Nasıl Daha Karizmatik Olunur?

Nasıl Daha Karizmatik Olunur?
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Varlığınız, konuşmanız ve kişiliğiniz, insanların sizi nasıl gördüğünü belirler. Bazılarımız insanlar tarafından daha karizmatik algılanırken, diğerleri daha çekingen olarak algılanıyor. Fakat kişiliğimizi şekillendirebilir miyiz? Daha karizmatik olmak ve insanları çekme yeteneğini sonradan elde etmek mümkün mü?

Diğer niteliklerin gelişmesi daha zor olsa da, aklına koyarsa herkes daha karizmatik olabilir. Bunun nasıl olduğunu bilmek ister misiniz? İşte bu yazımızda size bazı ipuçları vereceğiz.

Karizmatik insanlar ruhu, zarafeti ve uyumu önemser

“Karizmayı” tanımlamaya çalışırsak, muhtemelen aklımıza gelecek ünlü isimler Meryl Streep, Winston Churchill ya da Barack Obama gibi kişiler olur. Peki bu insanların hepsinin ortak noktası nedir?

Meryl Streep

Karizmatik insanlar dikkatimizi çekip hayranlık uyandırırlar. Onları belli durumlarla ilişkilendirmek kolaydır. Başkalarını cezbeden ve kendine güveni besleyen benzersiz bir çekiciliğe sahipler. Onlarla konuşarak ya da sadece size eşlik ettikleri zamanın keyfini çıkararak saatler geçirmek istersiniz.

Bu insanlar sosyal bir toplantıya geldiklerinde otomatik olarak ilgi odağı haline gelen insanlardır. Bunun sebebi çığlık atıp çılgınca davrandıklarından değil, sadece kim olduklarından dolayıdır. Peki onları bu kadar özel yapan şey nedir?

Daha karizmatik olmak için yapmamız gereken 5 şey

Kendine güveni yansıt

Yapman gereken ilk şey, başkalarının sana güvenebileceğini bildiğinden emin olmak. Onlarla konuştuğunuzda, çoğu zaman doğrudan göz teması kurun. Ama bunu yapmak her zaman tavsiye edilmeyebilir, çünkü bazı durumlarda uzun süreli göz teması korkutucu ve gerçekten rahatsız edici olabilir.

“Başarmamızın nedeni sevgilim? Genel karizmam, tabii ki.”

– Freddie Mercury

Hareketlerinizin sakinleştirici bir etkisi olmalı. Hareketleriniz, bir sinirlilik ya da endişe barındırmadan uyumlu olarak gerçekleşmeli. Eğer bir lider güvenilirliğini kaybederse, kendi ayakları üzerinde durması zorlaşır. Bir konuşma ya da sunum yapmadan önce aynada mutlaka bunu prova etmeyi deneyin. Bu şekilde, hitap etmek istediklerinizde güven oluşturacak küçük ayrıntıları ekleyebileceksiniz.

Kültürlü, ama anlaşılabilir dil

Zengin ve çeşitli kelime dağarcığına sahip eğitimli bir insan olduğunuzu göstermek önemlidir. Karizmatik insanlar iyi iletişim kurabilen insanlardır ve insanların onların söyledikleri şeyleri dikkate almalarını nasıl sağlayacaklarını bilirler. Peki nasıl? Herkes tarafından kolayca anlaşılabilir ve erişilebilir olan bir dil kullanırlar, ancak bunu eğitimli bir edayla yaparlar.

Ödevini yaptığını göstermeye özellikle dikkat et. Aşırı karmaşık, gösterişli ya da teknik kelimeler kullanmak sizi kibirli ve ulaşılamaz kılar. Tamamen farklı fikirde olsanız bile, diğer kişinin görüşlerine daima saygı gösterin. Ayrıca, başkalarını eleştirmemeye çalışmak da iyi bir fikirdir. Başka bir bakış açısı göstermek ya da onların fikirlerine zenginlik katmak için biraz marifet ve yaratıcılık kullanın.

