Aynı Anda Birden Fazla Kişiyle İlişki Yaşamak Ne Demektir?

Aynı Anda Birden Fazla Kişiyle İlişki Yaşamak Ne Demektir?

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2017

Hiç aynı anda birden fazla kişiye aşık olduğunuzu hissettiniz mi? 

Belki de ikisiyle de cinsel ve romantik bir ilişkinizin olmasını istediniz. Ancak geleneksel örnek olarak tek eşlilik o kadar derin bir şekilde beynimize yerleşmiş ki iki ya da daha fazla partnere sahip olma düşüncesi bile suçlu hissetmemize sebep oluyor. 

“Bir kişi aynı anda pek çok kişiye aşık olabilir, her biri nedeniyle aynı şekilde acı çekebilir ve hiçbirini aldatamaz.”

– Gabriel García Márquez

Pek çok kişiyle aynı anda tatmin edici bir şekilde ilişkilerinizi sürdürebilmek için, oldukça geniş ahlaki ve etik değerlere sahip olmanız gerekir. Ayrıca bu deneyimi sağlıklı bir şekilde yaşamak için tamamen dürüst davranmalısınız.

Yalan söylemek ve ilişki yaşadığınız kişilerin birbirinden habersiz olduğu açık ilişki şekli daha kolay gelebilir ama bu deneyimi sağlıklı yaşamanıza ve tam olarak keyfini çıkarmanıza izin vermeyecektir.

Ayrıca, aynı anda birden fazla kişiyi sevmenin ve istemenin nesi bu kadar kötü? Hiçbir şeyi. Dürüst ve samimi davrandığımız sürece ortada suçlu hissetmemizi gerektirecek hiçbir şey yok ve işin karmaşık kısmı da budur aslında.

Öncelikle yapmamız gereken şey aynı anda birden fazla kişiyle ilişki yaşamanın ne olduğunu anlamak ve bu durumla karıştırılan diğer konseptlerden bu durumu ayırmak.

Aynı anda birden fazla ilişki demek…

Aynı anda birden fazla ilişki yaşamak açık ilişki değildir. Açık ilişkide, ilişkideki iki taraf da başka cinsel partner arayışındadır, ne birlikte yaşarlar ne de seksten öteye giden derin bir bağ kurarlar.

Aynı anda birden fazla ilişki yaşamak, başka çiftlerle yaratıcı cinsel ilişkilerin yaşandığı “açık seks” modelinden de farklıdır. 

Aynı anda birden fazla kişiyle ilişki yaşamak üçlü grup sekse de benzemez çünkü olay yalnızca seks değildir. İki ya da daha fazla kişiyle yaşanan derinliği olan ilişkiler söz konusudur. 

Aynı anda birden fazla kişiyle ilişki yaşamak demek pek çok kişiyle uzun soluklu, aşk dolu cinsel birliktelikler yaşamak demektir. 

Elbette, aynı şeyler herkesi mutlu edecek diye bir kural yoktur. Hatta bazı insanlar tek eşli olmaktan mutludur ve o deneyimin keyfini de tam anlamıyla çıkarırlar. Buna rağmen, tek eşli ilişkilerde rastlanan sadakatsizlik örnekleri, doğamızın bir parçası olan birden fazla kişiyle ilişki yaşayabilme özelliğini ortaya çıkarır.

Birden fazla kişiyle ilişki yaşamanın faydaları nelerdir?

Birden fazla kişiyle ilişki yaşamanın en iyi yanlarından biri sahiplenmenin olmamasıdır. Ne biz kimsenin malıyız, ne de kimse bizim malımız. 

Bu ilişki modelinde özgürce, suçluluk duymadan seksin tadını çıkarabiliriz. İlk andan itibaren ne istediğimiz ve nasıl istediğimiz konusunda dürüst olmalıyız; böylece yanlış anlamalara yer kalmayacaktır ve kimse sonrasında bize sitem etme hakkını kendinde bulamayacaktır.

