Beyaz Gürültü Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Beyaz gürültü insanların daha iyi uyumasına yardımcı olabileceği için çok fazla ilgi görüyor. Şimdi, siz beyaz gürültü hakkında ne biliyorsunuz?
Beyaz Gürültü Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Gevşeme, odaklanma ve bilişsel yetenekleri geliştirebileceği için gittikçe daha fazla insan beyaz gürültü yöntemini övüyor. Bu ses aynı zamanda insanların daha iyi uyumasına da yardımcı olabiliyor.

Bu nedenle, birçok ebeveyn bebeklerini sakinleştirmek için beyaz gürültüyü kullanıyor. Bazı kaynaklar, bu tür bir gürültünün insanların daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini garanti ediyorlar. Peki bu doğru mu?

Doğruysa, beyaz gürültü uyku bozukluğu olan birçok kişiye yardımcı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu makale tam size göre!

Beyaz gürültü ile uyuyan adamın beyni.

Beyaz gürültü nedir?

Tıpkı ışıkta olduğu gibi, ses de bir spektral grafik aracılığıyla sunulabilir. Bu şekilde, beyazın tüm renklerin toplamı olması gibi, beyaz gürültü de mevcut ses frekanslarının tüm spektrumunu derleyen sesler birleşimi oluyor. Bunu armonik olarak yapan ses dalgaları, seslerin birbirini geçmesine izin vermezler.

Burada ortaya çıkan sonuç, ayarlanmış bir radyonun sesi veya arka plandaki uğultu gibi sabit ve tekdüze bir sestir. Ayrıca, yağmurun veya rüzgarın doğal sesiyle de karşılaştırılabilir.

İnsanların daha iyi uyumasına yardımcı olmak için beyaz gürültü kullanımı

Başlıca olumlu etkileri, rüyalarımızın diğer sesleri nasıl maskelediğine bağlıdır. Bu nedenle trafik sırasında veya diğer rahatsız edici uyaranlar sırasında sakin kalırsınız.

Bu rahatlatıcı etki özellikle bebeklerde ve hafif uyuyanlarda işe yarar. Bu gürültü, diğer sesleri engelleyerek beyin korteksini uyarmalarını engelleyebilir.

Aynı şekilde, kulak çınlamasından muzdarip insanlar kaliteli uyku almak için bundan fayda sağlayabilir. Beyaz gürültü, kulak çınlamasının neden olduğu ıslık sesini de engelleyebilir.

Beyaz gürültüyü dinlemek, o can sıkıcı semptomları hafifletmek ve daha iyi dinlenmek için etkili bir stratejidir.

Beyaz gürültü ve uyuyan kadın.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Ancak, bunların hepsi iyi haber değil. Bu yöntem, herkes için işe yaramaz. Uyku apnesi ve diğer solunum yolu hastalıkları olan kişiler beyaz gürültü kullanmamalıdır. Aşırı kullanımın da olumsuz etkileri olabilir.

Her gece uzun süre kullanmak saç hücrelerinize, sesleri yakalayacakları için, zarar verebilir. Gürültünün sürekli varlığı bu hücreleri aktif tutacaktır. Siz uyurken vücudunuzda meydana gelen yenilenme süreçlerini yürütmelerini engelleyecektir.

Bebeklerde ekstra dikkatli olmanız gerekir. Yüksek ses seviyelerini dinlemek çocukların işitme sistemine zarar verebilir ve dil sorunları riskini artırabilir.

Daha iyi uyumak için beyaz gürültü kullanmanın en iyi yolu

Daha iyi uyumak için beyaz gürültü kullanmanın yararları konusunda yeterli bilimsel kanıt yoktur. Ancak, sizin için işe yarıyorsa, ölçülü bir biçimde bu yöntemi kullanın. Uyuyamadığınız belirli günlerde kullanmaya çalışın. Ayrıca, düşük ses seviyesinde tutun.

Aynısı çocuklar için de geçerlidir. Çocuklarınız dinlerken rahatlarsa, onu yalnızca başka hiçbir şey onları sakinleştirmediğinde kullanın. Yine de onlar için bunu aşırı kullanmayın.

Daha iyi uyumak için iyi uyku hijyeni uygulayarak başlayın. Uyumak ve uyanmak için zaman belirleyin, geceleri uyarıcı yiyecek ve içeceklerden kaçının ve iyi bir uyku ortamı sağlayın.

Uyuyan bebek.

Uyuyamıyorsanız veya uyku bozukluğunuz varsa, önce bir uyku uzmanından randevu alın. Size daha iyi uyumak için ihtiyaç duyduğunuz araçları ve bilgileri verebilirler. Beyaz gürültü bir alternatif olabilir ancak uzun vadeli bir çözüm değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Miramontes, P. (1999). El color del ruido. Ciencias, (054).
  • Spencer, J. A., Moran, D. J., Lee, A., & Talbert, D. (1990). White noise and sleep induction. Archives of disease in childhood65(1), 135-137.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.