5 Basit ve Rahatlatıcı Yazı Alıştırması

Ağustos 6, 2018

Hepimiz hayatımızın bir noktasında anksiyete ve ızdırap dolu zamanlar geçirmişizdir. Hiçbir insan problemlerden muaf değildir ve ağır yükler taşımak zorunda olduğumuz zamanlar vardır. İyi haber şu ki terapötik özellikteki rahatlatıcı yazı alıştırmaları, zararlı duygularla baş etmenin harika bir yoludur.

Yüzyıllar içinde, kâğıt ve kalemin sadece birer nesne olmadığı kanıtlanmıştır. Yazmaktan çok daha fazlasına yarıyor bu iki şey; Duygularımız için araç görevi görüyorlar. En iyi (ve en sağlıklı) kaçış kitap okumak değil midir? Okumak, bizi yeni dünyalara taşır ve kendimizi bulmamıza yardım eder. Peki, yazmak da aynı şeyi yapmıyor mu?

1960’lı yıllarda Amerikalı psikolog Ira Progoff yoğun bir günlük yöntemini geliştirdi. Bu yöntemde, adından da anlaşılacağı üzere günlük tutmanız gerekiyor. O zamandan beri yapılmış sayısız çalışma bu giderek artan popüler uygulamanın etkinliğini desteklemektedir. Terapötik özellikli yani rahatlatıcı yazma alıştırmaları çok önemli bir işlevi yerine getirir. Ayrıca kolay, her yerde ve herkes tarafından yapılabilir. Gelin bu rahatlatıcı yazı alıştırmalarına bir göz atalım.

Rahatlatıcı yazı alıştırmaları

Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey kalem ve kağıt. Mümkünse, kendinizi rahat ve hferah issettiğiniz bir ortamda bulunun. İsterseniz, arka planda hafif bir müzik çalın. Kokulu mumlar da iyi olacaktır. Burada amaç rahat ve yalnız olmaktır.

yazma egzersizleri
1. Olumlu şeylerin günlüğü

Birçok insan çocukluktan beri bir günlük tutar. Yaşadıkları şeyleri ve ilginç anektodları yazıyorlar, ama bunların illa ki mutlu olaylar olması gerekmiyor. Ancak bu yazma egzersizinde günlüğünüz sadece o gün yaşadığınız olumlu şeyleri göstermelidir.

Hayır, bu imkansız değil. Bu yazı egzersizini bir meydan okuma olarak kabul edin: Her sabah kalktığınızda, etrafınızdaki tüm güzel şeylere bakın. Gün boyunca onları fark etmeye devam edin. Sonra, yatmadan önceki, pozitif gözlemlerinizi okuyun. Hayatın düşündüğünüz kadar gri olmadığını görünce şaşıracaksınız.

2. Fikirlerinizi düzene koyun

Kalemi elinize alın ve zihninizden geçen her şeyi 30 dakikalık bir süre boyunca yazın.Bağlantısız ya da mantıksız şeyler yazmanızın bir önemi yok. Ayrıca bir şeyler çizebilir ya da liste yapabilirsiniz: nasıl isterseniz.

Kulağa çılgınca gelse bu yazı alıştırması, fikirlerinizi düzene sokacak ve en samimi hislerinizi size gösterecektir. Kendinizi biraz daha tanımak ve kendi ruhunuza sızmak için iyi bir yol.

“Bir şiir yazmak çok temel bir yarayı, göz yaşını onarmaktır, çünkü hepimizin canı acır.”

– Alejandra Pizarnik

3. İçinizi dökün

Bir şey kendinizi kötü hissettiriyorsa, yazın. Sizi mutsuz eden her şeye bir mektup yazın ve kendinizi yüklerden kurtarın. Tüm düşüncelerinizi ifade edin:acılarınız, korkularınız, öfkeniz. Sonrasında büyük bir rahatlama hissedeceksiniz.

Ardından, mektubu yakma veya yazdığınız kişiye verme arasında seçim yapabilirsiniz. İkincisinin iyi bir fikir olup olmadığını yalnızca siz biliyorsunuz. Mektubu birine vermek iyi hissettirebilir, ancak kötü sonuçları da olabilir. Harekete geçmeden önce sonuçları hakkında objektif olarak düşünün.
günlük tutmak

4. Hayallerinizi tasarlayın

Hedeflerinizin ne olduğunu bir kağıda yazın. Muhtemelen çok şey var, kafanızda hepsini görselleştirmek imkansız. Bunları düşünüp kendinize sorun, bu hedeflere ulaşmak gerçekten imkansız mı? Başarısız olmaktan korkuyor musunuz? Daha gerçekçi bir alternatif var mı?

Ne karar verirseniz verin, ne kadar ilerlemek istediğinizi sadece siz bilebilirsiniz. Başarısız olursanız hiç kimse sizi yargılamayacaktır ve eğer başarısız olursanız kendinizi yargılamamalısınız. İstediğiniz hayatı tasarlayın, görselleştirin ve kendinizi motive edin. İstediğiniz şey için savaşmaya devam etmek için kendinizi motive edin, çünkü denemek ve başarısız olmak, hiç denemeyip acaba nasıl olurdu diye düşünmekten çok daha iyidir.

5. Kötü günler için bir mektup yazın

Her şeyin korkunç göründüğü günler olacak. Ufak tefek aptallıklar sizi kızdıracak. Herkesle tartışacak ve sanki o gün yatağın ters tarafından kalkmış gibi hissedeceksiniz. Bu kötü günler için masanızda veya güvenli bir yerde bir mektup bulundurun: Kötü günler için bir mektup.

Bunu yapmak için mutlu hissettiğiniz bir günü seçin ve kendinize bir mektup yazın. Diğer kendinize, onunla ne kadar gurur duyduğunuzu ve sahip olduğunuz tüm iyi şeyleri anlatın. Kötü bir günde o pozitif enerjiye gerçekten ihtiyacınız olabilir, bu yüzden bu mektubu iyi saklayın.

Rahatlatıcı yazı alıştırmaları, özellikle kötü bir gün geçirdiğinizde veya biraz öz güvene ihtiyaç duyduğunuzda, olağanüstü derecede yardımcı olabilir. Düşüncelerinizi düzene koymak ve duygularınızı işlemeyi öğretir. Kısacası, bazen başkalarından alması çok zor olan bir duygusal destektir bu.