Bazen Aşkla Birlikte Yaşanan Acı

Bazen Aşkla Birlikte Yaşanan Acı
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Aşk, bazı şeylere katlanmak demektir, aşk karşı koymak, bazen de acı çekmek anlamına gelir. Aşk, ölçüsüzce vermek demektir. Hepimize daha çok genç yaşlardan beri aşk hakkında söylenenler bunlardır. Bu, yalnız kalmamak adına bizi zaman zaman umutsuz bir arayışa sürükleyen bir baskıya neden olur. Aksi halde zaman akıp gidecektir.

Aşkla ilgili bütün bu konuşmalarda kimsenin bize anlatmadığı bir şey vardır. Belki de kimse buna inanmadığı için böyledir. Oysa acı çekmeden sevmek mümkündür. Esasen, aşkın asıl anlamı budur.

Zaman zaman, bir eş bulmak için acele etmemiz bizi doğru olanı seçmekten alıkoyar. Partnerimiz ya da eşimiz, karşımıza ilk çıkan ve bu rolü üstlenmeye istekli olan kişi olur. Dahası, öz saygınız çok düşükse ve kendinize hak ettiğiniz değeri vermezseniz, bu felaketli tutum daha da olasıdır. Romantik bir partnere sahip olmak dünyanın en önemli şey değildir. Mutlulukla eşanlamlı değildir. Bazen, aslında katlanması çok zor olan bir çile haline gelir bu.

Biri başkalarının onları mutlu etmesini beklediğinde, olacakları en son şeyin mutlu olmak olduğu açıktır.

İnsanlar neden hep beni incitiyor?

Kendinize bu soruyu sordunuz mu, bilmiyorum. Ama çektiğiniz acıların kötü şansa bağlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece kötü insanların hayatınıza gireceğini ve kimsenin sizi sevmeyeceğini düşünüyorsunuz. Belki de hep aynı türden bir insanlarla karşılaşmanızın nedeni, onları seçmeniz ya da en azından onları kabul etmenizdir. Bunu düşünün. Sizi gerçekten seven birini hiç reddettiniz mi?

Belki de çok düşük bir öz saygınız var, belki de size ilgi gösteren ilk kişide karar kılarsınız. Durum ne olursa olsun, kendinize nasıl zarar verdiğinizi düşünerek, zarar gördüğünüz gerçeğini yorumlayabilirsiniz. Neden kendinize gerçekten hak ettiğiniz değeri vermiyorsunuz? Birisi sizi ne kadar sevdiğini anlatıp güzel sözler söylerken niçin gözlerinizi kapatıyorsunuz?

iplere dolanmış surat

Bu başlığı değiştirmeli ve “Neden kendimi her zaman incitiyorum?” veya “Neden başkalarının beni incitmesine izin vermiyoruz?” şeklinde yazmalıyız.

Aşkın gözü kördür…

Şüphesiz, unutulup giden kelimelerle ilgili bazı deneyimleriniz var. Onları takip eden eylemlerle tutarlı olmayan kelimeler. Sizi aydınlatan, gerçeği unutturmanızı sağlayan ve sizi hayallere sokan kelimeler. O kişinin hayatının geri kalanını seninle geçireceğin bir rüya. Sizi mutlu edecek kişi. O kişiye her şeyi vereceksin, ilişki için savaşmaya istekli olacaksın. Ama kim aşkın sürekli bir mücadele olmadığını söyledi ki?

Eğer kendinizin% 50’sini verdiğiniz bir ilişkiye girerseniz ve diğer kişinin size% 20 vermiş olduğunu kabul ederseniz, zaman içinde size daha fazla zaman vermelerini isteyemezsiniz, çünkü yapamayacaklardır.

İlişkiniz için her şeyi verirken, diğer kişinin sadece % 25’Lik bir katkıda bulunması, zamanla sizin için hissettiklerinden şüphe duymanıza neden olacaktır. Yıpranacaksınız, kendinizi düşünmeyi bırakacaksınız. Artık kendinize bakmayacaksınız, ya da o kişi ile birlikte olmadıkça güzel giyinmeyeceksiniz. Her zaman onun farkında olacaksınız, her zaman sizi sevmesi için, onu memnun etmek için didinip duracaksınız… İnsanların neden hep size zarar verdiklerini kendinize sormaya devam ediyor musunuz?

