Logo image
Logo image

5 Görselleştirme Meditasyonu Egzersizi

3 dakika
5 Görselleştirme Meditasyonu Egzersizi
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zihninizin bir ara vermesini sağlamak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için sayısız fayda sağlar. Kendimizi dinleyerek ve beden ve zihin arasındaki dengeyi bularak içsel dengemizi yeniden sağlamamıza imkan tanır. Peki ya bu faydaları hayal gücümüz aracılığıyla elde edebilseydik? Görselleştirme meditasyonu tam olarak budur. Zihin egzersizleri yapmanın ve sağlığımızı iyileştirmenin yaratıcı bir yoludur.

Hayal etmek yaratmak, daha önce hiç bulunmadığımız bir dünyanın içine dalmak ve sınırlarımızı aşmaktır. Hayal gücümüz sayesinde kendi gerçekliğimizi tasarlayabiliriz. Bu yüzden görselleştirme meditasyonu egzersizlerinin pek çok faydası vardır. Hatta bu teknik, atletlerden, sanatçılara, önemli iş insanlarına kadar pek çok profesyonel tarafından kullanılır.

“Denge. Nihai hedef.”

– Ricky Lankford

Anksiyete İle Savaşmak İçin Görselleştirme Meditasyonu Tekniği

Görselleştirme insanların anksiyeteyi azaltmak için kullandığı bir tekniktir. Bu teknik kısaca, insanların gergin olduklarında hissettikleri fiziksel uyarılmayı azaltarak tamamıyla bir rahatlama seviyesine ulaşmak için kullandıkları bir araçtır.

Some figure

Aşağıda bahsedeceğimiz görselleştirme meditasyonu egzersizleri sakin kalmamızı ve bazen eksikliğini hissettiğimiz huzura ulaşmamızı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, yeni zorluklara, fırsatlara, hislere ve gelecekteki keyifli şeylere karşı daha açık olmamıza yardımcı olur.

Yapmanız gereken ilk şey sakin olacağınız ve sessizlikte huzuru bulacağınız bir alan bulmak. Bu tarz bir sığınak bulduğunuzda öncelikle burnunuzdan alıp yavaşça ağzınızdan verecek şekilde derince nefes almaya başlayın. Ardından, aşağıdaki egzersizlerden birini yapın:

Renkler

Renk skalası, renklerin kişide canlandırdığı algıyı, davranışları ve hisleri analiz eder. Bu da demek oluyor ki, bedenimizi ışık dolu bir varlık olarak hayal etmek duyguları harekete geçirmenin iyi bir yoludur.

Bu egzersizde derin bir nefes alırken bedenin renk değiştiren ışıklarla çevirili olduğu hayal edilir… Bunu yaparken, her renk ile deneyimlediğiniz fiziksel hislere odaklanmanız gerekir. Her bir renk size neler hissettiriyor? Daha sonra, yeşil bir ışık olduğunuzu ve tamamen uyum içerisinde olduğunuzu hayal edin.

Bunu da okuyun: Renk Psikolojisi: Renklerin Anlamı ve Yapabilecekleri

Kas Gerginliği

Genellikle işten eve geldiğimizde tüm vücudumuzun ağrılar içinde olduğunu hissederiz. Bu ağrıdan kurtulmak için görselleştirme meditasyonu egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Bu egzersizde, yere oturun ya da uzanın ve en gergin kaslarınıza odaklanın.

Ardından, özgürce hareket etmenize engel olan bir düğüm olduğunu hayal edin ve bu düğümü zihninizle çözmeye çalışın. Dikkatinizi düğümün her bir noktasına verirken nefes alın ve düğümün gevşediğini hayal edin. Düğüm tamamen açılana dek ipler yavaş yavaş dönecek.

Bedeninizdeki gergin kasların her biri için bu egzersizi tekrar edebilirsiniz.

Aktif Hafıza

Zor bir gün geçirdiniz. Başınızdan pek çok şey geçti. Bu egzersiz huzurlu hissetmenize yardımcı olacak. Gözlerinizi kapatın, derin bir şekilde nefes alın ve günün başına dönün. Nasıl uyuduğunuzu, kahvaltıda ne yediğinizi, ailenizle nasıl selamlaştığınızı hayal edin. Bu egzersizin amacı o düşünceleri ve hisleri tekrar o andaymışsınız gibi yeniden deneyimleyebilmek.

Her anı tekrardan mümkün olan en canlı şekilde yeniden yaratabildiğinizde, zihninizden akıp gidebilmesi için dikkatinizi acı verici bir ana toplayın. Ardından, yeniden şu ana, şimdi ve buradaya odaklanın.

Bunu da okuyun: Strese Bağlı Hafıza Kaybı Nedir?

Some figure

Baloncuklar

Bu görselleştirme meditasyonu egzersizi, görme ve duymayı kombine ettiği için en kapsamlı egzersizlerdendir. Bu egzersizi yapmak için, sakin, kimsenin olmadığı ve karanlık bir yerde olduğunuzu hayal edin. Bu yerde, huzur dolusunuz. Bir süre sonra, hafif ve keyif verici bir patlama sesi duyuyorsunuz. 

Bu, tam yanınızda patlayan küçük bir baloncuğun sesi. Hemen ardından, solunuzda patlayan bir başka baloncuğun sesini duyuyorsunuz. Sonra, kafanızın üstünde bir başkası. Yavaş yavaş, baloncuklar bedeninizin her yanında aynı yoğunluk ve incelikle patlamaya başlıyor. Bu gittikçe daha da rahatlamanızı sağlayacak…

Bilinmeyenle Yüzleşmek

Bildiklerimizin ötesinde ne var? Geleceğimiz nasıl olacak? Bundan birkaç yıl sonrasında hayat bize neler yaşatacak? Eğer kendinizi bir ormanın içinde yer alan kapalı ve karanlık bir odada hayal ederseniz, bu belirsizlikle yüzleşmek kolaylaşacaktır. Dışarıda, rüzgar esiyor ve etrafta gezen aç hayvanlar var. İkinci adım gözlerinizi kapatmak ve hissetmeye başladığınız duyguya odaklanmak. Korku mu? Endişe mi? Birkaç saniye buna dayanın ve ardından bırakın uçsun gitsin.

Şimdi, kapının açıldığını ve odadan çıkmanın bir yolunu bulduğunuzu hayal edin. Çıkışa doğru koşmaya başlıyorsunuz ve aniden kendinizi önceki durumun içinde ormanda buluyorsunuz. Neler hissediyorsunuz? Bunları tanımladıktan sonra, önünüzde açılan yolu göreceksiniz. Bu yolu takip edip kaçmaya karar verecek ve gittikçe daha az gerginlik hissedeceksiniz. Güvende, sakin ve rahatsınız. Yapacağınız tek şey bu hissin tadını çıkarmak ve onunla bağlantı kurmak.

Tüm bu görselleştirme meditasyonu egzersizlerini istediğiniz her yerde her zaman yapabilirsiniz. Yalnızca odaklanabilmeli ve sık sık ihtiyacınız olan rahatlama hissine kavuşmak için yaratıcı becerilerinizi geliştirmelisiniz.