Logo image
Logo image

Menopoz Döneminin 5 Pozitif Yönü

3 dakika
Menopoz Döneminin 5 Pozitif Yönü
Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2018

Menopoz bir kadının regl dönemlerinin ve doğurganlık çağının sonu demektir. Bu konuyla ilgili araştırma yaptığınızda daha çok hoş olmayan belirtilerden ve sorunlardan bahsedildiğini görürsünüz. Genellikle insanlar bu dönemi bir kadının hayatının zor bir aşaması gibi görürler.

Gerçek şu ki menopoza karşı böyle bir yaklaşım benimsemenin modası geçti. Bu yaklaşım peşin hükümlü kabul edilebilir. Toplum gençliğe takmış durumda. Yalnızca hayatın en iyi aşaması olduğu için değil aynı zamanda sözde en verimli aşaması da olduğu için. Genç insanlar en aktif tüketiciler ve en verimli çalışan kişiler oldukları için kapitalizm de bu algıyı destekliyor.

Menopoz bize zamanın akıp gittiğini hatırlatıyor. Yeni bir dönemin başlangıcı demek. Bu dönemin, hayatın her döneminin olduğu gibi, hem pozitif hem de negatif tarafları var. Biraz kazanırsınız biraz kaybedersiniz. Hayatın kuralı budur.

Her şey, sizin bu değişimi algılama biçiminize ve ona karşı benimsediğiniz tutuma bağlıdır. Aslında menopozun pek çok pozitif yönü vardır. İşte bunlardan beşi.

“Menopozun en iyi yanı kadınların onu deneyimledikleri yaşa ulaşabildikleri bir çağda yaşıyor olmamızdır.”

– Estelle Fuchs

1. Regl ile vedalaşmak

Regl kadınların bin yıllardır yaşadıkları güzel bir süreçtir. Her ay bize doğurgan ve sağlıklı olduğumuzu hatırlatır. Bu açıdan bakıldığında harika bir şeydir. Ancak bazen bu biyolojik mucize oldukça fazla sıkıntı yaratabilir.

Some figure

Bazı kadınlar regl öncesi sendromuyla boğuşurlar. Regl öncesi sendromu korkunç mod değişiklikleri ve yoğun bir hassasiyet anlamına gelir. Herhangi birinin söylediği herhangi bir laf kalbinizi ortadan ikiye böler ve bundan kaçamazsınız. Migreni, krampları ve şişkinliği söylemeye bile gerek yok. Menopoz sayesinde bunların hepsiyle vedalaşırsınız!

2. Hamile kalmaktan korkmanıza gerek kalmaz

Bir kadınn hayatını baştan aşağı değiştirebilecek şeylerden biri istemeden hamile kalmasıdır. İnsanlar ne düşünürse ne düşünsünler, hamilelik her zaman bir kadını bir erkekten daha fazla etkiler. İstenmeyen hamileliğin yaratacağı ikilem stresli hatta travmatik olabilir.

Bu da menopoz sayesinde ortadan kalkacak endişelerden biridir. Artık doğum kontrolü almanız gerekmez. Regl döneminiz gecikti diye stres çekmenize gerek kalmaz. Sorun yoktur çünkü artık doğurgan değilsinizdir. Sonuç olarak vücudunuzla ilgili kararlar verirken daha özgür olabilirsiniz.

3. Cinselliği deneyimleme biçiminiz değişir

Cinsel deneyimleriniz kesinlikle belirgin bir şekilde değişir çünkü artık hamile kalma endişesi çekmeniz gerekmez. Ayrıca menopoz dönemi boyunca cinsel isteğinizin azalacağı da doğru değildir. Hatta genelde tam tersi doğrudur.

Some figure

Eskisi gibi tutkulu olmasanız bile, cinsellik sizin için farklı bir anlam ifade etmeye başlar. Büyük ihtimalle daha spontane davranırsınız. Daha fazla yaşlanmadan yeni şeyler denemek isteyebilirsiniz. Artık kendinizden daha emin olduğunuz için cinsel hayatınızın o zamana kadarki en iyi anlarını yaşayabilirsiniz.

4. Daha az uyursunuz, daha aktif olursunuz

Çalışmalar menopozla birlikte uyku süresinin azaldığını gösteriyor. Eskisi kadar fazla uyumazsınız. Eskiden olduğundan daha erken kalkarak kendinizi şaşırtırsınız. Bu da gün boyunca yapabileceğiniz aktiviteler için daha fazla zamanınız olması anlamına gelir.

İlginizi çeken şeyler yaparak yenilenen enerjinizden faydalanmalısınız. Artık daha olgun bir yetişkin olduğunuz için büyük ihtimalle çocuklarınızın kendi hayatı olacak. Böylece siz de kendinize daha fazla zaman ayırabiliyor olacaksınız. Daha fazla boş zaman ve enerjiyle, her zaman isteyip bir türlü yapmaya fırsat bulamadığınız şeyleri yapmanın tam zamanı.

5. Kendinizi yeniden tanımlayabilirsiniz

Menopoz bir kadının hayat döngüsünün önemli bir bölümünün sonunun geldiğine işaret eder. Her belirgin dönüşüm aşamasında olduğu gibi, menopoz da, kendinizle ilgili gerçekleri derin derin düşünmek için iyi bir dönemdir. Bu yaştaki kadınların çekilmez ve zorlu bir hale geldiği yalnızca bir efsanedir.

Her şey sizin kişiliğinize ve önceki deneyimlerinize bağlıdır. Elbette zaman zaman ruh halinizde değişmeler olabilir ancak bunlar belirleyici değildir. Nasıl bir dönem geçireceğinizi belirleyen şey yaşadıklarınıza biçtiğiniz değerdir.

Some figure

Bir kadın genellikle hayatın bu aşamasında kendini yeniden tanımlar. Yeni hedefler belirler, rutine dönüşmüş alışkanlıklarını değiştirir ve hayata farklı bir açıdan bakar. Pek çok kadın için sonunda yıllardır çok istemelerine rağmen öncelik veremedikleri hedeflerini gerçekleştirmeye fırsat bulabildikleri harika bir dönemdir.

Gördüğünüz gibi menopoz pek çok değişikliği beraberinde getirir. Ancak bu değişimleri anlamlandırmak yalnızca size bağlı. En önemli şey menopozu kabullenmek ve onu hayatın doğal bir aşaması gibi görmek. Her zorluk gibi, menopoz da yeni dersler öğretir ve gelişmeniz için yeni fırsatlar yaratır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.