Umut ve Özellikleri: Arzunun İtici Gücü ve İlhamı

Aralık 3, 2018

Yoğun umut duyduğunuz bir zamanı düşünmeye çalışın. Hissettiğiniz umut ve özellikleri, diğer zihinsel değişkenlere bağlı mıydı? Büyük ihtimalle bu değişkenlerden biri motivasyondu. Birisi ya da bir şey gerçekten umutlarınızı yükselttiğinde, bu umudun nasıl çok güçlü bir şeye dönüştüğünü görebilirsiniz. İstediğiniz şeyi elde etmek için faydalanabileceğiniz bir enerji kaynağıdır.

Başka bir deyişle umut, harekete geçmenizi sağlayan bir şey olarak görev görür. Tıpkı ateşin yanına yaklaşan her şeyi ısıtması gibi. Şimdi soruyoruz: Umudun bütün bunları mümkün kılan özelliği nedir? Umut ve özellikleri hakkında daha çok şey öğrenmek için kumaya devam edin!

“Hayallerinizi reddetmeyin. Umut olmasa, nasıl bir dünyada olurdu bu?”

– Ramon de Campoamor

Umut nedir?

Sezgisel olarak, umut deyince pozitif fikirler içeren bir tanım yaparsınız. Aslında, hepimiz bu kavramı pozitif değerlerle ilişkilendiririz. İnsan olarak değişmemize ve gelişmemize yardımcı olan bir şeydir. Ama sadece bu kadar değil. Yaşam kalitemizi geliştirmemize de yardımcı olur. Ayrıca bizi iyi hissettiren eylem çeşitlerini pekiştirir.

Başka bir deyişle, umut bizi arzuladığımız amaca ulaşmak için gerekli araçları kullanmaya motive eder. O ilk beklenti duygusudur. Bu duygu olumlu bir şeyle karşılaştığınız şeklindeki fikir ya da hisle beslenir. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Bu umut bizi uyaran şeydir ve aynı zamanda arzumuza ulaşmak için gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonucudur.

“Yetenek gereklidir, ama umut olmadan asla ilerleyemezsiniz.”

– Fernando Trujillo Sanz

hayal kırıklığı

Bir örneğe bakalım. İlgilendiğiniz bir iş teklifi nedeniyle umut duyduğunuzu varsayalım. Bu uyarıcı, motive edicidir. Ama her şey burada bitmez. Öz geçmişinizi hazırlarken ve sonra iş görüşmesi sırasında da umutlu hissedersiniz.

Diğer bir deyişle, istediğiniz şeyi elde etmek için de umut gereklidir. Nihayet işe alındığınızda (sonuç) o umut ve heyecan dolu his kalır.

Nihayetinde umut ve özellikleri, inançtan ve istediğiniz şeyi elde etme ihtimalini hayal etmekten doğar. Gerçek olsun ya da olmasın, beklediğiniz bir şey olsun ya da olmasın, karşılaştığınız ilk zorlukta vazgeçmemek için söz verdiğiniz bir anlaşma imzalarken kalbinizde umut vardır.

Umut bileşenleri

Gördüğünüz gibi umut bir motivasyon, bir cevap ve bir sonuçtur. Ama sadece bu değil. Umudun daha birçok unsuru vardır. Bazıları, çoğu olumlu olan duygular ile ilgilidir. Bu yüzden umut mutluluk, neşe ve yaşama arzusuyla bağlantılıdır.

Öte yandan, umudumuzu düşüncelerimiz ve inançlarımız gibi daha bilişsel süreçlerle de ilişkilendiriyoruz. Gelecek, küçük şeyleri ve sevdiklerimizle ilişkilerimizi takdir etmek gibi şeyler bu kategoriye girer. Diğer bazı örnekler, özgüven, hedefleriniz ve hayallerinize inanmak ve tutarlı olmaktır.

Son olarak, umudumuza yanıt verdiğimiz düşüncesiyle birlikte, davranışsal unsurların da olduğunu görüyorsunuz: belirli bir hedefe ulaşmak için sizi heyecanlandıran ve motive eden bir şey olduğunda davranma şekliniz gibi.

Umut projeksiyonu

Şu ana kadar konuştuğumuz her şey bir anahtar fikre ulaşıyor. Bu fikir, umudun büyüme motivasyonu olarak önemidir. Bir şey hakkında heyecanlı ve umutlu olduğunuzda, yolunuza çıkabilecek engellerle daha iyi yüzleşebilirsiniz.

Arzu sizi harekete geçirir ve sizi felç olmak veya enerji kaybetmekten kurtarır. Başka bir deyişle, umut güçlendiricidir.

Bu sayede belirsizliğe rağmen devam etmemizi sağlar. Hedeflerimize ulaşacağımızdan emin olmamız önemli değildir. Ama elbette, hayatınızın diğer birçok parçası gibi bir denge bulmanız gerekir.

Kendiniz için ulaşılamaz hedefler belirlerseniz, zamanınızı boşa harcar ve daha da kötü hissedersiniz.

“En büyük arzum umudumu korumaktır.”

– Jose Narosky

hedefler

Biraz daha açıklayalım. Diyelim ki resim yapmayı seviyorum ama şimdiye kadar bunun için çok zaman harcamadım ya da herhangi bir eğitim almadım. Bu noktada işimi bırakıp resim yaparak geçinmeye karar verirsem, kesinlikle başarısız olur ve meteliksiz kalırım.

Bu durum beni berbat hissettirecek ve heyecan duyduğum diğer projeleri takip etme ihtimalimi azaltacaktır. İşte bu yüzden umut ve özellikleri konusunda bilmemiz gereken bir şey daha vardır. Umudun öteki yüzüdür bu: hayal kırıklığı ya da yanılsamalar.

Hayal kırıklığı, gelişmemizi teşvik etmediği gibi bizi daha içine kapalı ve hareketsiz kılar.

Bu, hayal kurmayı, umut etmeyi ve daha iyi bir insan olmak için motive olmayı bırakacağım anlamına gelmez. Ancak abartmamaya dikkat etmem gerek. Özel bir isteği, zaman alacak daha önemli etkinliklere göre önceliğim kılacağım.

Artık her şey mantıklı geliyor mu? Sizi heyecanlandıran hedefler bulmak önemlidir, ancak bunların uygulanabilir olduklarından emin olmalısınız.

Aksi takdirde, bu arzular sürekli bir hayal kırıklığı kaynağı olmaktan öteye geçmez. Makul hedefler belirlerseniz, olumlu sonuçlar görürsünüz ve karamsar olmak yerine daha umutlu hissedersiniz.

Resimler: Marc Olivier Jodoin, Aleksandr Ledogorov ve Crak Tibbs.