Logo image
Logo image

Artık Korkmuyorum

2 dakika
Artık Korkmuyorum
Son Güncelleme: 18 Aralık, 2016

Korku dolu küçük bir kız, penceredeki parmaklıkların arasından bakıyordu. Dünyanın dönüp durmasını seyrediyordu, parmaklıkların ardına geçmeye cesaret edemeden… Fakat hayat onun öğrenmesini istiyordu, kız saklandığı yeri hiç terk etmek istemese de, hayat icabına baktı ve dünyayı kapısına gönderdi.

Akıllı bir kız olduğundan sonunda kapıyı araladı. Başta korkup etrafına bakındı, sonra kapısını her türlü yaratığa açtı: cüceler, sihirbazlar, cadı kılığında periler, peri kılığında cadılar… Bazen sihirbazın oyunlarıyla öyle kendinden geçerdi ki, sihirbaz sonunda ortadan kaybolduğunda kızı yalnızlık ve üzüntü kaplardı.

Bazen bir peri onu sonradan kalbini hedef alan hançerlere dönüşen güzel sözleriyle şaşırtırdı. Diğer günlerde ise o yaşlı kadınla karşılaştığı zaman korkardı.

Küçük kız yavaş yavaş cadılarla perileri ayırt etmeye başladı, hata yapan sahte sihirbazları da. Gerçekten mutlu olduğu bir gün, onu kaplayan mutluluk hissiyle fark etti ki…

Hiçbir şeyden korkmuyordu. Artık dünyaya penceresinden bakmıyordu, çünkü şimdi o başka korku dolu bir kızın kapısını çalıyordu, kapısına gelen ziyaretçilerden o kısa sürede öğrendiği her şeyi göstermek için…

O noktadan sonra, kendi kendine ve diğer kızlara “Artık hiçbir şeyden korkmuyorum” cümlesini tekrarlıyordu.

Korkudan nasıl kurtulunur?

Eğer az önce okuduğunuz hikayeyle bağ kurabilirseniz, hayatla, başka insanlarla ve dünyanın geri kalanıyla yüzleşme korkusu taşıyorsanız, endişelenmeyin ve korkunuzdan dolayı utanmayın.

Hayat ve tecrübe bize yavaş yavaş öğretir, bizi daha güçlü yapar ve saklanmak için ne kadar çabalasanız da, hayat daima gelip kapınızı çalar.

Some figure

Öyleyse durmayın…

Tecrübelerinizi yaşayın

Tecrübe bizim büyümemize yardım eden, hatalarımızdan ders çıkarmamıza yardım eden tek şeydir; hata yapmaktan ya da başkalarının sizinle hata yapmasından korkmayın. Hepimiz sürekli hata yaparız.

Yaptıklarınızdan dolayı pişman olmayı bırakın

Yaşınızdan, şartlardan ya da kişiliğinizden dolayı bir noktada ya da diğerinde böyle düşünüyordunuz, fakat artık bu bitti. Bırakın gitsin ve hatalarınızı yanınızda taşımayın. Bir kez onlardan ders çıkardığınız zaman, artık hataların tek işlevi sizi geride bırakmak olur.

Kendinizi hırpalamadan düşünün

Eğer birisinin size yanlış yaptığını ya da sizin birisine yanlış davrandığınızı düşünüyorsanız, bunun üzerinde düşünün, özür dileyin ya da o kişiyi affedin ve bunu geride bırakın. Bizi bir yere götürmediği halde, beynimizi öfkeyle dolu tutmak iyi bir şey değildir.

Son kararı vermeden önce sevdiklerinize danışın

Çoğu zaman kendimizi kaybolmuş hissederiz, oysa yanımızda sadece bir iki kelimeyle sakinleştirebilecek bizi seven birçok kişi vardır. Onları dinleyin, fakat kararı veren siz olun.

Sizi sizden daha iyi tanıyan biri yoktur. Çoğu zaman sadece birini seçebileceğiniz iki yol karşınıza çıkar. Üzerinde düşündükten sonra birini seçin; eğer diğerini seçseydiniz ne olurdu diye de kendinizi helak etmeyin. Olan olmuştur ve o kararı verdiğinizde en iyi seçimin o olduğunu düşünüyordunuz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.