Beş Anne Tipi ve Duygusal Etkileri

Bir annenin çocuğuyla kurduğu bağ, çocuğun kendisiyle ve başkalarıyla nasıl bir ilişki kurduğunu belirler. Bu yazıda farklı anne türlerinin çocuklarını nasıl etkilediğini keşfedebilirsiniz.
Beş Anne Tipi ve Duygusal Etkileri
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hiç küçük hatalar yapıp da kendinizi mutlak bir başarısızlık gibi hissettiğiniz oldu mu? Eşinize güçlü bir duygusal bağımlılığınız var mı? Yoksa her ne pahasına olursa olsun taahhütten kaçınıyor musunuz? Belki de karar vermekte zorlanıyorsunuz? Bütün bu tür durumlar birçok insanın hayatında her gün olur. Ayrıca, şaşırtıcı görünse de, bunlar çocukluk deneyimlerinin ve deneyimlemiş olabilecekleri farklı annelik türlerinin sonucudur.

Amerikalı psikolog Dr. Stephan Poulter, “The Mother Factor: How Your Mother’s Emotional Legacy Impacts Your Life” (Anne Faktörü: Annenizin Duygusal Mirası Hayatınızı Nasıl Etkiler) adlı kitabında, annenizle kurduğunuz bağın etkisinin yetişkin yaşamınızda bile belirgin olduğu sonucuna varmıştır. Güçlü yönlerinizi, zayıf yönlerinizi, benlik saygınızı ve başkalarıyla ilişki kurma şeklinizi yansıtır.

Kitabında beş tip anne tanımlamıştır. Hepsinin kendine has özellikleri vardır ve çocuklarına farklı miraslar aktarırlar. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

“Annem bana gülümsedi. Gülümsemesi bana sarıldı.”

– R. J. Palacio

Beş anne tipi

Yazara göre, beş anne kategorisi vardır. Büyük çoğunluk bunlardan birine girer. Bununla birlikte, bir anne birkaç türün özelliklerine sahip olabilir. Yine de, genellikle bir özellik baskındır.

Ağlayan bir çocuğa ders veren bir kadın.

Mükemmeliyetçi anne

Bu anneler kontrolcü ve kaygılıdırlar ve dış görünüşe çok önem verirler. Amaçları, çocuklarını ve ailelerini dünyanın gözünde mükemmel kılmaktır.

Bu tutumlar, çocuklara kendilerini aşırı eleştirmeyi ve sürekli yetersiz ve eksik hissetmeyi öğretir. Genellikle diğer insanlardan büyük bir eleştiri ve reddedilme korkusu yaşarlar, ancak aynı zamanda başkalarını da yargılama eğilimindedirler. Bu nedenle, son derece talepkar insanlar haline gelirler. Ayrıca, hatalara tahammülleri yoktur ve hayal kırıklıklarına tahammül etmezler.

Bir anne tipi: Tahmin edilemez anne

Bu kadınlar, o zamanki duygusal durumlarına dayalı olarak kaotik bir ebeveynlik stili uygularlar. Aslında, duygularını nasıl yöneteceklerini bilmezler ve bu duyguların çocuklarıyla etkileşimlerini etkilemelerine izin verirler.

Bu annelerin çocukları, kararsız bir bağlanma geliştirme ve sürekli bir uyanıklık durumunda büyüme eğilimindedir. Nitekim, onlardan ne bekleyeceklerini bilmek için annelerinin duygusal durumunu okumayı öğrenmek zorunda kalırlar.

Bu çocuklar kaygılarını ilişkilerinin geri kalanında da gösterirler. Ek olarak, korkarlar ve başkalarının sevgisinin istikrarına güvenemezler. Ayrıca görünüşte önemsiz konulara aşırı tepki verme eğilimindedirler.

