Logo image
Logo image

Beyin Hasarı Sevdiğiniz İnsanı Sonsuza Dek Değiştirdiğinde

2 dakika
Beyin Hasarı Sevdiğiniz İnsanı Sonsuza Dek Değiştirdiğinde
Tarafından yazılmıştır Alicia Garrido Martín
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Beyin hasarı sevdiklerinizin hayatını almadığında ama onları sonsuza dek değiştirdiğinde, yaşamın en zor paradokslarından birinde bulursunuz kendinizi. Sevdiğiniz kişi fiziksel olarak yok olmadı, ama artık aynı kişi değil. Değişti. Ve bu sadece beyin hasarına eşlik eden fiziksel sakatlık yüzünden olmaz, aynı zamanda kişilik değişikliği nedeniyle de değişir.

Sevdiğiniz kişinin bir yabancıya dönüştüğünü nasıl açıklayabilirsiniz? Artık bir zamanlar oldukları kişi olmadıklarını nasıl anlayabilirsiniz? Artık farklı bir renge sahip. Belki de eskiden dışa dönük ve sosyalleşmeyi seven biriyken artık ilgisiz ve kapalı. Hâlâ onu tanıyan bir parçamız olduğu gibi tanıyamayan bir parçamız da vardır.

Some figure

Kocan, baban, kardeşin bir zamanlar çok saygılı ve eğitimliydi. Ama beyin hasarının bir sonucu olarak, artık öyle değil. Beyin, sosyal normları yöneten anahtarı “kapattı”. Artık sosyal filtreleri yok. Kendi kendini kontrol gücü yoktur ve yaralandığını bilmeyen herkes sadece kaba olduğunu düşünür.

Sevdiğiniz kişi beyin hasarının farkında olmayabilir

Çoğu kez, beyin hasarı olan insanlar, aile üyeleri gibi yansımaların farkında değildir. Beyin hasarı bazen böyle olur. Yaşadıklarının tüm ağırlığını hissetmekten onları koruyan bir savunma mekanizmasına benzer.

Gerçek şu ki bu mekanizma var. Beyin hasarı geçiren ve nörolojik (bilişsel) problemleri olan, ancak maruz kaldıkları zorlukların farkında olmayan kişilerin patolojik bir durumudur. Bu klinik fenomene “anosognosia” denir. Anosognosia, fonksiyonel nörolojik eksikliklerini algılamayan hastaları ifade eder.

Some figure

Başka bir deyişle, bilişsel, fiziksel ya da davranışsal olmaları, yaralanmalarının sonuçlarını tam olarak kavrayamazlar. Çoğu zaman dikkat ya da patlayıcı reaksiyonlarla ilgili problemlerinden haberdar değiller.

Beyin hasarı olan insanların tekrar yürüyemeyeceği durumlar vardır, ama kendi başlarına bir şey yapmalarına izin vermedikleri için başkalarını suçlarlar. Onlara ne olduğunu ve bundan nasıl etkilediklerini kabul etmekte zorlanabilirler.

Aileler sevdikleri bir kişi hayatta kaldığında ama değişmiş olduğunda ızdırap çeker

Bütün bunlar ailede bir güçsüzlük ve hayal kırıklığı yaratır. Artık aynı olmadığı gerçeğinden daha kötü olan tek şey, onun aynı olmadığını farketmemesidir. Değişim, o kişinin etrafındaki insanlar için zordur.

Size yakın birinin hâlâ hayatta olduğunu, ancak artık tanıdığınız kişi olmadığını düşünün. Var oluş ve yaşayış şekli değişmiştir. Bu, beyin hasarı olan bir hastanın ailesinin uğraşması gereken en zor şeylerden biridir.

Aile dinamiğinde bir değişim olacaktır. Bulmaca kırılır, parçalar uçar. Şimdi, bakış açımızı düzeltmek ve bu ani kaostan biraz düzen oluşturmanın zamanı geldi. Rahatsız edici duygular, kıskançlık, umutsuzluk, belirsizlik gibi suçlar ortaya çıkabilir. Çok fazla şey hissedeceksiniz. Sonuçta bu bir kayıp.

Some figure

İşte bu yüzden beyin hasarının ilgili herkesin hayatını değiştireceğini vurgulamak çok önemlidir. Karma duygularınızı paylaşmak, sevdiklerinize daha iyi bir deneyimle baş edebilmeniz için yardımcı olabilir. Hayatın parçalarını onlarla yeniden konumlandırıp yeni bir anlam kazandırın. Bu cesaret ve takdire şayan bir bilgelik eylemidir.

Yazımızı bitirirken, beyin hasarından etkilenen ailelere tam desteğimizi ifade etmek istiyoruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.