Logo image
Logo image

"Bana Güvenebilirsin": Hayat Kurtarıcı Olabilen İnsanlar

3 dakika
"Bana güvenebilirsin," kelimeleri kendimizi kaybediyor gibi göründüğümüz zamanlarda bizi cesaretlendiren iki kelimedir. Bu yazımızda bu paha biçilemez kelimeler hakkında konuşacağız.
"Bana Güvenebilirsin": Hayat Kurtarıcı Olabilen İnsanlar
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı insanlar sıkıntılı dönemlerinizde hayat kurtarıcı olabilir. Bu insanlar size bana güvenebilirsin,” diyen ve her zaman yanınızda olan insanlardır. Onlar size yoldaş olup güvenli bir sığınak sağlayan harika insanlar.

Bazen onlara ihtiyaç duyarsınız. Bazen daha bağımsız olursunuz ancak onların desteğine sahip olmayı hep seversiniz. Peki, hayatınızda oynadıkları gerçek rol nedir? Bu yazımızda analiz edeceğimiz şey bu. Buna ek olarak, bu insanların nasıl insanlar olduklarına ve güncel araştırmaların onlar hakkında ne söylediğine de bir göz atacağız.

Some figure

Size “Bana Güvenebilirsin,” Diyen İnsanlar Nasıl İnsanlardır?

Her bir insan benzersizdir. Size “bana güvenebilirsin,” diyen insanlar onlara ihtiyacınız olduğunda daima yanınızdadır. Her zaman fiziksel olarak orada olmasalar dahi size destek verirler ve yapabildiklerinde ellerini uzatırlar.

Ancak birine güvenebilmek o kişinin her zaman yanınızda olması anlamına gelmez. Kimse her an sizinle olamaz. Ancak, mesafede bağımsız bir şekilde size birçok farklı şekilde yardımcı olabilirler.

Bazı insanlar size onlar ile ilişkinizde daha fazla zaman verebilir. Ancak sizi destekleseler bile aynı zamanda sizin alanınıza da saygı duyarlarDiğer bir deyişle sınırlar koyarlar. Profesyonel kişiler de aynısını yapar. İşleri size yardım etmek olsa da (örneğin bir danışman), düşünmeleri gereken kendi ihtiyaçları da vardır.

Ek olarak, ne zaman ihtiyaç duyarsanız gerçekten sizin için orada olan insanlar da vardır. Bu sizin için çok yararlı olabilir ancak size zamanını veren insan için de çok yorucu olabilir. Bunun sebebi sizin yanınızda olmak için kendi ihtiyaçlarından fedakarlık etmeleridir.

Güvenecek İnsanlara Sahip Olmanın Önemi

Bazen diğer insanların desteğine sahip olmanın önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu önemlidir. Hatta, insanlardan destek alamamak sağlığınızı direkt olarak etkileyebilir.

İnsanların yardımını reddetme seçeneğiniz de olsa da, bu onların yardımının sizin için faydasız olduğu anlamına gelmek zorunda değildir. Yardımlarını diğer faktörler nedeniyle reddedebilirsiniz. Bunun nedeni örneğin utanç ya da kendinizi savunmasız hale sokma korkusu olabilir. Ancak insanların desteğini almak yaşam kalitenizi önemli bir ölçüde arttırabilir.

İnsanlar, psikososyal alan da bunlara dahil olmak üzere farklı alanlarda gelişir. Bu alan diğer insanlar ile kurduğumuz bağlarla ilgilenir. Önemlidir çünkü sizin daha güvende olmanıza, korunduğunuzu hissetmenize, empati geliştirmenize, hissettiklerinizi ifade etmenize ve kendinizi motive etmenize olanak tanır.

Buna ek olarak, psikososyal tatmin düzeyiniz gelişiminizin diğer alanlarını da etkiler: fiziksel, duygusal, bilişsel ve manevi alanlar. Bundan dolayı insanların “bana güvenebilirsin,” dediğini duymak refahınızı arttırabilir.

Ancak, bunu söyleyen herkes hayatınızda pozitif bir etki yaratmayacaktır. Önemli olan insanlar aranızda sağlıklı ilişkiler geliştirebildiğiniz, size destek ve sevgi veren, ve aynı zamanda çizdiğiniz sınırlara da saygı duyan insanlardır.

Some figure

Güncel Araştırmalar Neden Bu Destek Türünü Vurguluyor?

Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir refah durumu” olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı bunu size sağlayabilecek insanlara sahip olmak gerçekten de refahınızı arttırabilir. Ancak, bu üç yönün hepsi önemli ve özlerinde birbirleri ile bağlantılıdır.

An itibariyle bu konu üzerinde çalışan çeşitli araştırmacılar bulunmaktadır. Örneğin Nunes Baptista, Rigotto, Ferrari Cardoso ve Marin Rueda erkek ve kadınlarda sosyal destek ve aile desteği algısında farklılıklar olduğunu öne süren bir makale yayınlamışlardır. Bunun sonucunda kişinin refah anlayışı etkilenir ve bu durum benlik kavramı ile ilişkili olabilir.

Diğer çalışmalar sağlık ve sosyal destek ile olan ilişkisi üzerine odaklanır. Lemos Giráldez ve Fernández Hermida Psichotema dergisinde yayınlanan makalelerinde bu konu hakkında konuşmaktadır. Bu makalede yazarlar sosyal desteğin sağlık üzerindeki etkisini araştırır ve bunun bazı bozuklukların evriminde çok önemli bir rolü olabileceğini öne sürerler.

Yardım İstemekten Korkmayın

Size yardımcı olacak birine sahip olmak her zaman, özellikle de gerçekten ihtiyacınız olduğunda, olumludur. Yardım istemek sizi hiçbir şekilde diğer insanlardan daha aşağıda yapmaz. Bu sizin onurunuzu hiç etkilememelidir. Hatta, birçok durumda zeka ve cesaretinizi çalıştırmak için bir fırsattır.

Buna ek olarak, eğer probleminin içinden nasıl çıkacağını göremeyen birine destek sağlayabilirseniz bu size onların yaşamlarına devam edebilmelerini sağladığınız için memnuniyet sağlayacaktır. Bu insana yardımcı olmak kişinin bakış açısını tamamen değiştirebilir. Sözleriniz, bir sarılma ya da diğer eylem ve jestler en derin uçurumun içinde olan birine ışık olabilir. Her şey, “bana güvenebilirsin,” kadar basit bir söz ile başlayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Giráldez, S.L. & Fernández-Hermida, J.R.F. (1990). Redes de soporte social y salud. Psicothema, 2(2), 113-135.

Baptista, M.N. Rigotto, D.M. Cardoso, H.F. & Rueda, F.L.M. (2012). Soporte social, familiar y autoconcepto: relación entre los constructos. Psicología desde el Caribe.

 

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.