İçimde Tüm Dünyanın Hayalleri Saklı

İçimde Tüm Dünyanın Hayalleri Saklı

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2018

Tüm dünyanın hayalleri saklı içimde. Uğruna mücadele ettiğiniz hayaller gerçeklere dönüşebilir. Gerçi hayal ettiğiniz gibi olmayabilir bu. Çünkü bu dünya, sonsuz olasılıklarla doludur. Bu olasılıklardan bazıları sizi şaşırtsa da vazgeçmediğiniz sürece sizi uğrun var gücünüzle mücadele verdiğiniz o şeye götürebilir.

Bütün bunlar size bir ütopya gibi gözükebilir. Her şeyin gerçek olamayacağını çünkü her şeyin mümkün olmadığını düşünen o kişilerden olabilirsiniz. Gerçekliği yitirmeksizin bu yazıyı okumaya devam ettiğinizde düşünce şeklinizi değiştireceğinizi umarız. Sadece şunu düşünün ki bazen olasılıklar farklı bir şekilde gizlenir. Dolayısıyla, bazıları fark edilmeden gider.

Bu yazıyı okurken kendi hayallerinizi düşünmeye davet ediyorum sizi. Bu hayaller başarmak üzere farklı bir yol keşfedebilirsiniz. Olmaz olmaz demeyin. Her halükarda hayat sizin için farklı sürprizlerle dolu ama siz bu durumun farkında bile değilsiniz. Şimdi okumak üzere olduklarınızı anlamak için gözlerinizi ve zihninizi iyice açın.

“Hayalperest olduğumu söyleyebilirsiniz
Ama tek hayalci ben değilim.
Umarım bir gün sen de bize katılırsın
Ve bütün dünya bir oluruz.”

– Imagine, John Lennon

kafasında yaşam olan kadın

Yuvarlak fikirler kare zihinlere sığmaz

Yuvarlak fikirler ”kare zihinler”e sığmaz çünkü ”kare zihin”li kişilerin yaşamlarında yalnızca tek bir düşünme şekli vardır. Size hayal kurmaktan vazgeçmeniz gerektiğini söyleyenlerdir bunlar. Ayaklarınızı yere değdirmeniz gerektiğini tekrar tekrar söyleyenler. Çünkü istediklerinizle erişilmesi mümkün olan arasında uzun bir yol vardır.   

Uçmayı hayal etmek ütopik bir düşünce mi size? Böyle olduğuna ikna olmuşsanız, böyledir. Oturup sırtınızdan kanatlar çıkmasını bekliyorsanız elbette bir ütopyadır bu fikir. Ama o ”kare zihin”lilere kulak asmaz da hayalleriniz için mücadele etmeye karar verirseniz ne kadar yanıldıklarını kanıtlayabilirsiniz.

İnsanlar, kuşlar var olduğundan beri uçmayı hayal etmişlerdir. Birçoğu insanlardan kanat çıkmayacağını fark edince bu düşünceden vazgeçmiştir. Ama bu hayalin sönüp gitmesine izin vermeyen biri de vardı. Ve bu kişi ayaklarını yerden kesecek hayalini gerçekleştirdi. O adamın adı Leonardo Da Vinci’ydi, düşlerinin gerçekleşme olasılığını görmeye karar vererek uçmasına olanak sağlayan bir çift kanat yaptı.

Bu çok basit bir örnek gibi gelebilir size ama yaşadığı zamanda Leonardo Da Vinci’ye deli gözüyle bakmışlardı. Su üzerinde yürümek isteyen insanlar da aynı duruma karşılaşmıştı ta ki biri ilk tekneyi yapana kadar. Çünkü tarih, ”kare zihinli”lerin delilik olarak etiketlediği pek çok projenin gerçekliğe dönüşmesinin yanında dünyayı değiştirdiğini de ispatlamıştır.

Bütün bu durumlarda hayalleri için mücadele edenler, başkalarının onları teşvik etmek ve bazı durumlarda da onlara işkence etmek için kullandıkları rahatlık duygusuyla baş etmek zorundaydı.

yıldızlara merdivenle tırmanmak

Hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz

Hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz Gerçi bunu başarmak için çok çalışmanız gerekiyor. Kare zihinliler, umur vampirleri ve başka insanların hayallerini öldüren canavarlar çevirebilir her yanınızı. Yine de hayalleriniz için mücadele vermesi gereken kişi sizsiniz. Kimse ”kare zihinli”lerle dolu bir dünyada karşılıksız bir şey vermeyecek size.   

