Logo image
Logo image

Alfa Kadınları: Yetenekleri ve Motivasyonları Tüm Kapıları Açıyor

4 dakika
Alfa Kadınları: Yetenekleri ve Motivasyonları Tüm Kapıları Açıyor
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Alfa kadınları bugünlerde her yerdeler. Yetenekliler, kendilerinden eminler, iddialılar ve ne başarmak istediklerini biliyorlar. Sadece bunlar da değil, empati kurabilen liderlik yetenekleri ve sosyal uyumları klasik alfa erkeğinden daha içgüdüsel. Bugünlerde kadınlar kamusal alanda gittikçe daha fazla merkeze yerleşiyorlar.

Okuyucularımızın çoğu “alfa kadınları” olarak adlandırdığımız bu kadınların gerçekten var olup olmadıklarını kendilerine soruyor olabilirler. Bugün, toplumumuzda bu tür etiketlerin oldukça yaygın olduğunun farkındayız. Şüpheci yaklaşmalarını anlıyoruz. Bu yüzden, “alfa” ve “beta” terimlerinin ilk olarak hayvan gruplarının sosyal sistemini tanımlamak için etiyolojide kullandığını hatırlatmakta fayda var.

“Kişi kadın doğmaz, kadın olur.”

– Simone de Beauvoir

Bu terim, 2006 yılında “Alpha Girls” kitabı ilk kez yayınlandığında ortaya çıktı. Sonrasında bu etiket etiyoloji dünyasını geçip psikolojik içeriğin bir parçası oldu. Bu fikri ilk kez yayınlayan kişi Harvard Üniversitesi Psikiyatrik Departmanından klinik psikolog, profesör ve araştırmacı Dr. Dan Kindlon’dı. Toplumumuzdaki kadınların deneyimlediği bu ilginç sosyal değişim hakkında yazmanın önemli olduğuna karar verdi.

Yeni dönemle birlikte dur durak bilmeden gelen gelişmelere tanık oluyoruz. Hukuk gibi pek çok ana bilim dalında, kadınlar sayıca erkeklerden üstün. Aynı şey tıp ve diğer alanlar için de geçerli. Kadınlar, kısa bir zaman öncesine kadar erkeklerin hakimiyetinde olan yerlerde öne geçmeye ve merkez konumlarda yer almaya başlıyorlar.

Değişim burada ve hiç şüphesiz oldukça ilginç.

Some figure

Alfa kadınları ve yanlış basmakalıp örnekler

İnsanlar alfa kadınlarından bahsettiklerinde oldukça merak uyandırıcı ve ilginç bir şey oluyor. Sosyal açıdan, bu kişilik tiplerine insanların yakıştırdığı özellikler neredeyse her zaman aynı. Bu kadınları üstünlük taslamayı seven, bazen egoist, otoriter, çıkarcı, zeki, soğuk, çekici ve baskın kişiler olarak tarif ediyoruz.

Alfa kadınlarıyla ilgili benimsediğimiz bu oldukça seksüel ve küçük düşürücü bakış açısı toplumumuzda oldukça yaygın. Bir açıdan “Öldüren Cazibe” filminde, Glenn Close’un canlandırdığı karakteri akla getiriyor. Ancak biraz önce bahsettiğimiz yazar Dr. Dan Kindlon bizi fikirlerimizi biraz değiştirmeye davet ediyor. Daha gerçekçi bir bakış açısı edinmemizi öneriyor.

Glenn Close’un canlandırdığı karakter yerine, Yaratık filminde Sigourney Weaver’ın canlandırığı karakteri düşünün. Onun karakterinde zeka, cesaret ve duyarlılık gibi özellikler bir arada bulunuyordu. Alfa kadınlarının da “klasik” kadınsı özelliklere sahip olduğunu unutmamakta fayda var. Bu özellikler arasında empati, sıcaklık ve anlayış var…

Çoğumuz alfa kadınları hakkında düşündüğümüzde neredeyse her zaman onları alfa erkekleriyle karşılaştırıyoruz. Şu hakimiyeti, soğukluğu ve gücü bir arada barındıran tartışılmaz liderler fikri. Ancak, kadınlar söz konusu olduğunda, sosyal model farklı.

