Logo image
Logo image

Baş Döndüren Sıfırdan Başlama, Devrim Yapan Başlangıç

3 dakika
Her başlangıç ​​korkutucudur, ancak unutmayın, aslında sıfırdan başlamıyorsunuz, deneyimlerinizden yola çıkarak yeni bir yola çıkıyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken şey; bu yolculukta sizi mutluluğa ulaştıracak psikolojinizi güçlendirecek yöntemleri keşfetmektir.
Baş Döndüren Sıfırdan Başlama, Devrim Yapan Başlangıç
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Sıfırdan başlamak baş döndürür. Sinirli ruh halimiz midemize, beynimize yansır, kalbimizi hızlandırır ve hatta ayaklarımızı yerinden kaydırır… Korkular çok fazladır. Ancak ihtiyaçlarımız bize sonsuz fırsatlar verir. Kim bilir kaç kez bu kararlı ve aynı zamanda bizi öfkelendiren başlangıç noktalarımızdan ayrılışımıza şahit olduk?

Belki çok kez ya da hiç. Gerçek şudur ki, yeni bir hayata başlamak için bildiğimiz şeylerin büyük bir kısmını geride bırakmak kolay bir şey değildir ve herkes bunu başaracak cesareti kendinde bulamaz. Ancak çoğumuz bunu en az bir kez aklımızdan geçirmişizdir. Her şeyin yeni olduğu, hayatımıza yeni kapılar açmak, geçmişi geride bırakmak için sıfırla düğmesine basın.

Hayatı sıfırdan başlatmak bizim hoşumuza gider, ilgimizi çeker. Ancak, bu süreç güçlü psikoloji ve açık eylemler gerektirir. Ayrıca bu eylemler kararlı olmalıdır. Aynı hataları tekrar yapmamak, gerçeği değerlerimiz ve ihtiyaçlarımızla daha uyumlu bir şekilde şekillendirmek için tecrübelerimiz hakkında net olmayı gerektirir.

Değişikliklere kendimizi adamak önce kendimizle bir anlaşma imzalamakla olur. Bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Some figure

Sıfırdan başlamak: Her şeyi bırakıp yeni bir başlangıç yapmak için cesaret sahibi olmak

Hayatımızın birden fazla anında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark ederiz. Bazen işimiz, çok zahmetli, yorucu olur. Hatta o kadar yorucu hale gelir ki, yataktan kalkmak bile istemeyiz. Diğer durumlarda ise ilişkilerimiz, partnerimiz, arkadaşlarımız, ailemiz bizi yorar… Mutluluktan çok acı çekmeye neden olan bazı dinamikler vardır ve biz bu durumda bir değişim ve mesafenin gerekli olduğunu hissederiz.

Diğer taraftan, ihtiyacımız olan şeyin kendimizi başka bir ortamda, başka bakış açılarıyla, diğer insanlarla ve diğer mesleklerle birlikte görmek olması da oldukça yaygın bir histir. Kişisel güncelleme için kendini yenileme ihtiyacı genellikle sıfırdan başlamayı gerektirir ve bu, yaşam döngümüz boyunca birkaç kez hissedebileceğimiz bir şeydir.

Bununla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi, şüpheler bizi titretmeye ittiğinde karar vermeye, bizi harekete geçirebilecek bu psikolojik güçleri bulmaya cesaret edemeyiz veya bulamayız. Bu nedenle, bu kişisel aşamalarda hangi kaynakları geliştirmeye başlamamız gerektiğini detaylandıralım.

Hedef: Bunu neden yaptığınızı ve ne beklediğinizi hatırlayın

Odaklanmak, dikkatimizi harekete geçirmek, motivasyon, düşünceler ve hedefimize doğru bizi harekete geçiren düşünceler, bizi yeni bir hayata başlatmaya teşvik etmeye yarayan eylemlerdir. Bunu başarmak ve şüphenin getirdiği korkuların üstesinden gelmek için, bunu neden yaptığımızı hatırlamalıyız, sıfırdan başlamak istememizin temel nedeni nedir?

  • Bizi bu hayatı yaşamaya iten nedenleri açıklığa kavuşturmak yerinde olacaktır: İlerlemek istiyorum, beni mutsuz eden durumları geride bırakmak istiyorum, insan olarak gelişmeyi umuyorum…
  • Sinirbilimin bize bu yaşam değişiklikleri hakkında söylediklerini hatırlamak da faydalı olur. Stresli veya motive edici olmayan koşullarda takılıp kalmanın nörolojik sağlık için zararlı olduğu bilinmektedir. Rutin ve bu tekrarlayan davranışsal ve ilişkisel kalıplar, sinir sisteminin yeni sinir yolları oluşturmasını engeller ve bilişsel çevikliği kaybetmesine neden olur.

Denge: Yeni Bir Başlangıç için sıfırdan başlanmaz, deneyimden başlanır

Ölçülü davranan kişi korkuları iyi idare eder. Bu, onları hissetmediğiniz anlamına gelmez, çünkü sıfırdan başlamak biraz güvensizlik ve hatta ıstırab yaratır. Bu nedenle iç huzur ve sükunet olan bu psikolojik gücü kullanmamız gerekir çünkü gerçekte başlangıç ​​çizgisi sıfır değildir, aslında biz deneyimden ibaretizdir.

Bu ne anlama gelir? Örneğin, neyi başarmaya istekli olduğunuzu ve neye bir daha tahammül etmeyeceğinizi çok iyi bildiğinizi ifade eder. Sınırlarınızın ne olduğunu bilirsiniz, kalbiniz neyi geride bıraktığınızı ve ileride neye sahip olmayı istediğinizi bilir: denge, özgürlük, kendini gerçekleştirme, sakinlik ve mutluluk.

Artık bu korkularınızın üstünü örtün. Çünkü yeniden aynı taşa takılmayacaksınız. Kanatlarını daha iyi açmak için yolunu sen çizeceksin.

Some figure

Özgüven: Ne istediğimi biliyorum, neyi hak ettiğimi biliyorum ve bunu başaracağım

Bizler yani insanlar hayatta her zaman denge arayan birer ebedi ip cambazlarıyız. Bu nedenle, eğer hareketsiz kalırsak büyük olasılıkla aşağı ineceğimizi anlamalıyız. Bir ayağınızı diğerinin önünde ilerletmeli ve dümdüz ileriye bakmalısınız. Hareket etmeliyiz çünkü varoluşun kendisi harekettir ve biz bu ritmin, ebedi akışın bir parçasıyız.

Sıfırdan başlamak cesurlar ve aynı zamanda ne istediğini bilen, bunun peşine düşen insanlar içindir. Sıfırdan başlamak, özgüvenimizi birleştirerek, potansiyelimizi bize hatırlatır, bize her zaman yardımcı olan güçlü yönlerimizi ön plana çıkararak başarılır. Özgüvenimizi, motivasyonumuzu güçlendirir ve bu kararlılık her anımızda bize geçmişin geleceğimizi belirlemediğini fısıldar.

Çünkü geleceği biz yaratırız. Bunu yapmak için de içinde bulunduğumuz konfor alanlarından çıkmamız gerekir. Eğer bizi teşvik eden uyaranlar yoksa, güzel bir aşk yoksa, eğer etrafımızda olan olaylar beynimizi hareket geçirmiyor ve kalbimizi oynatmıyorsa, başka yollar aramalıyız. Bizim yeni halimizin hoşumuza gittiği bu yol, artık her şeye hazır olduğumuzu, kendimize ”yeni bir ben” ve yeni bir mutluluk yarattığımızın göstergesidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.