Bilinçli bir şekilde seçim yapın, acı çekmeden sevmek mümkündür

İlişkilerinizi mantıksal veya gerekli bir şey olarak görmekten vazgeçerseniz, acı çekmeden sevmek mümkündür. Sevginin acıya, çabaya, dövüşe, dayanmaya ve o kişi için her şeyi feda etmeye indirgeneceğini düşünmekten vazgeçmelisiniz. Çünkü acı çekmeden sevmek için önce ne istediğinizi bilmelisiniz. Ama her şeyden önce, kendinizden başka kimse olmadan mutlu olmayı öğrenmelisiniz.

Kendinizle iyi ve mutlu iseniz, o zaman başka biri ile mutlu olmaya hazırsınız. Çünkü işler yolunda gitmezse ya da ayrılırsanız, iyi olacaksınız ve mutlu olmaya devam edeceksiniz. Çünkü o kişi senin hayatına girmeden önce zaten mutluydun.

çiçekli surat

Ne istediğinizi öğrendikten, değerlerinizi tanıdıktan, kimsenin geçmesini istemediğiniz sınırları keşfettikten sonra… işte o zaman bilinçli olarak seçim yapabileceğiniz zamandır. Size bu tatlı sözleri söyleyen kişinin gerçekten yanınızda olmasını istediğiniz kişi olup olmadığını düşünün. Duygularınız ve ilk baştaki o çılgınlığa kapılıp gidin ama kendinizi aldatmayın. Gerçekçi olmayan beklentilerle ve gelecek umutlarıyla doldurmayın kalbinizi. O kişi için “Zamanla değişecektir” diye düşünmeyin. Gelecekte onu nasıl hayal ettiğinize değil şu ana dayanarak seçim yapın.

Şüphesiz ilk başta çok seçici veya talepkar davrandığınızı düşüneceksiniz. Çevrenizdeki birçok insan size bu yolda devam ederseniz, hiç bir zaman bir eş bulmayacağınızı söyleyecektir. Ancak bütün bunlar gelip geçtiğinde, iyi olacağınızı biliyorsunuz. Çünkü yanınızda birinin olması vazgeçilmez bir şart değildir.

Bir denge bulmak

Birisiyle yaratabileceğiniz en iyi ilişki,sizin % 50 pay verirken diğer kişinin de kalan % 50’yi verdiğ ilişkiidir. Ancak o zaman ihtiyaçlara değil, saygıya ve özgürlüğe dayanan ortak hedeflere sahip olabilirsiniz.

Aşkı sahiplikle, acı çekmekle,her şeyinizi feda etmekle karıştırıyoruz… Bu güzel duygu, çalkantılı hale geldi ve bazen de, işkenceyi bile ima ediyor. Diğer kişi yarıdan daha az katkıda bulunduğu hâlde,% 100 katkıda bulunduğumuz ilişkilere giriyoruz. Ve sonra o kişinin değişmesini bekliyoruz! Ona o kadar kuvvetli bir şekilde sarılıyoruz ki, bir miktar hava aramak için kaçmaya başladıklarında, bizi terk edeceklerinden korkuyor ve geriliyoruz.

karakalem öpüşenler

Acı çekmeden sevmek, eşimizi kendimizden bağımsız biri olarak ele almayı öğrendiğimizde mümkün olur. Hayatımıza giren, ama bizi bırakmayı ya da bizden biraz uzaklaşmayı tercih edebilecek bir insan gibi. Tıpkı bir arkadaş ya da kardeşin yapabileceği gibi. Sizin hayatınız, sizin mutluluğunuz yanınızda birinin olmasına bağlı olamaz. Çünkü ömrünüzün sonuna kadar güvenebileceğiniz tek kişi kendinizden başkası değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.