Yorgunluk, Zihnimi Etkilediğinde

Yorgunluk, Zihnimi Etkilediğinde

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2017

Uzun bir süre boyunca stres yaşadınız mı hiç? Stres, hayatınızın bir parçası haline gelip sizi bırakmadığında duygusal yorgunluk başlar.

Endişe, depresyon veya stres yüzünden oluşan aşırı yorgunluk birçok açıdan hayatımızı etkiler, bunun sonucunda büyük bir enerji kaybı yaşarız ve iyileşemeyiz. Yorgunluk zihninize hakim olduğunda, tüm gücünüz vücudunuzu terk etmeye başlar ve kurtulması güç bir zayıflığa yol açar.

Daha yüksek empati kabiliyetine sahip veya daha hassas insanlar akut yorgunluğa daha fazla meyilli oluyor ve bu durum, duygusal kaynakların tükenmesine yol açıyor.

Peki duygusal yorgunluk kendini nasıl gösteriyor? Neden ortaya çıkıyor? Bugün bu soruların cevabını vererek duygusal yorgunlukla başa çıkmanız için çözümler sunmaya çalışacağız.

Duygusal yorgunluk mu yaşıyorum?

Bu soruyu soruyorsanız, daha önce sözünü ettiğimiz bazı sorunları yaşamış olmalısınız: stres, depresyon ya da anksiyete.

yorgun-kisi

Ama genelde bu tür duygusal yorgunluktan muzdarip kişiler, belirtilerin farkında değildir. Peki bu durum neden yaşanıyor?

Duygusal yorgunluk kendi duygularımızı reddetmemize neden olan motivasyon eksikliğine yol açar. Bu yorgunluk kendini farklı şekillerde gösterir:

  • Motivasyon eksikliği ve hayata dair ilgi kaybı.
  • Enerji kaybı.
  • Stres veya stresli durumlara karşı düşük tolerans.
  • Kendinize ve çevrenize karşı yabancılık.
  • Konsantrasyon güçlüğü ve dikkat eksikliği.

Duygusal yorgunluk, sağlığınız ve kişiler arası ilişkileriniz konusunda çok daha ciddi sorunlar yol açabilir.

Depresyon, pek çok farklı nedenle oluşabilse de, ilgilenilmediği takdirde bu yorgunluk da depresyona neden olabilir.

“Hayatta kontrolünüzü kaybetmekten başka bir seçeneğin olmadığı anlar vardır.”

– Paulo Coelho

Duygusal yorgunluğu teşhis edebilmek için dikkatli olmalıyız. Neden mi? Çünkü bu durum yoğun depresyon, ruhsal tükenme ya da daha ciddi sorunlara karşı uyarıcı özellikte olabilir.

Duygusal yorgunluğu hemen aşın

Bizi büyük bir hastalığa karşı uyaran bütün bu işaret ve uyarılarla birlikte duygusal tükenmişlik için pek çok çözüm mevcut.

Duygusal yorgunluk yaşadığımızı fark ettiğimizde işe koyulma ve yorgunluğa neden olan stresi yok etmek için çalışma zamanı gelmiş demektir.

yorgun-kadin

Peki ama stres ve anksiyeteden nasıl kurtulabiliriz? Bizi en çok etkileyerek onlarca soruna yol açan durumlardan ikisi bunlardır.

Yorgunluktan hemen bugün kurtulabilmek için uygulayabileceğiniz önerilerden bazıları:

  • Egzersiz, zihniniz ve yaşadığınız yorgunluk için çok iyi bir kaçış yöntemi olabilir.
  • Sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı bir hayat tarzı, duygusal sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.
  • Dinlenmek ve uyku da stresten kurtulmak için atılacak büyük bir adımdır.
  • Duygularımızı yönetmeyi öğrenmek için bilinçli olmak çok faydalı olabilir.

Bunlar, duygusal yorgunlukla başa çıkmak için uygulayabileceğiniz şeylerden birkaçı.

Bilinçli olmak, şiddetle tavsiye edilen bir uygulama; zira stres ve gerginliğe yol açan her şeyden kendimizi uzaklaştırmamızı sağlayacak birçok araç sunar. Ayrıca bu uygulama kendimiz hakkında düşünerek yorgunluğumuza yol açan şeyleri keşfetmemizi sağlar.

Duygusal yorgunluğu aşmak için öncelikle bunun nedeninin farkında olmamız gerek. Çok hassas ve empati gücü yüksek bir kişi iseniz ve zihinsel yorgunluk yaşayıp yaşamadığınızdan şüphe ediyorsanız, dikkatli olun! Çok daha ciddi bir sorun, dikkatinizden kaçıyor olabilir.

Neyse ki duygusal yorgunluk, yukarıda önerdiğimiz yollarla çözülebilecek stresten kaynaklanmaktadır. Umarız size yardımcı olur ve hayatınızı etkileyen bu aşırı yorgunluğu sonlandırmak için kullanabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.