Annelik Yalnızlığı - Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Pek çok kadın çocuklarının doğumundan sonra annelik yalnızlığını yaşar ve kendilerini suçlu ve şaşkın hisseder. Bilmeseniz de, bu çok yaygın bir duygudur.
Annelik Yalnızlığı - Bununla Nasıl Başa Çıkılır?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genelde toplumun anneliğin ne olduğu konusunda oldukça romantik bir fikri vardır. Birçok insan bir çocuğun gelişinin bir kadın için en büyük tatmin aşaması olduğu yanılgısına düşer. Bir sevinç ve tatmin anı olması gerekir ve varlığı otomatik olarak insanların yaşamlarına anlam vermelidir. Kadınların annelik yalnızlığı etkisine girdiklerinde kafalarının karışmasına ve kendilerini suçlu hissetmelerine şaşmamalı!

Annelik şüphesiz güzel ve ödüllendirici bir deneyim olsa da, her şey o kadar pastoral değildir. Bu nedenle, anne olmanın daha az dostane olan tarafı daha fazla görünürlük gerektirir. Özellikle, içerdiği zorluklar ve engeller için bu geçerlidir. Temelde, yeni bir annenin, yavrularının erken çocukluk döneminde yaşayabileceği yalnızlık hissidir.

“Bildiğim tüm hastalıklar arasında yalnızlık en kötüsü.”

– Rahibe Teresa

annelik yalnızlığı yaşayan kadın

Yalnız bir geçiş

Bir kişinin hayatı, çocuk sahibi olduğunda kökten değişir. Bir annenin vücudu, görünüşünden çok daha fazla şekilde değişir; duyguları da yoğunlaşır. Ek olarak, yeni hormonal akışı nedeniyle sık sık dengesizleşir. Hepsinden öte, bir de üstüne bu yeni rolün benimsenmesinin gerektirebileceği psikolojik stresi ekleyin. Pek çok durumda, bir kişinin kimliğini oluşturan rollerin geri kalanını neredeyse ortadan kaldıran bir roldür.

Aniden, bir kadın artık bir eş, bir kız çocuğu, bir arkadaş ve bir profesyonel değilmiş gibi olur. O artık tam zamanlı bir anne ve pratikte yalnızdır. Yeni doğan bebeğinin ona her zaman ihtiyacı var ve fiziksel ve duygusal bütünlüğünü sürdürmesi tamamen ona bağlıdır.

Bir anne eşinin yardımı ve akrabalarının desteğini alsa da, sonunda günde 24 saatini evinde bebeğiyle geçirmek zorunda olan odur.

Annelik yalnızlığı, uykusuzluk ve izolasyon

Uykusuzluk, fiziksel ve duygusal tükenme ve yetişkinlere eşlik etmeme çoğunlukla annelik rolünün ağırlığı nedeniyle kadınları korkutabilir. Kimsenin ona bahsetmediği ve kendisi bir anne olarak son derece suçlu ve geçersiz hissedebileceği bir ağırlıktır.

Bir kadının bu kadar üzgün, kayıtsız ve bunalmış hissetmesi nasıl mümkün olabilir? Kendini öforik hissetmesi gerekmez mi? Neden bebek sahibi olmakla tatmin olmuyor?

Çocuklarının ilk yıllarında annelerde yalnızlık hissi son derece yaygındır. Ancak ebeveynliğin büyük kısmını taşımak ve bunu tek başına yapmak, ruh hallerine zarar verebilir. Bu nedenle, kadınları bu sorunun varlığından haberdar etmek ve onları hafifletmek için ihtiyaç duydukları kaynakları onlara sağlamak önemlidir.

dışarıya bakan kadın

Annelik yalnızlığı nasıl azaltılır?

Her şeyden önce, suçu unutun. Çocuğunuzun doğumundan sonra her zaman kendinizi iyi ve tatminkar hissetmek zorunda değilsiniz. Tüm duygularınız geçerlidir, onları hissetme ve ifade etme hakkına sahipsiniz. Bununla birlikte, bu duyguların nereden geldiğini anlamaya çalışın zira onlarla baş etmenin yolu budur.

Sırf yorgun veya yalnız olmanız çocuğunuzu sevmediğiniz anlamına gelmez. Yani, kötü bir anne olduğunuz anlamına gelmez. Bu, belki de kimliğinizin bir kısmını kurtarmak için ara vermeniz gerektiğine dair bir uyarıdır. Anne olarak rolünüze ek olarak, diğer birçok parlak ve hoş yönüyle çok değerli bir insan olduğunuzu unutmayın.

Bu nedenle, yükünüzü kısmen hafifletmek için yardım istemekten, görev dağıtmaktan ve sevdiklerinizden yardım istemekten korkmayın. Başkalarının ev işleriyle ilgilenmesine veya bebek bakımına yardımcı olmasına izin verin. En azından banyo yapmakta, yürüyüşe çıkmakta veya arkadaşlarınızla sohbet etmekte özgürsünüz.

Bir çocuğun ilk yılları, bir annenin zamanını emebilir ve anne kendi bakımını ihmal edip mutluluğunu daha sonraki bir zamana erteleyebilir.

Son notlar

Ancak, iyi değilseniz çocuğunuza bakamayacağınızı unutmayın. Çocuğunuzun mutlu, sakin ve tatmin olmuş bir anneye ihtiyacı var. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için biraz yer ayırırsanız, çocuğunuza daha iyi bakabilirsiniz.

Annelik yalnızlığı oldukça yaygındır ancak aşılamaz değildir. Diğer yetişkinlerle bağlantı kurmaya çalışın ve bazen kendinize öncelik verin. Anne olmak size kendinizi kapana kısılmış hissettirmesi gereken son şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Berlanga Fernández, S., Pérez Cañaveras, R. M., Vizcaya Moreno, M. F., & Berlanga Fernández, F. (2014). Satisfacción en la provisión de redes de apoyo social en grupos de acompañamiento a la maternidad. Enfermería global13(33), 18-32.
  • Hidalgo García, M. V., & Menéndez Álvarez-Dardet, S. (2009). Apoyo a las familias durante el proceso de transición a la maternidad y la paternidad. Familia: Revista de ciencias y orientación familiar, 38, 133-152.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.