Logo image
Logo image

Ayrılık Başarısız Olduğunuz Anlamına Gelmez

4 dakika
Biri sizden ayrıldığında, kendinizi suçlamak ve başarısız gibi hissetmek kolaydır. Ancak, bu hissin nereden geldiğini ve kendi değerinizi etkilemesini nasıl engelleyeceğinizi anlamak önemlidir.
Ayrılık Başarısız Olduğunuz Anlamına Gelmez
Tarafından yazılmıştır Daniela Alós
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ayrılıklar, dahil olan herkes için acı verici olma eğilimindedir. Ancak, terk edilen taraftayken, karar verme şansınız olmadığı için sizin için daha da zor olabilir. Sonuç olarak, ayrılığı kendi açınızdan bir başarısızlık olarak yorumlayabilir ve yıkıcı bir suçluluk duygusu hissedebilirsiniz. Ancak bir ayrılığın başarısız olduğunuz anlamına gelmediğini bilmelisiniz.

Ayrılığa üçüncü bir kişi dahil olursa, bu kişisel başarısızlık hissi artar. Kendinizi diğer kişiyle karşılaştırmamak neredeyse imkansızdır, bu kesinlikle sizi daha da kötü hissettirecektir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, kendinize şunu sormalısınız: “Biri sizden ayrıldığında değersiz hissetmek zorunda mısınız?” Gelin bu konuyu daha derinlemesine inceleyelim.

Bir ayrılık, başarısız olduğunuz anlamına gelmez, özellikle de diğer kişiye gerçekten bağlı idiyseniz.

Ayrılıklar acı verir

Biri sizden ayrıldığında canınız neden bu kadar acıyor? Bir ilişkiyi bitirmenin acı verici olması mantıklıdır, özellikle de bu sizin kararınız değilse ve hala diğer kişiyle birlikte olmak istiyorsanız. Bununla birlikte, bir ayrılıkta birçok şey devreye girer. Bunun nedeni, romantik bir çiftin parçası olduğunuzda çok özel şekillerde değişiyor olmanızdır.

Some figure

Bir eş seçtiğinizde bunu rastgele yapmazsınız. Diğer kişiyle ilgili bir şey sizi onlara çeker. Derinden bağlı hissedersiniz, bu yüzden onlarla bir ilişki kurmaya karar verirsiniz. O anda, aynı şekilde karşılık vereceklerini umarak, en savunmasız yanınızı görmelerine izin verirsiniz.

Her şey yolunda giderse ve çıkmaya karar verirseniz, balayı evresine geçersiniz. Bu sadece evlendikten sonra olmaz, aynı zamanda bir ilişkinin başlangıcında da olur. Bu aşamada, diğer kişiye o kadar aşıksınızdır ki, ona ve yaptığı her şeye hayran kalırsınız. “Ruh eşinizi” bulmuş gibi hissedersiniz.

Birine ilk aşık olduğunuz balayı dönemi o kadar büyülü olabilir ki, ilişkinin bitmesi tamamen endişe verici olabilir. Duygularınızla ne yapacağınızı bilemezsiniz ve umutsuzca birlikte kalmanın yollarını ararsınız. Kendinize yeterince değer vermediğinizi gösteren davranışlara bile başvurabilirsiniz.

Davranışlarınızı etkileyen birçok faktör vardır. Bununla birlikte, bunların çoğu, yalnız kalmanın korkunç korkusundan kaynaklanmaktadır. Çoğumuzun aşk hakkında mantıksız inançları vardır. Yalnız hissettiğimizde, içimizde bir boşluk hissederiz ve korkarız çünkü bu duyguyla ne yapacağımızı bilemeyiz. Bazen bu, uzun vadede size zarar verecek şeyler yapmanıza neden olur.

Neden boş hissediyorsunuz?

Biri sizi terk ettiğinde hissettiğiniz boşluk, tatmin olmak için başka birine ihtiyacınız olduğu fikrinden gelir. Ancak bu ciddi bir hatadır. Bu şekilde düşündüğünüzde, diğer kişiye çok fazla sorumluluk yüklersiniz. Tamamlanmanız sadece size bağlıdır, başka hiç kimseye değil.

