Logo image
Logo image

Anne Olmak İstiyorum Ama Korkuyorum

3 dakika
Çocuk sahibi olmak için insanların üstünde hissettiği sosyal baskı, eskisinden daha fazla. Öte yandan çocuk sahibi olmaya ya da olmamaya karar vermek hala oldukça zorlayıcı. Anne olmakla ilişkili bir korku var ve bu korku, kararınızı etkileyebilir. Bu makalede, ihtiyaçlarınıza ve arzularınıza karşılık gelen düzgün bir karar verebilmenizi sağlayacak bazı adımları göstereceğiz.
Anne Olmak İstiyorum Ama Korkuyorum
Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2019

Artık devir değişti, tabii annelik anlayışı da değişti. Bir bakıma daha iyi oldu fakat bu değişiklikler, kadınların gözünü korkutan bazı efsanelerle birlikte geldi. Hatta anne olmak isteyen bazı kadınlar bundan vazgeçti çünkü anne olmanın karmaşıklığı gözlerinde büyüdü.

İşin iyi yanı, anne olmak isteyip istememeye karar verecek tek kişi sizsiniz. Bu kadınlar için büyük bir kazanımdır, çünkü çok yakın bir zamana kadar, kadınların üstünde çocuk sahibi olmaları için büyük bir sosyal baskı vardı.

Fakat problem şu ki bazı kadınlar aşırı uçlara gitti. Çocuk sahibi olmayı o kadar karmaşık bir şey olarak görmeye başladılar ki bu fikirden komple uzaklaştılar. Bu kadınlar çocuk doğurmayı artık hayatın doğal bir parçası olarak görmüyorlar. İki uç da iyi değildir. Sonuçta gerçekten önemli olan tek şey her kadının, kendi istek ve kararlarından kendisinin sorumlu olabilmesidir.

“Çocuk sahibi olma kararını vermek – çok mühimdir. Sonsuza dek kalbinizi vücudunuzun dışında taşımaya karar vermek anlamına gelir.”

– Elizabeth Stone

Some figure

Annelik korkusu

Anne olmaktan korkmak aşırı derecede normaldir. Sonuçta anne olmak hayatınızı önemli ölçüde değiştirir. Aynı zamanda belirli miktarda fiziksel ve psikolojik acıyı da kabul etmiş olursunuz. Böyle bir şey karşısında kim korkmaz?

Bununla birlikte bazen bu korku başka yerlerden kaynaklanır. Belki üstünüzde büyük intiba bırakan yaşlı kadınlardan bazı hikayeler duydunuz. Çok yakın bir zamana kadar kadınlar çok zor şartlar altında doğum yapıyordu. Genelde bu tecrübeye hazırlıksız yakalanıyorlardı ve çoğu zaman doktorlar ve hemşirelerden düzgün bir muamele görmüyorlardı.

Bazı kadınlar anne olmamaya karar verir çünkü buna hazır olmadıklarını düşünür. Gerçek şu ki kimse anneliğe gerçekten hazır değildir. Genelde başımıza gelen şeylere hazır değilizdir. Büyümeye ya da sevdiğimiz insanlardan ayrılmaya ya da yaşlanmaya vb. hazır değilizdir.

Bazı kadınların anne olmamaya karar vermesinin bir başka sebebi de hayatın zor olmasıdır. Anksiyete, depresyon ya da başka problemleri çocuklarına aktarmak istemezler. Öte yandan bu bir bakıma uç örnektir. Acı çekmekten, kayıptan ya da hatalardan tamamen kaçınmak imkansızdır. Tüm bunlara rağmen hayat güzel olabilir. Hayatta deneyimlenecek birçok harika şey vardır.

Some figure

Korku anne olmanızı engellemesin

Korkunuzun kaynağı ne olursa olsun, önemli olan, hayallerinizi gerçekleştirmenizin önüne geçmesine izin vermemektir. Eğer bir çocuk sahibi olmayı gerçekten istiyorsanız, korku buna engel olmamalıdır. Korkunun sizi yenmesine izin vermek yerine, üzerine düşünün. İçgözlemci olun, durumu analiz edin ve neden korktuğunuzu düşünün.

Korkunuzun kaynağı nedir? Korkunuz mantıklı mı değil mi? Gerçekten anne olmak istiyor musunuz yoksa aslında anne olmak istemeyip sadece baskı hissettiğiniz için mi korkuyorsunuz? Bu konular üzerinde düşünmelisiniz.

Aynı zamanda, eğer çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz sağlık hizmetinizin neler sunduğunu ve doğum ve çocuk bakımı seçeneklerinizin neler olduğunu öğrenmelisiniz.

Sağlık sigortanıza hangi hizmetlerin dahil olduğunu ve hangi hastaneler ve doktorların ağınızda olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Aynı zamanda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın, siz ve partneriniz için doğum öncesi kurslar sunup sunmadığını da kontrol etmelisiniz.

İsteklerinizi netleştirin

Tüm bunlara ek olarak, güncel durumunuz üzerine düşünün. Dünyaya bir çocuk getirmek için doğru bir zaman mı? Partneriniz sizi destekliyor mu? Aileniz sizi destekliyor mu? Bunlar, bir karar vermeden önce düşünmeniz gereken şeylerdir.

Öte yandan, son karar, tabii ki size bağlıdır. Anne olmaya ya da olmamaya karar vermek, bunu başkaları için yapıyorsanız sizi mutlu etmeyecektir.

Aynı zamanda maddi durumunuza etraflıca bir bakmalısınız. Bir çocuk büyütmek milyonlarca lira harcamanıza neden olmaz, fakat çocuğa istikrarlı bir düzen sağlayabiliyor olmalısınız. Ayrıca onlara ayıracak yeterli vakte sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Tüm bu adımlardan geçtikten ve durumunuzu değerlendirdikten sonra, ne yapmak istediğinize karar vermek muhtemelen daha kolay olacaktır. Eğer anne olmak istiyorsanız, en iyisini olmak için mücadele edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chand, S. P., & Marwaha, R. (2022). Anxiety. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470361/
  • Conversano, C., Rotondo, A., Lensi, E., Della Vista, O., Arpone, F., & Reda, M. A. (2010). Optimism and its impact on mental and physical well-being. Clinical practice and epidemiology in mental health: CP & EMH6, 25.