Logo image
Logo image

Anthony de Mello: Bir Ruhani Akıl Hocasının Biyografisi

4 dakika
Anthony de Mello inanılmaz bir manevi akıl hocasıydı. Onunla ilgili her şeyi burada okuyabilirsiniz!
Anthony de Mello: Bir Ruhani Akıl Hocasının Biyografisi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anthony de Mello bir Hintli Cizvit rahibi, ruhani akıl hocası ve psikoterapistti. Kitapları, verdiği dersler ve eşsiz kişiliği ile ünlü hale geldi. Birçok kişi için garip bir figür olması ile beraber, diğerleri için ilham verici bir figürdü.

Son kitabı olan Yaşamın Yeniden Keşfi de dahil olmak üzere kitaplarında, bize tüm insanların dünyaya mutlu bir şekilde geldiklerini söyler. Ancak, azar azar, insanlar kendi çektikleri acılardan oluşan kafeslerde zaman geçirerek potansiyellerinin farkında olmayı bırakırlar. O, kendi düşüncelerimizin bizlerin en büyük düşmanı olduğuna inanıyordu.

Diğer yandan, de Mello ruhani doğamızı kabul etmeye ihtiyacımız olduğuna inanıyordu. Tüm dini inançları kabul ederdi. Özellikle, bütün dinlerle ilgili rahat hissediyor ve hepsini kendi evi olarak görüyordu. Dolayısıyla, yaklaşımı çoğunlukla panteistik idi, ki bu da Katolik Kilisesinin hoşuna gitmeyen bir şeydi. Hatta, Papa XVI. Benedict Vatikan’da görev yaptığı süreç boyunca de Mello’nun öğretilerini yasaklamıştır.

Anthony de Mello’nun Etkisi

Anthony de Mello, ruhanilik üzerine en çok kitap satan yazarlardan biridir. Bu kitapların mesajları, kişisel gelişime bir davettir. Ayrıca aynı zamanda çok ilham verici ve devrim niteliğindedirler.

Budist usta Ajahn Chah ve filozof Jiddu Krishnamurti, de Mello’yu en çok etkileyen kişilerdendir. Ölümünün üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen, kitapları hala satılıyor ve yeni nesillere ilham vermeye devam ediyor. O bize, çatışmaları çözmeyi ve özgürlüğümüz ve mutluluğumuz üzerine çalışmayı öğretmiştir.

“Mükemmel sevgi, korkuyu dışarıda tutar. Sevgi olan yerde talepler, beklentiler, bağımlılıklar yoktur. Senden beni mutlu etmeni talep etmiyorum; benim mutluluğum sana bağlı değil. Eğer beni terk edersen, kendim için üzülmeyeceğim; arkadaşlığından gayet zevk alıyorum, ama sana bağlanmayacağım.”

– Anthony de Mello

Some figure

Anthony de Mello’nun biyografisi

Anthony de Mello 4 Eylül 1931’de Bombay, Britanya Hindistanı’nda doğdu. Orta sınıf bir Katolik aileden geliyordu. İkisi de Goa adlı bir Portekiz bölgesinin yerlisi olan babası Frank ve annesi Louisa, en büyük oğullarının demiryolu işlerinde başarılı olmasını veya üniversite eğitimi almasını bekliyordu.

Ancak, Anthony de Mello bir Cizvit rahibi olmak istediğini biliyordu. Sonunda, 1947 yılı Temmuz ayında, Bombay’ın eteklerindeki Vinalaya ruhban okulunda, İsa Tarikatı’na (İsa’nın Askerleri) katılmaya karar verdi. Sonrasında, 1952’de, akademik eğitimine başladı. Barselona, İspanya’da üç yıl boyunca felsefe çalıştı.

Sonrasında, psikolog olarak eğitim almak amacıyla Şikago’daki Loyola Üniversitesine seyahat etti. Abraham Maslow ile birlikte hümanistik yaklaşımı başlatan ünlü Amerikalı psikolog Carl Rogers’dan etkilendi ve ilham aldı. De Mello akademik yolculuğu boyunca farklı kültürlerden öğrenebilme şansını yakaladı. İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Marathi dilini bile öğrendi.

