Zamansızlık Yoktur, İlgisizlik Vardır

Zamansızlık Yoktur, İlgisizlik Vardır

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2017

İnsanlar, zaman eksikliği diye bir şey olmadığını, daha çok ilgi eksikliği olduğunu söylerler. Biri bir şeyi gerçekten yeteri kadar isterse, her sabah güne erkenden başlayıp, yaşadığı her anı kendisi için yeni bir fırsat haline dönüştürür.

Bir şeyler yapmak için başkalarını beklediğiniz zaman, elinize geçen şey sadece hayal kırıklığı ve acı olacaktır. Meselenin özü şu ki, hayatınızdaki bir kişi, herhangi bir durum ile ilgili ilgisiz davranıyorsa, bu siz çok çok acı verir. Hayal kırıklığının da ötesine geçip, sanki içinizden bir şeyler ruhunuzu koparıp atıyor, yüreğinizde tarifi imkansız bir ağrı birikiyor gibi olur.

Canınızın yandığı o anda, acıyı hafifletmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Görmezden gelinmenin ve aşağılanmanın vermiş olduğu utanç duygusu ile baş etmek zaten hali hazırda başlı başına çok çaba gerektiriyor.

Gerçek şu ki, hem zaman hem de acı veren deneyimler ile beraber büyük değişiklikler yaşıyoruz. Bu sürekli değişim hali, bugün birisiyle paylaşmak istediğimiz bir şeyin yarın bizi üzebilme ihtimalinden dolayı zordur. Yine de, bu durum ne samimiyetsizliği ne de başkaları ile kurulan yanlış ilişkilerimizi hakli çıkarır. 

kelebekler-bavul

Geride kalan kötü zamanları kabul etmek

Yalancılık ve ikiyüzlülük o kadar değişken durumlardır ki, hiç beklemediğimiz anda beklemediğimiz yerden vurur bizi ve çok geç olana kadar onlar fark etmeyiz. Genellikle, birinin veya bir şeyin, hayalimizde canlandırdığımız şekli ile vücut bulmasına olan inancımız, bizi temelsiz güven duygularına yönlendirebilir. Bu sebeple, sürekli olarak tetikte olmalıyız.

Yanlış güvenlik anlayışımız başımızın belaya girdiği yerdir. Gerçek şu ki, kişisel menfaat, tüm insanlardaki ortak bir özelliktir ve bu yolla hareket etmeyenler genellikle onun kurbanı olurlar. Eğer siz de o kurbanlardan biriyseniz, gözlerinizi açmanız ve gerçekten ne olduğunu anlamanız oldukça zor olur. Zor olabilir diyoruz, çünkü hayatımızın önemli bir parçasını ayırdığımız birinin aslında hiç görünmediği kadar samimiyetsiz biri olabileceği fikrine inanmayı kabul edemeyiz.

Normalde, yalancı ya da kendi menfaatini düşünen insanlar, ne yaşamdan zevk almayı bilirler ne de çevrelerindeki diğer insanların bu şekilde bir hayat sürmesine izin verirler. Davranışlarına bir açıklama getirmeleri istendiğinde tedirgin davranırlar ve her ne pahasına olursa olsun bu tür sorulardan kaçmaya çalışırlar.

Muhtemelen, kabul edilmek için yanıp tutuştuklarından, sizi aşağılayıcı sözlerle yok etmeye çalışacaklar, bu da sizin ilişkinizin selameti açısından beslemiş olduğunuz umutları alıp götürecektir.

Sizi umursamayanları yokluğunuz ile ödüllendirin

Bazen, sizi görmek için hiç bir hevesi olmayan ve çaba göstermeyen birini, nedense görmeye can atarız. Gerekli olduğunu düşündüğünüz durumları, nedensiz yere zorlayarak zaman kaybedersiniz. Genellikle sizi bulmasını beklemeden siz bir şeyler ararsınız.

Bunun farkına vardığınızda, içinizden bir şeyler kopar ve hayal kırıklığı, korku ve üzüntü katlanılmaz seviyede olabilir. O an, beklenmeyi istemeyen birini bekleyemeyeceğinizi anlamış olursunuz.

Bu olaylar zinciri, kendimizi koruma altına almanın zorlayıcı sürecini başlatır. Bu süreç, yaşama bakış açınızı değiştirmenizi ve bencil ve size zarar veren insanları hayatınızdan çıkarmanızı gerektirir.

kadin-suluboyajpg

Etrafınızı sevdiğiniz insanlarla çevreleyin ve mutlu olun

Temel ve gerekli bulduğunuz değerleriniz başlangıç noktanız olsun şu hayatta. Hiç olmadık yerlerde karşınıza çıkabilecek duyarlılığın, iyiliğin ve saygının tadını çıkarın. Alçakgönüllülük, güven, inanç, minnettarlık, bilgelik, samimiyet, sevgi, dostluk, sevecenlik ve koşulsuzluğa bırakın kendinizi.

Sizin için en önemli olan insanları ve şeyleri kendinize yakın tutun. Zalim ve yalancı her şeyi çıkarın hayatınızdan. Size zarar veren insanlara hiç ama hiç aldırış etmeyin. Başınız sıkışınca derin derin nefes alın ve üçe kadar sayın. Tekrar nefes alın, içinize dolan yaşam enerjisini hissedin. Duygularınızı ve onların size neler hissettirdiğini anlamaya çalışın.

Kendinizi, dünyanın yaşamaya değer bir yer olduğunu hissettirebilecek insanlar ile çevreleyin. Zor zamanlardan geçerken, her zaman için yanınızda sizi koruyacak bir güç olsun. Sizin öneminizi anlamayan tüm insanları geride bırakın. Asla başkasıyla vakit geçirmek için yalvarmayın ve size bir dakikalarını bir ayıramayacak insanlar ile olan bağınızı tamamen koparın.

Sizi bir kapana kıstıran her şeyden uzaklaşın. Bırakın hayat sizi şaşırtsın. Hiç kimseden hiçbir şey için medet ummayın, sadece kendinize inanın. Gerisi, en beklemediğiniz anda kendiliğinden gelecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.