Peki ama hayalleriniz hangileri? Onlar için gerçekten mücadele ediyor musunuz? Çoğu zaman kanepenizde oturmuş lotoyu kazanmayı beklerken zengin olduğunuzu hayal ediyorsunuz. Ama kimse hayallerinizin gerçekleşmesi için öylece oturup beklemeniz gerektiğini söylemedi.

Mesela zengin olmayı hayal ediyorsanız bunun sizin için ne ifade ettiğini belirlemeniz gerek. Ne yapacağınızı bilemediğiniz kadar çok paranız olması mıdır zenginlik? Yoksa ailenizle birlikte rahatça yaşayacak kadar paranızın olması mı? Ya da sadece mutlu olmanıza yetecek kadar paranız olması mı? Peki bu durumda mutlu olmak ne anlama geliyor? 

Belki bu soruları düşünmeyi hiç bırakmadınız. Zengin olmak belki de neredeyse herkesin hayali olduğu için sizin de hayallerinizin bir parçası olmuştur. Gel gelelim neredeyse herkes bu hayalleri birer ütopya olarak görüyor. Böyle davranıyorlar çünkü bu hayalleri başarmanın gerçekliğini, hatta o hayallere şöyle parmak ucuyla bir dokunmayı bile  hiç düşünmediler bile. Hayalleri gerçek değil ve bu yüzden bu kişiler daima hayal dünyasında kalmaya mahkum.

Ama söylediklerime kulak vermenizi umarak bir kez daha şunu tekrar ediyorum: eğer hayal edebiliyorsanız başarabilirsiniz. Ama bunu yalnızca hayalleriniz konusunda kesin bir fikre sahipseniz başarabilirsiniz. Bu hayaller size ait olmalı ve onlar için savaşacak cesarete sahip olmalısınız.

Hiç bir şey yapmadan oturarak ve mücadeleye gönüllü olmadan hayallerinden söz eden kişiler gibi düşünmeyin başarısızlık hakkında.

rengarenk ampul

Hayalleriniz için mücadele ederseniz onları gerçekleştireceksiniz

Dolayısıyla, gücünüzü toplayın ve hayal etmekten vazgeçmeyin. Çünkü hayalleriniz< için mücadele ederseniz, onları gerçekleştireceksiniz. Uzun zamanınızı alabilir bu ve sonuçları hemen göremeyebilirsiniz. Ama hayat öyle armut piş ağzıma düş değildir, yani mücadeleye devam etmeniz gerekir.Belki hayalinizde canlandırdığınız gibi gerçekleşmeyecek düşleriniz. Ama hayal etmediğiniz şey sizi gelecekte dünyanın en mutlu insanı kılacak.

Gözlerinizi ve zihninizi açın şu an göremediklerinizi inkar etmeyin. Mücadele edebilen ve daha iyi bir şeyi hayal edenler için gerçeklik kurguyu daima aşar. Asla hayal etmekten vazgeçmeyin. Ve size gerçekliğin değiştirilemeyeceğini söyleyenleri kabul etmeyin.

İşte bu yüzden dünyanın bütün hayalleri benim içimde saklı diyorum. Böylece beni hayatta en çok istediğim şeye yani mutluluğa götürebilecek diğer şeyleri görmemi engellemeden uğruna mücadele edebileceğim hayalleri seçebilirim. Mücadele etmeyenlere ve görünenin ötesini inkar edenlere teslim olmanın hiçbir faydası olmaz. Çaba göstermeden her şeyin oluvermesini beklemek de faydasızdır. Sadece her şeyi risk eden kişi kazanabilir. Be sadece savaşan, mücadele eden kişi, hayallerinde yazan o şeyi bir an için elde edebilir.

İlginizi çekebilir ...
Hayallerinizi Renklendirecek İpler Hiç Bitmesin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Hayallerinizi Renklendirecek İpler Hiç Bitmesin

Tam ne zaman olduğunu söyleyemesek de, hayatımızın belli bir anında, o zamana değin büyüttüğümüz karakterimizin 'hayati bir dönüm noktası' ile karş...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.