Anthony de Mello ve bütün dinlerde ruhanilik arayışı

70li yıllarda, Anthony de Mello kalbini Vipassanā meditasyon pratiklerine ve Budist ruhaniliğine açtı.

Ona göre, bütün dinler bütün insanlara iyileştirici bakış açıları sunabilirdi. Dolayısıyla, bütün dinleri kabul etti ve bütün dinler ona ilham verdi. Ona göre, Hazreti İsa’nın ruhani öğrerileri en az Konfüçyüs, Laozi veya Buddha’nın öğretileri kadar geçerliydi. Dolayısıyla, 1982’de yayınlanan Kuşun Şarkısı gibi kitaplarında, Anthony de Mello ruhaniliği şu şekilde tanımladı:

Ruhanilik, birini İçsel Dönüşüme getirmeyi başaran şeydir. Eğer bir kişi Ustalar tarafından aktarılan geleneksel yöntemleri uygularsa ve bu yöntemler onun için işlevlerini yerine getirmezlerse bu Ruhanilik değildir. Bir battaniye eğer sizi sıcak tutmuyorsa artık battaniye değildir. İnsanlar değişir ve ihtiyaçlar değişir. Yani, bir zamanlar Ruhanilik olan artık Ruhanilik değildir. Genel olarak Ruhanilik adı altında geçen şey, yalnızca geçmiş yöntemlerin kaydıdır.

Aynı şekilde, bu Hint Cizvit ve psikoterapistin iyi bilinen başka bir tarafı da başkalarına rehberlik ettiği ve ilham verdiği ruhani inzivalar yürütmedeki büyük yeteneğiydi. Birçok insanın karşı konulamaz olarak tanımladığı bir karizması ve kişiliği vardı. Ancak, diğer insanlar için bir kafirden başka bir şey değildi.

Some figure

Geleneksel Katoliklerin anlayamayacağı fikirleri değerlendirmeye ve savunmaya cesaret ederdi. Dolayısıyla; Hinduzim, Yahudilik, Budizm ve Katolikliği eşit derecede takdir eden ve savunan dinlerarası bir öğretmendi. Kısaca, tüm dinler ona ilham verirdi. Karizması onu her zaman son derece ikna edici hale getirdi, bundan dolayı da öğretilerini binlerce takipçisine yayabildi.

Amerika Birleşik Devletlerinde bir ruhani usta

70li yıllarda, Hindistan’da Sadhana Enstitüsü’nü kurdu. Hayatının geri kalanını hikayeler ve alıştırmalar kullanarak Doğu ruhaniliğini Amerika Birleşik Devletlerinde yaymaya adadı. İnsanlara Vipassanā meditasyonu üzerine kurulmuş bir dua etme türü öğretmek için dünyanın her yerine seyahat eden ruhani bir şifacı ve psikologdu.

Bazı dersleri şimdiye odaklanmaları ve duygu, düşünce ve ihtiyaçlarının daha fazla farkında olmaları konusunda insanlara yardım etmeyi amaçladı. Toplamda, dünyanın her yerindeki milyonlarca insana ilham veren 18 kitap yazdı.

Some figure

Ne yazık ki, 1987’de, sadece 55 yaşındayken, Anthony de Mello ölümcül bir kalp krizi sebebiyle aniden vefat etti. Ölümünden sonra, ruhani ve teorik mirası yaşamaya devam etti ve bir şekilde Anthony de Mello’nun amaçlarından çoğunu gerçekleştirmiş oldu. O bize, değerimizin daha fazla farkında olmayı öğretti. Ek olarak, her şeyden önce, bizi ‘uyanmaya’ ve kendimiz ve çevremiz ile bağlantıda olmaya davet etti.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Mello, Anthony (2008) Redescubrir la vida. Lumen

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.