En iyi arkadaş anne

Bu anneler nadiren sınır koyarlar. Çocuklarıyla sırlarını ve hatta kıyafetlerini paylaşırlar ve onlara eşitleri gibi davranırlar. Ayrıca, sorumlu bir yetişkin olarak rollerini üstlenmezler ve hatta çocuklarına yetişkin ve bakıcı olma sorumluluğunu yükleyebilirler.

Çocukları terk edilmiş veya ihmal edilmiş hissederek büyüyebilir. Ayrıca, büyük bir reddedilme korkusu ve yetişkin ilişkilerinde sevilmediklerini hissetme eğilimi yaşayacaklardır. Ek olarak, bakıcı rolünü üstlenecekleri dengesiz ilişkilere girmeleri muhtemeldir.

Bir başka anne tipi: “Önce ben” anne

Bu tür anneler bencildir, egoisttir ve çocukları onların önceliği değildir. Bu annelerin çocukları, rollerinin annelerinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu ve onun her zaman haklı olduğunu hissederek büyürler. Gerçekte, fikirleri geçersiz hale gelir ve önemli bile olmaz. Aldıkları duygusal desteğin eksikliği, kendilerinden ve yeteneklerinden şüphe duymalarına neden olur.

Eksiksiz anne

Bu ideal anne tarzıdır. Bununla birlikte, çocukların sadece yaklaşık %10’u böyle bir anneye sahip olacak kadar şanslıdır. Bu anneler, dengeli, sevgi dolu, rehberlik edebilen ve sınır koyabilen kadınlardır.

Bu anneler, özerklik ve bireysellik gelişimini teşvik eder. Bu sayede çocuklar sağlıklı bir benlik saygısı ile büyürler. Sevildiklerini ve güvende olduklarını hissederler. Sonuç olarak, risk alabilir, değişime uyum sağlayabilir ve sağlıklı ilişkiler kurabilirler.

Bir çocuk ve bir kadın konuşuyor.

Her tür anne, güçlü yönlerin gelişimini teşvik eder

Yukarıdaki görüş biraz karamsar görünebilir. Gerçekten de, insanların sadece küçük bir yüzdesinin uygun ebeveynlik ve güvenli bağlanmanın faydalarından yararlandığı görülüyor. Bununla birlikte, her tür anne ve yarattıkları farklı eğitim bağlamları, çocuklarında belirli güçlü yönlerin oluşmasına katkıda bulunur.

Örneğin, mükemmeliyetçi annelerin çocukları iş hayatında sorumlu ve azimlidir. Öte yandan, öngörülemeyen anneler, bir çocuğun büyük bir empati kapasitesi geliştirmesine yol açar. Son olarak, en iyi arkadaş annelerle yetiştirilenler, inisiyatif alabilen kararlı yetişkinler haline gelirler.

Kısacası kimse çocukluğunun şartlarını değiştiremez. Ancak, değerli dersler alma ve bu koşullardan öğrenme yeteneğine sahiptirler. Aslında herkesin güçlü yanları vardır. Onlardan yararlanmayı ya da ne olabileceğine dair düşüncelere bağlı kalmayı seçip seçmemeleri onlara kalmış.

İlginizi çekebilir ...
Anneleri Ayıplama: Gerçek Bir Anne Kötü Bir Anne Midir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Anneleri Ayıplama: Gerçek Bir Anne Kötü Bir Anne Midir?

Yazar Jill Churchill, "mükemmel bir anne olmak diye bir şey yok, ancak iyi bir anne olmak için binbir türlü yol var" diyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Poulter, S. B. (2010). El legado de las madres: La influencia de su herencia emocional en nuestra vida (1.a ed.). Barcelona, España: URANO, EDICIONES.
  • Martínez, V. S., Castañeiras, C. E., & Posada, M. C. (2011). Estilos de apego y autoconcepto: bases para una adolescencia positiva. Psicodebate11, 27-42.
  • Sánchez Herrero, M. (2011). Apego en la infancia y apego adulto: influencia en las relaciones amorosas y sexuales. Recuperado mayo de 2021, de http://hdl.handle.net/10366/99355

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.