Anne, Söyle Onlara: Kurban-Suçlama ve Tecavüz

Kadınlar verdikleri her kararla yargılanıyor. Sadece kadın oldukları için bir dizi beklentiyi karşılamaları gerekiyor. Bu beklentileri görmezden gelirlerse, "kötü kızlar" ve başlarına gelenleri hak eden "fahişeler" olarak adlandırılıyorlar.
Anne, Söyle Onlara: Kurban-Suçlama ve Tecavüz
Lorena Vara González

Yazan ve doğrulayan psikolog Lorena Vara González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anne, bu gece eve gelmezsem sesim rüzgarda kaybolmasın. Giyinme ya da yürüme şeklimden dolayı benim hatam olduğunu söylemelerine izin verme. Benimle konuşmaya gelen adama, onunla flört etmeye çalıştığım için değil, beni böyle büyüttüğün için iyi davrandığımı söyle.

Öte yandan, kaba davrandıysam, bunun nedeni arkadaşlarımla birlikte olmak istememden başka bir şey değil. Onu kışkırtmak istediğim için değildi. Anne, bu gece eve gelmezsem nedeni bir adamın bana tecavüz etmiş olması ve ben sadece başka bir kurbanım.

Onlara gerçekte kim olduğumu söyle. Medyanın ya da beni gerçekten tanımayanların sesimi boğmasına izin verme. Kötü bir üne sahibim çünkü başkalarının ne diyeceğini umursamadan istediğim gibi yaşadım. Çünkü hayatımın sahibiyim ve başkalarının beklentilerinin kölesi değilim.

Kadınlar verdikleri her kararla yargılanıyor. Sadece kadın oldukları için bir dizi beklentiyi karşılamaları gerekiyor. Bu beklentileri görmezden gelirlerse, “kötü kızlar” ve başlarına gelenleri hak eden “fahişeler” olarak adlandırılıyorlar.

duvarda oturan gençler

Anne, onlara sadece özgürlük hakkımı kullanmaya çalıştığımı söyle

Anne, onlara yüksek sesle ve açıkça söyle, ben sadece özgürlük hakkımı kullanmaya çalıştım. Sahip olduğum cinsel partner sayısının önemli olmadığını en sonunda anlayana kadar onlara söylemeyi bırakma. Ancak, önemli olan, saldırganımın seks için para ödemiş ve bu nedenle kadınları nesne olarak görüyor olmasıdır.

Giyinme şeklimin kendim için olduğunu anlamalarını sağla. Dışarısı sıcak ve kışın olduğundan daha fazla ten gösterdim diye beni cinselleştiriyorsanız, bu sizin sorununuz, benim değil. Bir düşünün, bunlar sadece kıyafetler. Erkekler gömleksiz gezer ve bazen iç çamaşırlarını bile gösterirler. Hatta bazıları pantolonlarını kalçalarının altında tutarlar ve hiçbir kadın onlara tecavüz etmeye çalışmaz. Neden?

“Çoğu erkek, olası bir romantik partner tarafından alay edilmekten veya küçük düşürülmekten korkarken, çoğu kadın tecavüz ve ölümden korkar.”

– Gavin de Becker

Erkeklerin bizi maruz bıraktığı baskı ve zorluklar hakkında onlarla konuş. Yaşadığımız her şey hakkında konuşarak her kadının sesi ol. Onlara biz istemeden bize nasıl dokunduklarını anlat. Ya da bize nasıl hakaret ettiklerini ve direnirsek daha saldırgan hale geldiklerini.

Bir kadın olarak, kendimi herhangi bir cinsel saldırıya karşı savunmaktan korkuyorum, çünkü bunu yaparsam muhtemelen öleceğim. Ama kendimi savunmazsam, durum onların sözlerine karşı benim sözüm olacak.

mutlu dostlar

Anne, onlara yalnız yürüyen bir kadının ne kadar korktuğunu anlat

Anne, arkadaşlarımla geçirdiğim bir geceden sonra eve yalnız dönerken ne kadar korktuğunu anlat. Erkek kardeşim dışarı çıktığında değil, sadece ben dışarı çıktığımda korktuğunu bilsinler. Kadın olmam beni daha fazla tehlikeye atıyor.

Bana saldırmayı bekleyen birinden kendimi savunmak zorunda kalırsam diye eve varana kadar anahtarlarımı sıkıca tuttuğumu söyle. Kadınların sokakta veya başka bir yerde yalnız yürürken her zaman korktuklarını anlat onlara.

Eve dönerken kendimi özgür hissetmek istiyorum, cesur değil.

Anne, onlara elinden geleni yaptığını söyle

Anne, her şeyden önce, daha fazlasını yapamadığın için bu gece eve gelmezsem kendini suçlu hissetme. Beni istediğim gibi yaşamam için büyüttün. Olabilecek her şey hakkında beni uyardın ve eğer bir şey olursa, bundan kaçınmak için hiçbir şey yapamayacağımı açıkça belirttin. Ve şu anda, senin de yapabileceğin bir şey olmadığını söylüyorum. Kadın olduğum için mağdurum ve bu değiştiremeyeceğim bir şey.

Anne, ben bu maço toplumun kurbanıyım. Ben sadece başka bir tecavüz istatistiğiyim. Ama en çok yargılanan ben olacağım. Dünyanın geri kalanı, kadınlar onları tahrik ettiği için değil, sırf yapabildikleri için erkeklerin kadınlara tecavüz ettiğini anlamakta zorlanıyor. Tecavüz ediyorlar çünkü ataerkillik onlara bizim naz yaptığımızı ve ısrar etmeye devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Aynı şekilde toplum, erkekleri, biz istemesek bile bize iltifat etmeleri ve şefkat göstermeleri gerektiğine inandırmıştır.

Her erkeğin tecavüzcü olabileceği ve herhangi bir kadının kurban olabileceği gerçeğini anlamak zor. Ama anne, dünya ancak onlara burada paylaştığım her şeyi anlatırsan ve sesimizi duyurursan anlayacaktır. Erkekler tecavüz ediyor çünkü toplum bizi cinselleştiriyor. Bu nedenle, anne, sesimi kesme, ve senin de sesini kesmelerine izin verme. Beni tanıyorsun ve tüm kadınların neler yaşadığını biliyorsun. Sesiniz duyulsun ki savaş narası olsun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.