Alfa kadınları erkekleri taklit etmiyorlar.Bunun yerine, örneğin anaerkil fil toplumuna daha yakın bir şeyi simgeliyorlar. Alfa kadınları, topluluklara güç, bilgelik ve birliği sağlama yetenekleriyle liderlik ediyorlar.

Some figure

Alfa kadınlarının özellikleri

İnsanlardan bir alfa kadını örneği vermeleri istendiğinde genellikle Margaret Thatcher diyorlar. Şöyle bir şey var, onu örnek vermek kesinlikle bir hata. Birleşik Krallık’ın en zor dönemi boyunca başbakanlık yapan Demir Leydi lakaplı Thatcher alfa kadınının ekstrem bir örneği. Thatcher tamamı erkeklerden oluşan bir kabine seçti çünkü başka hiçbir kadının varlığını istemedi. Aşırı derecede sert bir liderdi ve benimsediği politikalar çok ama çok katıydı.

Bugünün orijinal alfa kadınları kamusal alana hakim olmak için özel alandan geldiler. Modern alfa kadını Margaret Thatcher gibi birinden farklı özelliklere sahip. Bu özelliklerin neler olduğuna bakalım.

Kendine güvenen, kendini gerçekleştirmiş ve bulunduğu noktadan memnun kadınlar

Alfa kadını kendi kendine bir yere gelmiştir. Başkalarının onunla ilgili beklentilerini karşılamaya hiçbir zaman ihtiyaç duymaz. Onun için önemli olan kendisi için koyduğu hedeflerdir. Onu her gün daha iyi olmak için motive eden içsel kaynak, kişisel yolculuğu, çalışmaları, deneyimleri ve gösterdiği gayrettir. Ulaştığı başarılar onu gururlandırır ve daha fazlasını başarabileceğini bilir. Kendine duyduğu güven ve saygı ve kararlı olması hedefleri için savaşmaya devam etmesini sağlayan en önemli kaynaklardır.

Liderlik yeteneği ve sosyal uyum

Alfa kadınları doğuştan liderlerdir. Başarmak istedikleri bir dizi hedefi olan kararlı kişilerdir. Bu hedeflere ulaşmak için, başkalarını motive edip onlara rehberlik etme yeteneklerini kullanmaktan çekinmeyeceklerdir.

  • Başkalarını motive etmek için gereken karizmaya sahiptirler.
  • Başkalarına sorumluluk vermeyi ve bir takım yaratmayı bilirler. Alfa kadınları başka insanların yeteneklerine güvenirler çünkü takım olarak daha fazlasını başarabileceğimizi bilirler.
  • Alfa kadınları güven uyandırırlar. Ayrıca başkalarına kendilerine güven duymaları için yardımcı olurlar. Dedikodu yapmaktan veya ekibi hedeflerinden uzaklaştıran şeylerle vakit harcamaktan hoşlanmazlar. Şartlar öyle gerektirdiğinde katı bir tutum benimsemeyi bilirler.
Some figure

Alfa kadınları alfa erkeklerinden farklıdırlar

Alfa kadınları arabuluculuk etmekte, işleri kolaylaştırmakta, insanları bir araya getirmekte ve insan kaynağını iyileştirmekte ustadırlar. Agresif veya baskıcı bir şekilde liderlik etmezler. Empati kurma konusunda iyidirler. Başka insanlarla nasıl bağlantı kurmaları gerektiğini bilirler. Alfa kadınları her bir bireye değer verir ve duygusal zekadan anlar. Ekiplerini yeniliği teşvik edecek şekilde cesaretlendirme konusunda da iyidirler.

Sonuç olarak bu feminen kişilik tipi sosyal alanda hızla daha fazla başarı kazanıyor. Bu yüzden, genellikle alfa erkek ve alfa kadınla ilişkilendirdiğimiz geleneksel ve küçük düşürücü fikirleri bir kenara bırakmak önemli. İyi lider olmayı bilenlere değer vermeli ve değerleri, yetenekleri ve kaynaklarıyla herkesin yararına olacak şekilde başkalarını cesaretlendirenleri takdir etmeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.