Logo image
Logo image

Asla İlgi Çekmek için, Bilhassa da Aşk için Dilenmeyin

2 dakika
Asla İlgi Çekmek için, Bilhassa da Aşk için Dilenmeyin
Son Güncelleme: 27 Nisan, 2017

Sizin için zamanı olmayanlardan, yalnızca kendini düşünenlerden aşk dilenmeyin. Asla yapmayın. Umursamazlığıyla kendinizi görünmez ve önemsiz hissetmenize yol açan bir kişi, sizi hak etmiyordur. İlgisiyle, önemli olduğunuzu ve burada olduğunuzu size hissettirecek birini hak ediyorsunuz.

Aşk gösterilmelidir ama asla dilenilmemelidir. Az söz söyleyen ama çok iş yapan birini hak ediyorsunuz. Yalnızca size ihtiyaç duyduğunda sizi arayan kişi sizi hak etmiyordur. Yalnızca kendi işine yaradığında değil, ihtiyacınız olduğunda yanınızda olan kişiyi arayın. Sizi kabul eden ve karşılığında hiçbir şey beklemeksizin hayattaki öneminizi hissettiren birini hak ediyorsunuz.

Sonuç basit, sizi hak eden kişi seçme özgürlüğüyle birlikte size yaklaşan, sizi takdir eden ve zamanını ve düşüncelerini size ayıran kişidir.

Some figure

Sorun zaman eksikliği değil, ilgi eksikliği

Zamansızlık yoktur, ilgisizlik vardır derler, çünkü insanlar gerçekten istediğinde sabahlar güne, Salılar Cumartesiye döner ve küçük bir an fırsata dönüşür.

Ayrıca beklentilerini yüksek tutanlar, hayal kırıklığına uğrar ve acı çeker. Bu yüzden, beklentilerimizi gözden geçirip kimseden hiçbir şey beklememeliyiz, her şeyi kendinizden bekleyin. Çünkü umutlar ve beklentiler, çoğu zaman (her zaman değilse bile) duygusal fiyaskoların temelidir ve bu yüzden, başkalarının tavırları, ilgi eksikliği gibi görülebilir.

Başkalarının söylediklerini ya da yaptıklarını, sahte olarak algılarsak, gerçekten acı çekeriz. Beyindeki duygusal acı, fiziksel acıyla aynı şekilde davranır. Bu bakımdan, psikolojik strese önem vermeliyiz. Midemiz ağrıdığında ya da başımız feci bir şekilde ağrıdığında nasıl göz ardı etmiyorsak, bu konuda da bir şey yapmalıyız.

Some figure

Öyleyse, duygusal acıyı neden göz ardı edelim ki? İyileşmek için zamanın geçmesini beklemekle yetinemeyiz. Bunun için çaba göstermeliyiz. Nasıl ki midemizi bozan şeyin çikolata olduğunu anladığımızda artık çikolata yemeyi bırakıyorsak, aynı şekilde dersler çıkarmalıyız.  

Bu çok önemlidir çünkü sosyal açıdan psikolojik sıkıntının bir zayıflık işareti olduğu şeklinde yanlış bir inanç söz konusudur. Aynı zamanda zaman, onları ”dezenfekte” etmeksizin ya da kanamayı önlemek için sarmaksızın yaraları iyileştirecektir.

Some figure

Kendinize değer verin, kendinizi gerçekten sevin

Hak eden ve kendinizi iyi hissettiren insanlara zaman ayırın. İlgi çekmek için, arkadaşlık ya da birinin sevgisi için dilenmeyin. Sizi seven kişi, sevgisini gösterecektir.

Duygusal adaletsizlikle karşılaştığınızda şunları hatırlayın:

  • Sizi aramayan ya da aramalarınızı yanıtsız bırakan kişileri aramayın.
  • Sizi özlemeyen bir kişiyi aramayın.  
  • Sizi aramayan bir kişiyi özlemeyin. Onlara yazmayın.
  • Göz ardı edilmiş mesajlar ya da temelsiz bir sessizlikle gösterilen umursamazlık cezasına maruz bırakmayın kendinizi.
  • Sizi beklemeyen birini beklemeyin. Kendinize değer verin ve sevgi için yalvarıp dilenmekten vazgeçin. Çünkü söylediğimiz gibi sevgi, gösterilmeli ve hissedilmelidir ama asla dilenilmemelidir. Sevginizi, sizi seven ve yargılamaksızın anlayan kişilere sunmalısınız.

Ve hepsinden önemlisi, aynadaki gülümsemenizin kıymetini unutmayın. Kendinizi sevin ve sizi hak etmeyen bir kişiye değil kendinize değer verin. Kendinizi gerçek anlamda sevin ve sizi ihmal eden biri, kendinizi hayatınızda istediğiniz kişilerle çevirmek için elinizden gelen her şeyi yapmanızı engellemesin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.