Logo image
Logo image

5 Adımda Hayatınızı Değiştirin

5 dakika
5 Adımda Hayatınızı Değiştirin
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Değişimi seçmek öyle geçici bir hevesle ya da alelade yapılacak bir şey değildir. Çoğu zaman önemli değişikliklerden söz ederken bir zorunluluk, ikna ya da her şeyden önemlisi cesaretten bahsederiz.

Bazen değişmekten başka seçeneğimiz olmaz; bunun için deri değiştirir, köklerimizi söker ve yeni ufuklara açılırız. Kendimiz için yeni bir başlangıç yapmak ve ihtiyaçlarımız ile ulaştıklarımız- isteklerimiz ve davranışlarımız arasındaki dengeyi bulmak zorundayız. Bu yazıda da göreceğiniz gibi, bütün bunlar hayatta cesur bir değişim yapmak istediğinizde önemli olacak.

Winston Churchill ısrarla iyileşmek için değişimin gerektiğini, mükemmel olmak için ise sık sık değişecek cesaretin olması gerektiğini söylemiş.

Biz de buna en az bu söz kadar önemli bir şey ekleyebiliriz: değişimler kendi değerlerimizi yitirmediğimiz müddetçe olumludur. Bu nedenle hayatta değişmek için atacağımız her adım ve girişim, gerçekte olmak istediğimiz kişiye yaklaşma amacını gütmelidir.

“Kendinizi değişmiş görmek için değişmeyen bir yere dönmek gibisi yoktur.”

– Nelson Mandela

Değişiklik yapmanın çok kolay ve hızlı bir iş olduğunu söyleyemeyiz. İlginç olansa çoğumuzun hayatta büyük bir şey başımıza geldiğinde değişmemiz gerektiğine inanmasıdır.

İşi kaybetmek, bir ilişkiyi bitirmek, bir hayal kırıklığı yüzünden acı çekmek gibi şeyler başımıza geldiği zaman “ya değiş ya da öl” diyoruz kendimize.

Yine de şunu açıklığa kavuşturmakta yarar var, kişisel değişim yöntemleri bulmak da o kadar kötü bir yöntem olmayacaktır. Bu şekilde zor zamanlarla yüzleşmeye hazır oluruz. Bir uçurumun kenarına doğru sürüklendiğimiz zaman hazırlıksız yakalanmamış oluruz.

Eğer değişim ilerleme ve gelişim ise gelin bu değişimi her gün yapalım. Hayatımızda anlamlı ve güzel değişikliklere gidelim.

Ancak bu şekilde hayatta başımıza gelen her türlü duruma karşı daha iyi tepki verebiliriz. Üstelik ilerleme konusunda daha becerikli oluruz.

Some figure

5 adımda hayatınızı değiştirin

Muhtemelen hayatınızı değiştirmek istediğinizi hissettiniz. Belki bu bir kişisel gelişim kitabı okumanızla ve olası tavsiyeleri görmenizle başladı. Belki bu tür kitapların çok genel önerilerde bulunduğunu ve genellikle aynı şeyleri söylediğini gördünüz. Bütün bu kitaplar iyimser ve iyi niyetli olmakla ilgilidir.

Ancak gerçekte durum bundan biraz daha farklı. Beynimiz değişime karşı direnç gösterir. Beynimiz değişimi sevmez ve bunu negatif bir durum olarak algılar. Beyin için değişim dengesizlik ve hayatta kalma amacımıza doğrudan bir tehdit olarak görünür. Bu da tüm değişikliklerin travmatik olduğu fikrini güçlendirir ve etkilerinin hafifletmemiz gerekir.

1. Açıklık basitlikten gelir

Mark karate dersleri vermeye başladı. 8-12 yaşlarındaki öğrencilerine her zaman “acı yoksa kazanç yok” diyor. Bunu aynı zamanda onlara yorucu ve yüklü talimatlar verirken söylüyor ve onları daha sıkı çalışmaya teşvik ediyor. Bir hafta sonra 20 öğrenciden yalnızca 3’ü kalmış oluyor.

Peki öğretmen nerede hata yapıyor? Hızlı değişiklikler görebileceğini sanması ve öğrencilerden kendilerini adamalarını beklemesi büyük hata. Gerçek değişim ve büyük başarılar motivasyon veren hedefler üzerinde her gün açık ve basit şekilde çalışmaktan geçer.

Siz de hayatınızı değiştirmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey bu süreci basitleştirmek olur. Ulaşması kolay ama daha büyük ve zor olan bir amaca hizmet eden bir hedef belirleyin. Buna ulaştığınız zaman kendinize yeni ve görece biraz daha zor bir hedef koyun. Böylece farkında bile olmadan işin büyük kısmını bitirmiş olacaksınız.

