Logo image
Logo image

Aşil Efsanesi Hakkında Her Şey

3 dakika
Aşil (Achilles) efsanesi kadar popüler olan çok az efsane vardır. Peki mitoloji onun hakkında ne söyler? Öğrenmek için okumaya devam edin.
Aşil Efsanesi Hakkında Her Şey
Son Güncelleme: 24 Ekim, 2020

Aşil (Achilles) efsanesi mutlak olan destansı kahramanın prototipinden bahseder; ölümlü ancak neredeyse mükemmel ve pratik anlamda yaralanamaz bir varlık. Bu karakter Truva Savaşının en önde gelen figürüdür ve İlyada‘daki en önemli kahramanlardan bir tanesidir.

Bu savaşçı tüm erkeklerin en hızlısı olarak kabul edilirdi. Aşil efsanesi ayrıca Aşil’in Truva Savaşına katılan tüm kahramanların en güzeli olarak anıldığına da işaret etmektedir.

Aşil efsanesi inanılmaz bir derecede önemlidir, öyle ki artık anatomi dünyasında dahi yer almaktadır. Bacağın arkasında bulunan Aşil tendonu adını antik dünyanın çeşitli bölgelerinde tapılan bu mitolojik kahramanın anısına almıştır.

Aşil Efsanesinin Kökeni

Aşil efsanesine göre bu kahramanın çok özel bir kökeni vardır. Annesi deniz perisi, denizlerin yaşlı adamı Nereus’un kızı Thetis’tir, ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Zeus’un karısı Hera onu eğitmiştir. Buna rağmen, Zeus’un kendisi, onu kendisine almıştır, onun yanında okyanusların tanrısı ve efendisi olan Neptün de aynı şeyi yapmıştır.

Efsane titan Prometheus’un Zeus’a korkusuz bir kehanet veren bir kahin verdiğini söyler. Thetis’in babasının hükümdarlığını ele geçirebilecek kadar güçlü hale gelecek, büyük yeteneklere sahip bir oğul doğuracağı söylenir. Böyle bir tahmin ile karşılaşan Zeus ve Poseidon Thetis’e olan ilgilerinden vaz geçmiştir.

Sonrasında, güzel peri ölümlü bir prens olan Peleus ile evlenmiştir. Bu noktadan itibaren Aşil efsanesinin iki farklı versiyonu vardır. En iyi bilinen efsane oğlunun büyük bir kahraman olacağını bilen annesinin onu ölümsüz yapmak istediğini söyler. Bunu gerçekleştirmek için onu Styx lagününün sularına götürmüştür (burası cehenneme giden bir yoldur) ve onu sulara batırmıştır. Ancak, onu topuğundan tutmuştur, bu da vücudunun bu bölgesini savunmasız yapmıştır.

Ancak Thetis’in oğlunun vücuduna ambrosia denen ilahi bir madde sürdüğünü ve sonrasında vücudunun ölümlü kısımlarını yakması için onu ateşe verdiğini söyleyen bir başka versiyon da vardır. Kocası onu suçüstü yakalamıştır ve çocuğu ondan zorla almıştır. Bu olaydan sonra Thetis onların ikisini geride bırakmıştır.

Some figure

Olağanüstü Bir Kahraman

Bir çocuk olarak Aşil ne kadar hızlı ve güçlü olduğunu göstermiştir. Ayrıca dayanıklı ve zafer ve şiddet ile ilgili istekli olduğunu da kanıtlamıştır. En önemli öğretmeni bilge ve cesur bir insan başlı at (centaur) olan Phoenix’tir. Çocukluğu sırasında Aşil Patroclus ile tanışmış ve onunla olan arkadaşlığını yaşamının geri kalanı boyunca sürdürmüştür. Sonrasında Chiron’un bir öğrencisi olmuştur, bu da onun eğitimini tamamlamasına olanak tanımıştır.

Aşil’i savaşın dışında tutmak için babası onu bir kadın kılığında Kral Lycomedes’in hükümdarlığı altına göndermiştir. Bir süreliğine orada kalmıştır ve tek oğlu olan Pyrrhus/Neoptolemus’u yaratmıştır. Odysseus onu görmüştür ve Helen’i kurtarmak için onunla Truva’ya gitmesini istemiştir.

Aşil efsanesi, savaşa girmesinin büyük yeteneklerini gösterdiğini ve düşmanlarının ondan derin bir şekilde korkmasına neden olduğunu söylemiştir. Bu yarı tanrının yaptıkları, özellikle de Poseidon’un oğlu Cieno ve Apollo’nun oğlu Troilus’u yendiğinde, efsanevi hale gelmiştir.

Some figure

Bir Kahramanın Ölümü

Truva Savaşı uzun ve şiddetlidir. Aşil tüm savaşçıların arasında en korkulanı ve en güzeli olmuştur. Korkuyu bilmemiştir, ancak herkes ondan korkmuştur. Rakiplerinin pek çoğu onu yenilmez gördüklerinden dolayı daha onunla yüzleşmeden kaçmıştır. Düşmanları, çocukluk arkadaşı Patroclus’u savaş alanında düşürdüklerinde durumlar bu şekildedir.

Aşil efsanesi, bu muhteşem kahramanın o andan itibaren daha şiddetli ve merhametsizce savaştığını söylemektedir. Sadece (Hector’un elinde ölmüş olan) arkadaşının ölümünün intikamını almak istemektedir. Ateşlerin ve demirci ocaklarının tanrısı Hephaestus ona özel bir zırh yapmıştır, çünkü bir kahin kendisinin Hector ile savaşından hemen sonra öleceğini duyurmuştur. Ancak Aşil onu yenmiştir.

Bir süre sonra, Apollo’nun yönlendirdiği ve savaşçının tek zayıf noktasını bilen Paris zehirli bir ok ile Aşil’in topuğunu yaralamıştır. Kahraman ölmüştür ve annesi Thetis ve kız kardeşleri Nereidler onun yasını 17 gün boyunca tutmuştur. Paradoks şudur ki, kendisi hızlı yaşamak ve genç ölmek istediğini söylemiştir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Zukerfeld, R., & Zukerfeld, R. Z. Psicoanálisis en el siglo XXI: el mito de Aquiles. Sobre ideales culturales y vulnerabilidad. Docta, 3, p-28.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.