Reddedilmenin Açtığı Yara Nasıl Kapanır?

Reddedilmenin Açtığı Yara Nasıl Kapanır?

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2017

Reddedilme korkusunu herkes bilir değil mi? Bu korkuyu muhtemelen hemen her gün hissediyor olsak da, hissettiğimiz şeyin farkında olamayabiliriz bazen. Konunun özü farkına varamadığımız gerçekte gizlidir; yalnızca, biz, kendimizi reddetme veya kabul etme yetkisine sahibiz. Hiç kimse, bir başkasını reddetme hakkına sahip olmamalı; bu hak sadece bireyin kendisindedir, başkasında değil!

Bu korkunun varlığından haberimiz olsa bile, bir başkası tarafından reddedildiğimizde, özgüvenimiz sarsılır. Daha kırılgan bir ruh haline bürünür, kendimizi çevremizden soyutlar ve hiçbir şeye önem vermez oluruz.

“Bana göre reddedilme, birinin kulağımın dibinde bangır bangır davul çalıp, beni yanından kovmasına benzer. ‘Git başımdan’ demek yerine bunu yapar.”

– Sylvester Stallone

Bugün, reddedilmenin açtığı yaraların nasıl kapanacağını öğreneceksiniz. Reddedilerek kendimizi tanıyabileceğimiz için, reddedilmek için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız ki kendinizi bilesiniz.

kuslar-gemi

Kendinize iyi bakın

Reddedilme durumu kaçınılmazdır, herkesin başına gelebilir; ama bu reddedilme halini kabul etmemek konusunda karar verecek olan sizsiniz. Kendinizi takdir etmeli, kendinize değer vermeli ve aynı zamanda kendinize yatırım da yapmalısınız. Tabii ki olduğunuz gibi de devam edebilirsiniz bu hayata. Değişmek zor gelir ve belki de kendinizi güvende hissetmezsiniz. Bununla birlikte, hangisini tercih edeceksiniz; reddedilmeyi reddetmek mi yoksa kabul etmek mi? Bu kararı verebilecek tek kişi sizsiniz. Kimse bu soruya sizin yerinize cevap veremez.

Reddedilmek sizi ruhen ve bedenen zayıflatır ve depresyon gibi rahatsızlıklara neden olur. Kendinize dikkat etmeli ve kim olduğunuzu en iyi siz bilmelisiniz. Kendinizi affedin! Herkes hata yapar, ancak bu kimseye, sizi reddetme hakkı vermez.

Bir başkası sizi reddetse bile, siz asla başkasına bu şekilde davranmayın. Siz, kısasa kısas yapmayan, kin tutmayan taraf olun. Kendinizi keşfedin, kendinize değer verin ve hak ettiğiniz takdiri kendinize gösterin…

“İnsanlar sizi kabullenme veya değer verme eyleminde bulunamaz. Bunu yapacak olan yine sizsiniz. Hiç kimsenin yüreğinizde yaralar bırakmasına izin vermeyin.”

– Bernardo Stamateas

hayalet-tilki

Kendiniz hakkında iyi düşünün

Diğer insanlara bakarak, onlardaki iyiyi ve kötüyü görmek daha kolaydır. Ama dönüp kendinize baktığınızda ne olur peki? Kendiniz hakkında bugünden başlayarak aşağıdaki temel tavsiyeleri uygulamaya başlayın:

  • Güçlü noktalarınızı bilin.
  • Bugünün en iyi gününüz olduğunuzu hissedin.
  • Ağzınızdan çıkan her sözün sizi hem üzüp hem de iyileştirebileceğini unutmayın.
  • İç diyaloğunuzu olumlu bir şeye dönüştürün.

Bugünden itibaren, kim olduğunuzu anlamak ve her gününüzü, bir öncekinden daha iyi yapmak adına, kendiniz hakkında iyi düşünmeye başlamalısınız. Reddedilmek, keder ve endişeye neden olur ve sanki hiçbir işe yaramayan biri gibi hissedersiniz kendinizi. Ancak siz, başkalarının sizin hakkınızda düşündüklerinden veya söylediklerinden ibaret değilsiniz! İlk adım kendinizden emin olmaktır. Karşılaşmanız gereken herhangi bir reddedilme durumuna karşı, başınızı dik tutun ve hayatınızı öyle yaşayın!

Kendinize en iyi şekilde davranın

Kendinizi takdir etmeye başlamak için, kendinize en iyi şekilde davranmalısınız. Ne zaman canınız yemek isterse, en iyisini yiyin. Giyindiğiniz zaman, en şık siz olun. Kendinize iyi bakın, kendinize karşı cömert davranın ve kendinizi sürekli olarak ödüllendirin. Kendinize iyi bakmalısınız; çünkü bunu yapabilecek bir siz varsınız. Bunu daha kolay hale getirmek için, kendinize gerçekten olumlu şekilde katkıda bulunabilecek insanlarla vakit geçirin.

Hayatınıza zarar verenlerin değil, değer katanların dostluğuna önem verin. Özgüveninizi arttıran, sizi hayal kırıklığına uğratmayan insanlar olsun çevrenizde. Edindiğiniz bu güzel dostluklar, her geçen gün, daha öncelerinde dönmekten korktuğunuz benliğinize, yani özünüze sizi bir adım daha da yaklaştırır.

“Tebrik edilmek güzeldir ve onaylanmak da göze hoş gelir; ancak başkalarının onayını almak için çabalamayın, bunu yaparsanız gerçek amacınızdan ve hedefinizden uzaklaşırsınız.”

– Bernardo Stamateas

Bu nedenle, bu reddedilme özgürlüğünü kazanma ve duygusal yaralarınızı kapatma yolunda, sakın ola sizi daha beter uçurumlara sürükleyecek onaylanma çabası içerisine girmeyin.

renkli-sacli-kadin

Yalnızca kendi kendizi onaylayın. Bir adım daha ileriye gidebilmek için başkalarından yardım isteyin, onların dümen suyuna girmek için değil. Kendinize yatırım yapmak ve kendinize bir birey olarak değer vermek, kendinize en iyi şekilde bakmanın ve reddedilme korkusu olmaksızın yaşamanın ilk adımı olacaktır.

Görseller: Mandy Tsung, Jeremiah Ketner, and Pascal Campion

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.