2. Yeni davranışınızı koruyun

Büyük ya da küçük olsun her sınav yeni davranışlar benimsemeyi gerektirir. Yine de pek bahsetmediğimiz bir sorun daha var. “Çevremizdekiler bu değişime nasıl tepki verecek? Etrafımızdaki insanlar değişim ihtiyacımıza ne diyecek?”

 • Çoğu zaman bu konuda hevesimizi kıran yorumlar alırız. Olumsuz eleştiriler bizi geriye düşürebilir.
 • Bunun olmasını engellemek için yeni davranışınızı korumanız gerektiğini unutmayın. Örneğin; bazı arkadaşlarınızla artık görüşmek istemiyorsanız kendinize daha çok zaman ayırın, başka hobiler deneyin ve başkalarının dediklerini umursamayın.
  Some figure

3. Olmak dönüşmekten daha kolaydır

Hayatınızda değişiklik yapmak istediğinizde tamamen başka biri olmayı istemek gibi bir hataya düşebilirsiniz. Kendimizi olmadığımız biri gibi düşünmek de denebilir buna. Kendimizi ilginç işlerle uğraşırken, yeni insanlarla tanışırken hayal ederiz.

Ayaklarımız yere basmalı ve önemli noktaları dikkate almalıyız.

 • Birisi olmak birisine dönüşmekten daha kolaydır. Yani hayatta değişiklik yapmak olmadığımız birine dönüşmek anlamına gelmez. Bu sağlıklı ve mantılı bir fikir değildir.
 • İdeal değişim olabildiğimiz en iyi insan olmaktır. Bu dengeyi bulmamızı sağlarken korku ve sınırlarımızı da zorlar. Daima ileri adım atmak için bizi teşvik eder ve ümitlerimizi başarıya, hayallerimizi gerçeğe, rahatlığımızı memnuniyete çevirir.

“Dünyayı değiştirmeyi deneme. Dünyanın seni değiştirmediğinden emin ol.”

– Carlos Ruiz Zafon

4. Bilinmeyenin korkusu

Kişisel gelişim kitaplarının birçoğu “korkmayın, bunu başarabilirsiniz, kendinize güvenin” gibi sözler söyler. Bu yaygın ve fazla kullanılan ifade aslında üzerinde biraz düşünmemiz gereken şeylere işaret ediyor.

 • Korkmak normaldir. Bunu saklamayın ya da inkâr etmeyin. Sadece korkunuzu anlamaya çalışın.
 • Değişim korkusu aslında belirsizlik korkusudur. Ne olacak, bununla baş edebilecek miyim ya her şey ters giderse gibi cümleler olur aklımızda. Bu düşüncelerin aslında beynimizin hayatta kalmak için sessiz kalıp risk almayalım diye kurduğu cümleler olduğunu anlamalıyız.

İşte bu nedenle aşağıdaki cümleler günlük olarak tekrarlarsanız size yardımcı olabilir.

 • Korkuyorum ama bunun bir nedeni var. Bu normal bir süreç, sadece bunu anlamam ve doğru yönetmem gerekiyor. Korku için hedef beni felç etmek yerine tetiklemek olmalı. Ne kadar ileriye gidebileceğimi göstermek için beni zorlamalı.
 • Korkularımı azaltmak için gerçekçi, basit ve ilerlemeci hedefler koymalıyım. Durmadan yavaş yavaş ilerleyeceğim.

  Some figure
  ŞİMDİ saati

5. Her başarıyı kutlayın

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız acele etmenin faydasız olduğunu unutmayın. Yavaş gitmek her zaman daha iyi bir bakış açısına sahip olmayı sağlar. Eğer zaman verirsek bunun için, attığımız adımların ve yaptığımız hataların daha çok farkında olur; ileriye dönük daha iyi önlemler alabiliriz.

Hayatta değişiklik yapmak kolay ve hızlı değildir. Aslında bazen iki nokta arasındaki en kısa yol dümdüz de değildir. Hayat zik zaklarla dolu bir yoldur ve düşüp tekrar devam etmek gerekir. Bu yolda yeri gelir kendimizi kaybeder sonra tekrar buluruz. İki ileri bir geri gideriz…

Ve unutmamamız gereken bir şey daha var: her başarı için minnettar olmak. Başarı bize ait kimseye değil. Teşekkür edeceğimiz tek kişi biz olmalıyız.

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız bu tavsiyeleri dinleyin. Pişman olmazsınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arias L, Portilla L, Villa C. El desarrollo personal en el proceso de crecimiento individual
  Scientia Et Technica. 2008; 14(40): 117-119.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.