Kendiniz hakkında iyi hissetmek için diğer insanlara bağımlı olmaya başladığınızda, ilişkiniz için kötü bir temel atmış olursunuz. Eşinizle olduğunuzda iyi hissetmek bir şeydir, ancak iyi hissetmek için tamamen ona muhtaç olmak tamamen başka bir şeydir. Kendinizi bu pozisyona sokarsanız, savunmasız ve güvensiz hissedeceksiniz. Bu iki şey, en sağlıklı ilişkiyi bile yıkım yoluna sokabilir.

Olgun ve bilinçli bir ilişki yaratmak istiyorsanız, iki tam insana ihtiyacınız vardır. İlişki, iki eksik insanın bir araya gelmesi değildir. Bu, tango yapmak gibidir. Her iki dansçı da rollerini bilmelidir, biri bir sonraki adımı atmak için diğerine güvenemez. Hareketleri bir araya getirdiğinizde, herkesi memnun eden uyumlu bir dans görürsünüz.

Aynı şekilde, kalıcı bir ilişkinin sırrı, her iki partnerin de bireysel kimliklerini korumalarıdır. Sadece bir ilişki içinde oldukları için başka biri olmamalıdırlar. Her iki eş de ilişkideki diğer kişiye ellerinden geleni vermenin yanı sıra eylemleri için sorumluluk almalıdır. Her iki insan da birbirlerini yoğun ve içten sevebilir, ancak bu onları en çok tatmin edecek şekilde olmalıdır.

Bir ayrılık, mutlaka yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez. Belki yaptınız, belki yapmadınız. En önemli şey, ilişkinin sizi gerçekte olduğunuz kişi olmaktan alıkoymamasıdır.

Some figure

Kendinizi gerçekten ilişkiye adarsanız, ayrılmak başarısız olduğunuz anlamına gelmez

İlişkiye gerçekten her şeyinizi verirseniz, diğer kişiye daha bağlı hissedersiniz. Sadece bu da değil, eylemleriniz düşüncelerinizi ve hislerinizi yansıtacaktır. Aşk, bu durumda, çok daha saf hale gelir. Ancak, bu noktaya gelmek gerçekten zordur çünkü eşimizin bizimle dalga geçmesinden, bizi inciteceğinden veya bizi terk edeceğinden korkma eğilimindeyiz.

Korkmayı bırakmak istiyorsanız, ayrılığın dünyadaki en kötü şey olmadığını anlamalısınız. En büyük başarısızlık, ayrılığın kendisi değildir. Korktuğunuz için sizi mutlu etmeyen ya da engelleyen bir ilişkiye zaman ayırmaktır.

Bir ilişkiye tamamen ve gerçek bir şekilde yatırım yaptıysanız, her şeyinizi verdiyseniz ve eşiniz yine de sizi terk ettiyse, bu başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Neden peki? Çünkü tamamen dahil oldunuz ve kendinizi adadınız. Başka bir deyişle, ilişkide olmanın basit gerçeği bir ödül olarak yeterliydi çünkü gerçekten istediğiniz buydu. Bunu yalnız kalmaktan korktuğunuz için yapmadınız. Bu bir başarı, başarısızlık değil.

Bir ayrılık, elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız başarısız olduğunuz anlamına gelmez.

Çiftleri ne kadar süredir birlikte olduklarına veya birlikte kalıp kalmadıklarına göre yargılamamalıyız. Diğer kişi ilişkiye sizin kadar dahil olamadıysa, belki de o başarısız olmuştur. Ya da belki sadece uyumlu değildiniz. Her iki durumda da, bir kişi olarak değeriniz değişmez. Günün sonunda, elinizden gelenin en iyisini yaptığınız için, bu ayrılık başarısız olduğunuz anlamına gelmez.

“Bir zamanlar zevk aldığımız ve derinden sevdiğimiz şeyi asla kaybedemeyiz. Derinden sevdiğimiz her şey bizim bir parçamız olur.”

– Helen Keller

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.