Logo image
Logo image

10 Yıl Önceki Halinize Neler Söylerdiniz?

5 dakika
10 Yıl Önceki Halinize Neler Söylerdiniz?
Son Güncelleme: 16 Ocak, 2018

Bu zamana kadar neler yaşadığınızı herkesten iyi siz bilirsiniz ancak bazen fikirleriniz kafanızda karmakarışık bir hal alır, açıklamalara açsınızdır ve geçmişte başınıza gelen her şeyde bir mana aramaya başlarsınız. Ama bulmaya ne kadar uğraşırsanız uğraşın, ya başaramazsınız ya da bulduğunuz cevaplar sizi daha çok üzer.

Hiçbirimiz bize daha fazla güven ve keyif verecek şeyler yerine değmeyecek şeyler için zaman harcamışız gibi hissetmek istemeyiz. Ama gençken ve belki de daha toyken genelde hayatımızın en iyi yıllarını boşa harcarız.

Şimdiki daha bilge ve daha az toy haliniz, geçmişteki halinize seslenebilse size o yılların uzun vadede size hiçbir faydası olmayacak aktiviteler, insanlar ve yerlerde harcamak için değil, yaşamak için olduğunu söylerdi.

10 yıl önceki halinize neler söylerdiniz?

“Eğer on yıl önce bilseydim…” “Değmeyecek bir şey için ağlayarak ne kadar zaman kaybettim?” “Korku yüzünden kaç şey kaçırdım?” “Korkuya, tembelliğe, üzüntüye ve güvensizliğe kapıldığım için kaç anıyı kaçırdım?”

Geçmişten belli bazı parçaları özlüyorum. Eğer biraz daha spesifik olabilsem, ayrı bölümlerden oluşan hafızamı biraz daha ince ayarlayabilsem ve anılarımı yeniden inşa etmeyi deneyebilsem güzel olurdu. Nasıl olurdu diye hayal etmek değil ama onları deneyimlemek için hala zamanım olup olmadığını bilmek. Eğer 10 yıl önceki halimle konuşabilseydim onları şunları söylerdim:

