Logo image
Logo image

Arkadaşlık Hakkında Bazı İlginç Gerçekler

3 dakika
Bir arkadaşlığa sahip olmanın sağlık açısından birçok faydası vardır. Bu yazımızda bununla ilgili bazı gerçekleri anlatıyoruz. Dostu olan herkesin bir hazinesi vardır.
Arkadaşlık Hakkında Bazı İlginç Gerçekler
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2021

Bu yazımızda arkadaşlık hakkında bazı gerçekleri inceliyoruz. Konu hakkında konuşmak her zaman kolay değildir. Bu, herkesin sosyal medyada yüzlerce arkadaşının olduğu ve buna rağmen artan bir yalnızlık salgınının olduğu çağdır.

Gerçek bir arkadaş, çevrimiçi yayınladığınız resimleri “beğenen” birinden çok daha fazlasıdır. Birleşik Krallıktaki Sheffield Hallam Üniversitesi Psikoloji bölümünden Dr. Will Reader, Ph.D., ilginç bir gerçeği paylaştı: Gerçek dostluklar genellikle sosyal medyanın dışında kurulur.

Uzman, sosyal ağların, birbirini o ortamın dışında tanıyan insanların arasındaki bağlantının korunmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Ancak, sosyal ağlarda nadiren gerçek dostluklar kurulur. Buna, çoğu insanın yetişkin yaşamlarında en fazla iki en iyi arkadaşı olduğunu ekledi. Bu konudaki diğer çarpıcı gerçekler için okumaya devam edin.

“Mutsuz evlilikleri yaratan şey aşk eksikliği değil, arkadaşlık eksikliğidir.”

– Friedrich Nietzsche

Some figure

Erkekler ve kadınlar arasındaki dostluk hakkında ilginç gerçekler

Uzmanlar, erkekler ve kadınlar arasındaki gerçek dostluk olasılığı hakkında çok konuşuyor. Bu çağdaş bir olgudur çünkü 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar kadın ve erkeklerin arkadaş olması alışılmadık bir durumdu.

Tarih boyunca iki cinsiyet arasında dostluk değil, evlilik, iş birliği, öğretme-öğrenme veya işlevsel bağlar olmuştur. Kesin olan, erkekler ve kadınlar arasındaki arkadaşlığın giderek yaygınlaştığıdır. Ama bu gerçekten de arkadaşlık mıdır?

Bilim öyle olmadığını söylüyor. Wisconsin-Eau Claire Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, heteroseksüel erkek ve kadınların arkadaş olamayacaklarını, çünkü arada her zaman bir tür çekim olduğunu buldu.

Erkekler, çekici bulmadıkları bir kadın arkadaşa sahip olmakta zorlanıyor gibi görünüyor. Ayrıca, öyle olmasa bile, onun da kendilerine ilgi duyduğunu düşünme eğilimindedirler. Buna karşılık, kadınlar erkek arkadaşlarının kendilerini çekici bulsalar bile onları çekici bulmadığına inanma eğilimindedir.

Arkadaşlığın büyük faydaları

Kesin olan bir gerçek var: İlgili tüm veriler, arkadaşlığın hayatı birçok yönden zenginleştirdiği gerçeğine işaret ediyor. Arkadaşları olan insanlar ayrıca daha yüksek dopamin, oksitosin ve endorfin seviyelerinin tadını çıkarırlar. Bunlar mutluluk ve esenlik hormonlarıdır. Ayrıca kardiyovasküler problemler yaşama olasılıkları daha düşüktür.

Araştırmacılar ayrıca arkadaşları olan kişilerin bir tür demans veya diğer zihinsel bozukluklar geliştirme olasılığının yüzde 70 daha düşük olduğunu buldular. Ayrıca daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptirler ve soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

Bu yetmezmiş gibi, arkadaşları olan kişilerin stres ve depresyon yaşama olasılığı daha düşüktür. Ayrıca hastalıklardan daha çabuk iyileşirler.

Utah’taki Brigham Young Üniversitesinde psikoloji profesörü Julianne Holt-Lunstad, güçlü bir sosyal ilişkiler ağına sahip olanların daha uzun yaşama olasılığının yüzde 50’ye kadar daha fazla olduğunu kaydetti.

Some figure

Arkadaşlık hakkında diğer ilginç gerçekler

Virginia Üniversitesinde yapılan bir araştırma, arkadaşlıkla ilgili başka ilginç gerçekleri de gözler önüne seriyor. Bilim insanları 22 gönüllü ile bir deney yaptılar. Deney sırasında bir kişiye elektrik şoku verilme olasılığı vardı, ama aynı zamanda bir arkadaşları veya bir yabancı da elektrik şokuna maruz kalabilirdi.

Beyin aktivitelerinin izlenmesi, insanların şok aldıklarında, arkadaşlarının aldığı zamanki gibi benzer şekilde tepki verdiklerini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre, “Benlik duygunuz size yakın olanları da içeriyor”. Başka bir deyişle, arkadaşlar arasında empati artıyor gibi görünüyor.

Diğer veriler, çalışma alanında bir veya daha fazla arkadaşı olduğunda insanların işte daha üretken hale geldiğini göstermektedir. Bununla birlikte, çoğu insan, bir arkadaşıyla rekabet halindeyken bir ayrıcalığı feda etmeyi tercih eder.

Araştırma ayrıca, insanların kendilerine de değer veren arkadaşlarına ve kendilerine de değer verdiklerinde daha fazla değer verme eğiliminde olduklarını buldu. Arkadaşlıklarda da kıskançlığa yer vardır. Bunun nedeni, arkadaşlarınızı mal olarak görüp, sevgilerini belli bir dereceye kadar paylaşmak zorunda kalmanıza içerlemeniz olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


García Peñalvo, F. J. (2015). Espirales de conocimiento, espirales de reconocimiento, espirales de amistad.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.