Nazik ve iyi eğitimli görünmek için, dinleyicilerinizin sözlerine saygı duymasını ve dinlemesini istersiniz. “Ben” yerine “biz” kullanmanızı öneriyoruz, çünkü böylece diğerleri sizinle bir ekip halinde ortak amaçlara sahip olduğunu düşünür.

karizmatik kadın

Ortalama bir ses seviyesi ile çeşitli ses tonları kullanın

Politikacılar ne kadar anlam ifade etmeyen şeyler söyleseler de, sadece kullandıkları tondan ötürü neşelenen insanların onları alkışladıklarını siz de görmüşsünüzdür! Söylenen şeyin nasıl söylendiği de en az ne söylendiği kadar önemlidir.

Buradaki sır, tereddüt etmemek, farklı tonlarda konuşmak ya da sadece bir ritm kullanmaktır. Aralarda duraklama, dinleyicilerin dikkatini çekmenize yardımcı olur. Özellikle hitap ettiğiniz kitlenin hatırlamasını istediğiniz önemli bölümlerden sonra duraklamalar yapın.

Çok hızlı ya da çok yavaş konuşmak, insanların size güvenmemesini ya da en azından rahatsız olmalarına sebep olur. Aynı şey aşırı derecede keskin ya da ciddi bir tonla konuşmak sonucu da olur. Tabii ki, konuşmanızda anahtar kelimeleri vurgulamak için sesinizi biraz artırmalısınız ama olabildiğince doğal olmasına özen göstermelisiniz.

Duruşunuz

Ayakta nasıl durduğunuz çok önemli. Başınızı yana doğru bükmeden yüksek ve dik tutmalısınız. Bir şeyi vurgulamak istiyorsanız, çenenizi hafifçe kaldırabilirsiniz.

Kambur bir duruşa izin vermemek ve omuzlarınızı her zaman aynı yükseklikte tutmak önemlidir. Direk gibi dimdik durmanız gerekli değildir, ama olabildiğince dik durun. Bu pozisyon, karizmatik insanların sahip olduğu azim ve uygunluk gibi özelliklerle örtüşür. Onlar için, hoşnutsuzluk duydukları şeyler onları harekete geçiren bir etkendir ve dolayısıyla bu durum oluştuğunda bunu değiştirirler.

Mütevazi bir gardırop

Tabii ki bir alışkanlıkla keşiş olunmuyor ancak, giydiğiniz kıyafetler daha karizmatik olmanıza yardımcı olabilir. Pahalı ya da markalı giysiler giymek değil, doğru giysileri seçmek önemlidir. Belki de bahsettiklerimizdeki temayı şu ana kadar fark etmişsinizdir; ölçülü olmak her şeyin başıdır.

Kadınlar için, göğüs dekoltesi fazla, aşırı yüksek topuklu ya da parlak renkler kullanılmış bir tarz seçmek dikkati üzerlerinde toplamak yerine dikkati dağıtabilir. Daha kolaylıkla kullanılabilinecek, rahat bir tarz seçmek daha iyidir. Aksesuarlar, görünümünüzü tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Erkekler için en iyi seçenek klasik bir takım elbise giymektir. Açık renkli bir gömlek ve uyumlu bir kravat ile, inanılmaz şık olacaklarına hiç şüphemiz yok. Hatta isterlerse kravatlarından kurtulabilir ve ceketi bir blazerle değiştirebilirler.

Karizmatik olmak için bir lider olmanız gerekmez, ancak çoğu lider karizmatiktir. Karizmatik olmak için yazılmış el kitabı yokken ve bazı insanlar doğuştan karizmatik olsa da, birazcık çaba ile gerçekten de uzun bir yol kat edebilir. Daha karizmatik olmak kapıları açar. Neden siz de bu kurallara uyup neler olacağına bakmıyorsunuz? Farklı sonuçlar istiyorsanız, farklı bir şeyler yapın!

İlginizi çekebilir ...
Diplomatik İnsanların 5 Ortak Özelliği
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Diplomatik İnsanların 5 Ortak Özelliği

Çoğu zaman, dürtülere dayalı şekilde hareket etmenin ya da “olduğu gibi anlatmanın” olumsuz bir durum olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde davranırsak,...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.