Logo image
Logo image

Ayrılık Hakkında Çocuklarla Nasıl Konuşulur?

3 dakika
Çocuklarınıza bir ayrılığı açıklamak kolay değil. Ancak, bu yazıdaki ipuçları bu zorlu durumu aşmanıza yardımcı olabilir.
Ayrılık Hakkında Çocuklarla Nasıl Konuşulur?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İngiliz eleştirmen ve yazar Graham Greene, “Çocuklukta her zaman kapının açılıp geleceğin içeri girmesine izin verdiği bir an vardır.” demiştir. Şimdilerde, bu kapı gerçekten var, ancak bazen çok hızlı açılabiliyor. Örneğin, ebeveynler olarak, çocuklarla yaklaşan ayrılık hakkında nasıl konuşacağımızı bilemeyebiliriz, çünkü onlar çok küçük ve çok masum olabilirler.

Ayrılık, çocukları da etkileyen hassas bir durumdur. Ebeveynlerin ayrıldıklarında sahip oldukları ana endişelerden biri çocuklarına bunu anlatmak zorunda kalmaktır. Ne zaman yapmalısınız ve hangi kelimeleri kullanmalısınız? Ve belki daha da önemlisi, sorularını nasıl yanıtlıyorsunuz? Bu konuda otorite olan psikolog Monica Cruz, çocuklara bir ayrılıktan bahsetmenin uygun yolu hakkında bazı harika ipuçları veriyor.

“Çocuklar, yetişkinlere karşı her zaman büyük bir hoşgörü göstermelidir.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Ayrılık hakkında önceden bir anlaşmaya varın

Ayrılan ebeveynlerin çocuklara ne söyleyecekleri konusunda önceden bir anlaşmaya varmaları iyi bir fikirdir. Dahası, mümkünse ayrılığı birlikte anlatmalıdırlar. Ebeveynlerin bu konuyla ilgili önceden görüşme ve gerekiyorsa da pratik yapması da aslında önemlidir.

Durum zorlaşsa bile sakin kalmak da önemlidir. Aslında, biriniz öfkelenmeye başlarsa, en iyisi, sohbeti başka bir zamana ertelemektir.

Some figure

Ayrılık hakkında çocuklara gerçeği söyleyin

Yalan söylemekten kaçınmak en iyisidir. Çocuklar genellikle egosantriktir (özellikle 6 veya 7 yaşından önce). Bu nedenle, başlarına gelenler için kendilerini suçlama eğilimindedirler. Neler olduğunu net ve somut terimlerle açıklamanız çok önemlidir. Bu, çocukların sahip olmadıkları bilgileri açıklamak için akıllarında bir hikaye bulmalarını daha az olası hale getirecektir.

Her şeyden önce güven

Ayrılık asla kolay değildir, ancak çocukların ebeveynlerinin sözlerine güven duymaları önemlidir. Kararın nihai olduğunu anlamalarının en iyi yolu budur.

Cruz, çocuklarınıza, ikiniz bir araya geldiğinizde, başlangıçta birbirinizi çok sevdiğinizi ve bu yüzden bir aile kurmaya karar verdiğinizi söylemenizi öneriyor. Yine de, zaman geçtikçe, başlangıçta olduğu yani eskisi kadar iyi anlaşamadığınızı ve sonunda birlikte mutlu olamayacağınızı anladığınızı açıklamanız doğru olacaktır.

“En mutlu çocukluk anılarımızda, ebeveynlerimiz de mutluydu.”

– Robert Breault

Eski eşinizi küçük düşürmeyin

Eski partnerinizi küçük düşürmemek çok önemli. Çocuklarınıza son zamanlarda çok tartıştığınızı söyleyebilirsiniz. Ancak bu, partnerinize hakaret etmeniz veya suçlamanız gerektiği anlamına gelmez.

Onları küçük düşürürseniz, tek yaptığınız şey, durumu daha da karmaşıklaştırmaktır. Bu bilgi kimseye yardımcı olmayacaktır. Daha kötüsü, çocuk tarafından yanlış yorumlanabilir ve gerginliğe neden olabilir. “Gitmemi istiyor” veya “Beni terk ediyor” gibi şeyler söylemeyin.

Her ikinizin de elinizden gelen her şeyi yaptığınızı açıklayın

Çocuklarınıza her şeyi denediğinizi söylemek kötü bir fikir değil. Bununla, her iki tarafın da aileyi bir arada tutmaya çalıştığını, ancak sonunda yürümediğini kastediyoruz.

Bu, çocukların ayrılığınızın dürtüsel bir karar olmadığını kabul etmelerine yardımcı olmanın bir yoludur. Öyle olduğuna inanıyorlarsa, muhtemelen bunu tersine çevirmenin bir yolu olduğunu düşüneceklerdir. Bu yüzden onlara gerçeği söylemek çok önemli. Bunun herkes için en iyi çözüm olduğu sonucuna vardığınızı anlayacaklar.

Some figure

Ayrılık hakkında dikkate alınması gereken daha fazla nokta

Çocuklarınızın şunları anlaması önemlidir:

  • Olanlar için suçlanacaklar onlar değiller. İşler, düşündüğünüz gibi gitmedi, olan sadece bu.
  • Ağlayabilir ve duygularını ifade edebilirler. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak zorunda değiller.
  • Görüşlerini sormak da önemlidir. İşlerin bir süredir iyi gitmediğini görerek, bundan şüphelenip şüphelenmediklerini bile sorabilirsiniz.

Ayrıca, yakın gelecekte neler olacağını da açıklamalısınız. Diğer bir deyişle, aile olmaya devam edip etmeyeceğiniz ve diğer şeylerin yanı sıra anne veya babayla ne kadar zaman geçirecekleri. Bu onların belirsizliğini azaltacaktır.

Son olarak, çocuklarınızın her şeyi anlayıp anlamadığını sormak ve doğrulamak önemlidir. Soruları varsa, sormaları önemlidir.

Beklediğiniz gibi, yaklaşan ayrılık hakkında çocuklarla konuşmak kolay değil. İnkar edebilirler, sinirlenebilirler veya hiçbir şey söylemeyebilirler. Durum ne olursa olsun, ebeveynlerinin her zaman yanlarında olacağını anlamaları önemlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.