Logo image
Logo image

Aileyle Keyifli Bir Yılbaşı İçin 7 Taktik

3 dakika
Aileyle Keyifli Bir Yılbaşı İçin 7 Taktik
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Yılbaşı, çocuklar, bir gün değildir. Bir halet-i ruhiyedir.” Mary Ellen Chase böyle düşünmüştü. Fakat onu bu şekilde deneyimlemeyen insanlara ne olacak? Bu makaleyi asıl yazma amacımız bu insanlardır. Bu makalede aileyle geçirilen yılbaşlarından keyif almak ya da en azından atlatabilmek için bazı kurallar listeleyeceğiz.

Çünkü bu yaklaşan ve insanların çok sevdiği günlerden birçok insan keyif alsa da bu herkes için aynısının geçerli olduğu anlamına gelmez. Daha empatik ve mutlu olmaya çalışan insanlar varken özel hiçbir şey yapmaya gerek duymayan insanlar da vardır. Bu insanlar, yılın bu zamanlarında istemedikleri halde bir şeyler kutlamak zorunda bırakıldığı için zorluk çekmektedir.

“Yılbaşı bu dünyaya dokunan büyülü bir değnektir ve bir anda her şey daha yumuşak ve güzel olur.”

– Norman Vincent Peale

Some figure

Aile ile Yılbaşından keyif almak için taktikler

Durumunuz ne olursa olsun, Charles Dickens’ın da söylediği gibi “Noel’in ruhunu kalbimde onurlandıracağım ve yıl boyunca ondan hiç vazgeçmeden koruyacağım”. Bir diğer deyişle yılın bu zamanında abartılı davranmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Fazla negatif olmamak veya daha mutlu olmak için fazlasıyla çaba sarf etmek ve yılın sadece belirli bir dönemi empatili davranmak. Çünkü sonrasında ne olacak?

İşin aslı ailenizle geçireceğiniz bir yılbaşından keyif almamanız için birçok sebep bulabilirsiniz. Aile üyeleriyle tartıştığınız için olabilir, sevdiğiniz birisi orada olmadığı veya yılın bu zamanını sevmediğiniz için olabilir. Fakat bunu atlatmanın, hatta belki de güzel vakit geçirmenin yolları vardır. En azından psikolog Graci Molines (aşağıda inceleyeceğiz) bu şekilde görür.

Keyif almayı isteyin

İlk taktik gerçekten iyi vakit geçirmek istemektir. Yılın bu zamanını ne kadar sevmeseniz de veya aile içinde problemler olsa da yine de iyi vakit geçirebileceğiniz bir zamandır. Bağlarınızı kuvvetlendirmenin ve biraz eğlenmenin vaktidir. Bu nedenle bu tip kutlamalara karşı iyi bir tavır takınmanız önemlidir.

Some figure

Önemli olanlar ile olmayanları ayırın

Ailenizle olduğunuzda ufacık bir şeyden ötürü tartışma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu tavırla kesinlikle tartışacaksınızdır. Fakat anlayışlı olmaya çalışıp her anlamsız yorumun ve eylemin “üzerine atılmamak” için durursanız sadece kendinize iyi vakit geçirmek için şans tanımakla kalmazsınız ayrıca herkesin iyi vakit geçirebilmesine de yardımcı olursunuz. Sevdiğiniz insanlar sadece kendi başlarına bile tartışmamak için iyi birer sebeptir. Çünkü eninde sonunda yılın bu dönemi ondan keyif alan insanlar için duyguların büyük bir rol oynadığı ve sabırsızlıkla bekledikleri bir dönemdir.

Olayların pozitif yönlerine odaklanın

Yılbaşı, olayıların negatif yönlerine değil, pozitif yönlerine odaklanmak için iyi bir zamandır. Aileyle bir araya gelmek sıkıcı görünüyorsa onlar hakkında sevdiğiniz şeylere odaklanmayı deneyin. Özellikle sevdiğiniz biri vardır mutlaka. Gerçekten keyif alabileceğiniz eğlenceli ve duygu dolu anlar mutlaka vardır.

Düşünce yapınızı iyileştirin

Asık suratınızdan kurtulun ve ailenizin Yılbaşı toplantısına katılımcı olmak, katkıda bulunmak isteğiyle gidin. Bunu yaptığınızda sadece başka insanları mutlu etmekle kalmayacaksınız. Kendinizi de dahil ederek bu kutlamalardan bir şeyler kazanarak dönmenizi de kolaylaştıracaksınız.

Some figure

İçinizdeki empatiyi bulun

Yine karşınızda, sonsuz empati, her zamanki gibi son derece önemli. Bu durumda ise Yılbaşı yemeğinin tam ortasında gerçekten de gereklidir. Başka insanların motivasyonlarını anlayabilirseniz ve kendinizi onların yerine koyabilirseniz yılın bu dönemi sizin için kesinlikle daha yönetilebilir olacak. Kim bilir, belki de eğlenebilirsiniz bile! Buradaki ana fikir, tatil dönemlerini seven insanlardan gelen hislerle bağ kurabilirseniz, sizin de iyi vakit geçirmeniz kolaylaşacaktır.

İnsanlara saygı duyun

Bu son taktiktekine çok benzemektedir. Fakat burada alakalı olduğu şey, herkesin kendi evreni ve hayat stili olduğunu hatırlamaktır. Yani bazı zamanlar zor olsa da başka insanlara mutlaka saygı duymak zorundasınız. Onları dinleyin, aynı fikirde olmasanız bile en azından onların düşüncelerine saygı duyun.

Hassas konuları gündeme getirmeyin

Son olarak, başlarda bahsettiğimiz psikologun önemli bir taktiği var. Herkesin birbirini çok iyi tanıdığı aile toplantılarında rahatsızlık yaratabilecek konular olduğunun farkındayız hepimiz. Dolayısıyla özellikle Yılbaşı esnasında neden bunu ortaya çıkarırız ki? Hiçbir insanı rahatsız etmek için uygun bir zaman değildir.

Some figure

Aileyle geçirilecek bir yılbaşı kimse için zor olmak zorunda değildir. Ne olursa olsun taktiklerimizi deneyip ailenizle geçireceğiniz vakitten keyif almaya çalışın. Ayrıca bu taktikler sadece yılın bu zamanlarını atlatmak için iyi değildir, aynı zamanda her sosyal toplantı için uygundur. Haydi deneyin!

“İdeal bir Noel yoktur; sadece değerleriniz, istekleriniz, şefkatiniz ve geleneklerinizin yansıması olarak kutlamaya karar verdiğiniz Noel vardır.”

– Bill McKibben

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.