi sevdiğinizi bilmeniz gerek. Bu durum negatif psikolojik bağlılıkları yani size acı veren eski bir duruma tüm gücünüzle tutunmanıza neden olan hisleri besler.

Bu negatif duygular yüzünden kendinizi güvende, uyumlu ve güçlü hissedemezsiniz. Bu duygular reddedilme, rezil olma, aldatılma, başarısızlık ve işe yaramama ile ifade bulur.

Some figure

Bütün bu olumsuzluk, ruhunuzun en karanlık parçasını besler. Sonuç olarak, karanlık yanınız negatif düşünce ve duygularınızla, geçmişte yaşamınızda bulunmuş ya da hala hayatınızda olan zehirli kimselerin etkisiyle büyür.

Hayatınızda ne zaman olumsuz bir şey gerçekleşse ya da hoşlanmadığınız bir şeyi hatırlasanız, en karanlık yanınız ortaya çıkar ve tüm hakları kendindeymiş gibi bütün olumsuzluklara tutunur. Sanki hiç kaçış yoktur. Bu yüzden daha fazla acıyı, zararı ve olumsuzluğu kendinize çekersiniz.

Karanlık yanınızla nasıl yüzleşirsiniz?

Zihninizin karanlık yanıyla yüzleşmenin yolu, bilinçli olarak onu eğitmekten geçer. Kurtulması mümkün olmayan şeyler vardır. Ama yok edebileceğiniz şeylerle yüzleşip onları tanımanız gerek. En büyük güçlük, zihninize dalıp orada saklanan her şeyi aydınlatmaktır.

Karanlık yanınız, tatmin edilmemiş arzular, sinir bozucu hırslar ya da kırık hayallerden çok daha fazlasını saklar. Ama buraya girip keşfedebilecek olan sadece sizsiniz. 

Hayatınızda olumsuzluk öne çıktığında, sinsi bir şeylerin size hakim olmaya çalıştığını anladığınızda hiç utanç duymadan bunun nedenini anlamaya  çalışmanız gerek.

Zihninizde karanlık bir yerin olduğunu ve sırf onu bastırdığınız için kaybolmayacağını kabul etmelisiniz. Duygularınızı bastırmak, onları güçlendirmekten başka işe yaramayacaktır. Daha çok güçlendiklerinde ise ilk fırsatta patlayıp gün ışığına çıkacaklardır.

Some figure

Cesur olun. Kendinize karşı dürüst olun ve bu olumsuzluğu dışarı salmaya çalışın.

Meditasyon size yardımcı olabilir. Eğitim almak da faydalı olabilir. Hatta sanat aracılığıyla zihninizdeki en kötü şeyleri alıp bu olumsuzluğu dışarı atabilirsiniz.

Yalnızca karanlık yanınızın sakladıklarını yaparak hayatınızın kontrolünü tekrar ele alabilir ve sizi kontrol edememesi için bu olumsuzluğu yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.