İlk başta, tek eşli bir ilişkide bir sadakatsizlik varsa, bunun ilişkide yaşanan bir tür tatminsizlikten kaynaklandığı düşünülür. Eğer birden fazla kişiyle ilişki yaşıyorsak bunun sebebinin ilk partnerimizden memnun olmamamız olduğuna kanaat getirilir.

Georgia Üniversitesi’nden psikoloj Melissa Michel tarafından yapılan bir çalışma bu görüşün yanlış olduğunu göstermiştir. Birden fazla kişiyle ilişki yaşayan 1093 kişiyle röportaj yapılan çalışmada, birinci partnerle yaşanan yakınlığın ve ilişkiden alınan tatmin duygusunun zamanla arttığı göz önüne alınarak, ikinci partner arayışının birincisiyle yaşanan tatminsizlikle bir ilgisi olmadığı sonucuna varılmıştır. 

Birden fazla kişiyle ilişki yaşamanın zorlukları nelerdir? 

  • Kıskançlık. Canımızı sıkan konuları konuşmayı ve tartışmayı öğrenmedikçe kıskançlık kaçınılmazdır. Belki diğer iki kişinin öpüştüğünü görmek bizi rahatsız edebilir ama eğer hiçbir şey söylemez susarsak, bu konu hakkında konuşamaz, bir çözüme ulaşamayız. Kıskançlık oldukça insani bir duygudur ama onu yönetmeyi öğrenmeli, neyden kaynaklandığını anlamalıyız. 
  • Kıyaslama. Güzellik, zeka gibi konularda kendimizi başkalarıyla kıyaslamaya eğilimliyizdir. Ancak bu saçmadır. Her insanda hoşlandığımız şey benzersiz özelliklerdir. Aşk dolu bir ilişki her birimiz ve hepimiz için farklıdır. 
  • Aile kurma ihtimali. Birden fazla kişiyle ilişki yaşamak bir aile kurmakla sonlanabilir ve pek çok kişiyle bir arada yaşamamız gerekebilir. Bu geleneksel anlamda bir aile değildir ama farklı ve her birimizi aynı şekilde mutlu edebilecek daha açık ve yeni bir aile konseptidir,
  • Ayrılıklar. Birden fazla ilişki yaşarken, ilişkilerinizden birini bitirmek tüm ayrılıklar kadar zordur. Birden fazla ilişki yaşıyor olmamız, bu ilişkilerden birini acı çekmeden bitirebileceğimiz anlamına gelmez. Eğer birini gerçekten seviyorsak, ister birden fazla kişiyle ister tek eşli ilişki yaşıyor olalım, o kişiyi kaybetmek bize acı verecektir. 
  • Diğerlerini kabullenmek. Nasıl bir ilişki yaşamak istediğimizi konuşma zamanı geldiğinde karşılaşacağımız zorluklardan biri, diğer insanlara isteğimizi açıklamak olacaktır. Bir yandan da eğer biriyle ilişki yaşarken, birden fazla kişiyle ilişki yaşıyor olacaksak, ilk yapmamız gereken şey bunu açıklamak ve konuyu netleştirmektir. 

Ayrıca, en yakın olduğumuz kişiler (ailemiz ve arkadaşlarımız) aynı anda birden fazla kişiyle ilişki yaşama isteğimizi anlayamayabilir. Her ne olursa olsun, sürekli kabul görmeyi bekleyemeyiz çünkü bu imkansızdır.

Aynı kişiyle 30 yıldır evli olan biri, birden fazla kişiyle ilişki yaşama isteğimizi nasıl anlasın? Anlayamasalar da saygı duyabilirler. Aslında birden fazla kişiyle ilişki yaşamak, kimseyi aldatmadan pek çok kişiyi sevmek demektir.

Peki ya siz? Biri size birden fazla kişinin içinde bulunduğu bir ilişki önerseydi ne hissederdiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.