Logo image
Logo image

Arzularımızdan Önce Olasılıklarımızı Belirlemek

2 dakika
Denemeye devam etmeliyiz. Henüz sınırımıza ulaşmadık, hala daha iyi olabilir ve gelişmeye devam edebiliriz.
Arzularımızdan Önce Olasılıklarımızı Belirlemek
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her istediğinizi elde edemezsiniz. Bu, duymaya alıştığımız şeylerin tam tersi olsa da, gerçeğin farkında olmak önemlidir. Bazen irade ve çaba söz konusu olsa bile, istediğimiz şeyi elde etmenin bir yolu olmayabilir. Bu nedenle olasılıklarımızı belirlemek, planlarımızı gerçekliğe dayandırmak için çok önemlidir. Bu, hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

Arzu her zaman yeterli değildir. Bunu ne kadar erken fark edersek, hedeflerimizi o kadar çabuk adapte edebilir, sahip olduklarımızın kıymetini bilir ve anlamsız girişimlerden dolayı umutsuzluğa kapılmayız. Çünkü size öğretilen şey doğru değil. Bazen ne kadar isteseniz de, ne kadar uğraşsanız da istediğinizi elde edemezsiniz. Bu nedenle, arzularımızdan önce olasılıklarımızı belirlemek ve bunun nasıl sonuç verdiğini görmeliyiz.

Bununla kast ettiğimiz şey, onlara ulaşmak istiyorsak hedeflerimizi düşürmemiz gerektiği ya da önümüzde olanların ötesine geçemeyeceğimiz değil. Aksine, arzunun yeterli olmadığını anlamamıza yardımcı olması için bunu basit bir temel olarak kullanmalıyız. Yine de denemeye devam etmeliyiz. Henüz sınırımıza ulaşmadık, hala daha iyi olabilir ve gelişmeye devam edebiliriz. Çıtayı daha yükseğe ayarlamalıyız. İşte arzularımızdan önce olasılıklarımızı belirlemek bizi gerçekler dâhilinde daima daha iyiye ulaşmaya teşvik eder.

Some figure

Sınırlarımızı bilmek, olasılıklarımızı iyileştirmeye yardımcı olur

Belki de sahip olabileceğimiz en büyük erdem sınırlarımızı bilmek ve onlar hakkında gerçekçi olmaktır. Gerçekçi olmayan hedefler ve sahte iyimserlik en büyük düşmanımızdır, çünkü bizi yalnızca olumlu düşünerek hayallerimize ulaşabileceğimize inandırırlar. Oysa gerçekten yapmamız gereken şey, zaman ayırmak ve istediklerimizi elde edebilmek için sebat etmektir.

Sınırlar, kişisel ve devredilemez olduğu gibi ayarlanabilirdir. Mevcut sınırlarım belirli bir düzeyde olabilir, ancak bunların üstesinden nasıl geleceğim konusunda düşünmem gerekir. Daha fazla zamana ve çalışmaya ihtiyacım var mı? Güçlü yönlerimi nerede kullanabilirim? Hangi noktalara odaklanmalıyım? Bu görev, iyimserlik ile birlikte, olasılıkları ve limitleri belirlemek için kendi içinize bakmayı da gerektirir.

Sınırlarımı nasıl belirleyeceğimi bilmiyorsam, başarısız olabilirim. Hedeflerimi sınırlandırmayı ve uyarlamayı bilirsem, o zaman onlar üzerinde güç sahibi olurum. Onları gerçekçi kılarım. Bu, hedeflerimi elde etmek için iyimserliğe ihtiyacım olmadığı anlamına gelmez, ancak objektif bir şey üzerinde çalıştığımı biliyorum. Beni zorlayan ve çok çalışmam için zorlayacak, ancak ulaşılabilir olan bir şey. Sadece bana bağlı olduğu için onlara ulaşacak araçlara sahibim.

Sahte iyimserlik

İyimserliğin sürekli olarak her şeyin yoluna gireceğini düşünmek anlamına geldiği doğru değil. İyimserlik, olumsuzluk tuzağına düşmemek demektir. Sürekli olarak mevcut seçeneklere bakmak demektir. Önünüzdeki şeyler ile yüzleşmek ve engellerin ötesini görmek için motivasyon bulmaktır.

İyimserlik bizi teşvik eder, ancak kendi başımıza bir şey elde etmemize yardımcı olmaz. Bize hiçbir şey vermez. Ancak bizi o uzak hedefe yaklaştırır ya da en azından yüzümüzü gülümsetir.

İyimserlik gerçekçi olduğunda, en iyi arkadaşımızdır. Ancak aşırıya kaçtığımızda ise en büyük düşmanımız olur. Sınırlarımızın farkındaysak, kendi olasılıklarımızı yaratabiliriz. Yani arzularımızı belirlemek için işe olasılıklarımızı belirlemekten başlamalıyız.

Bu nedenle, olasılığın arzu için temel bir koşul olduğu gibi, arzunun da olasılık için gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.