 • Televizyonu kapat. Kapa tuşuna güçlü ve kararlı bir şekilde bas. Olabildiğince uzun süre kapalı durmasını sağla. O “aptal kutusu” sana hiçbir şey öğretmeyecek. Kapalı kalmalı çünkü enerjini gerçek deneyimler için saklaman gerekiyor. İyi bir bilgisayar al ve iyi bir internet bağlantın olsun. Eğer nasıl kullanacağını bilirsen hem uzun hem de kısa vadede iyi bir yatırım. Sosyal ağları iletişim için kullan ama oralarda kendini çok fazla sergileme. Onların duygularını kontrol etmesine izin verme.
 • Spor yap ya da doğa yürüyüşlerine çık. Meşgulsün, biliyorum. Her zaman meşguldum ama geriye bakınca anlıyorum, inan bana, ister yalnız ol ister biriyle birlikte, doğayla buluşmak için hep vakit var. En mutlu anılar içinde doğanın ve hayvanların olduğu anılar.
 • Kendinle ilgili bazı şeylerden emin olmayabilirsin ama hiçbir zaman gerçekten ne istediğini ya da üç dört yıl içinde nerede olmak istediğini unutma. Onu mümkün kılmak için elinden gelen her şeyi yap. Korku, hayallerini koparıp senden alabilir ya da onları geciktirmene sebep olabilir.
 • Paranı, kendini iyi hissetmeni sağlayan şeyler için harca ancak aynı zamanda sana faydası olacak şeyler için de kullan. Kötü alışkanlıklara harcayacağın parayı güzel anlar yaratmak için kullanabilirsin. Neler yapabileceğin üzerinde çalış, yeni bakış açıları ve deneyimler kazanmaya bak ancak değerlerinin olduğu yoldan çok uzaklaşma.
 • Seni istediğini göstermeyen biri için savaşma. Hiçbir şeyi zorlama ve birinin yapabileceğini söylediği bir şeyi yapamadın diye endişelenme ya da bunalıma girme. Hayatta pek çok dönemeç vardır. Eğer biri değişirse, geçmişte yaşadığın şeylere bakarak, ikinci bir şans verilmeyi hak edip etmediğini iyi düşün.
 • Bu yolculukta arkadaşlarını kaybedeceksin, seni kırdıkları için değil, sen değişeceğin için. Aynı zamanda onlar da değişecekler. Rutininin dışına çıkman o dönemde seninle benzerlikleri daha fazla olan yeni insanların hayatına girmelerine sebep olacak. Bunu dramatikleştirme. Eski arkadaşlarınla dostça bir ilişki sürdürmeyi en azından dene çünkü çözülmeyen anlaşmazlıklar çok acı anlara sebep olabilir.
 • Her şey hakkında endişelenme. Hangi sorunların çözümü olduğunu, hangilerinin olmadığını ve onların altından nasıl kalkabileceğini öğreneceksin. Endişeli ve kaygılıyken, pek çok felaket yalnızca hayallerinde olur.
 • Hayatındaki insanları sev, yorgun da olsan, fazla zamanın olmasa da onları sevdiğini belli et. Ailen, arkadaşların ve tanıdıkların sana ihtiyaç duyacak. Bazen bunu belli edecekler, bazen de açıkça söyleyecekler. İnsanlar ona ihtiyaç duyduğunda yanlarında olabilen bir arkadaş, her zaman hatırlanacak biridir. Annesine bakan, onunla ilgilenen bir kız çocuğu, annesinin ruhunu hayattaki en güzel duygularla dolduracaktır. Ailene yeni üyeler katıldığında onların yanında olmaya çalış.
 • İnsanlara daha fazla sarıl, daha fazla samimi daha az kavgacı ol. Bazı insanların gün geçtikçe daha sevgi dolu olmalarının nedenini biliyor musun? Çünkü bir gün yalnızlığın getirdiği tüm soğukluğu hissediyorlar ve diğerlerine karşı mesafeli bir tavır sergilemenin saygı getirmediğini, yalnızca onları herkesten uzaklaştırdığını görüyorlar.
 • Kendini sev ve kendine iyi bak. Kendine iyi davran ve fiziksel olarak kendini geliştirmeye çalış. Hiçbir şeyin sende özgüvenden ve sakinlikten daha iyi durmadığını, sahip olduğun fiziksel özellikleri bunlardan daha çok güzelleştirmediğini unutma. Kimseyi memnun etmek için değil, kendi görüntünden daha mutlu olmak için değiş.
 • Karşılamaya gücünün yetip yetmeyeceğinden emin olmadığın şeyleri satın alma. Olabildiğince fazla birikim yap. Kaybetmeyi göze alabileceğinden fazlasıyla kumar oynama.
 • Sevdiğin şeyleri sevdiğin için utanma. Pek çok kişi hayatınla ilgili aldığın kararları ve yaşam tarzını sorgulayacak ancak hiçbir zaman pişman olma ya da gerçekten yapmak istediğin bir şeyden vazgeçmeye kalkışma. Etkileyebilecekleri milyonlarca insan var, bırak seni pas geçsinler.
 • Oku ve yaz. Yıllar önce yazdığın bir şeyi okumak gibisi yoktur. Yazdıkların, hayatının o döneminde nasıl hissettiğinin fotoğrafıdır.
 • Korku duymaktan vazgeçin ve yaptığınız şeyden daha fazla keyif al. Seyahat et, arada bir çılgın şeyler yap ve etrafını seninle benzer durumda olan insanlarla kuşat. Görüntüleri senden farklı olsa da değer verdikleri şeyler aynı olabilir.

Ne kadar büyük olursa olsun, üstesinden gelemeyeceğin hiçbir şey yok. Sana söylüyorum, senin 10 yıl önceki haline, başına gelen her şeye rağmen sağlam dur ve nefes al. Önceliklerini belirle, zamanını iyi bir şekilde yönet, dinlenme zamanı ve çalışma zamanı diye iki ayrı şey olmasına saygı duy. Ertelemenin hiç sorun olmayacağı şeylerin hayatına müdahale etmesine izin verme. Gelecekte sahip olacağın meyveler için bugüne yoğun bir şekilde konsantre olman gerekiyor.

Geçmiş, gelecek gibi kokar

Geçmişteki hiçbir şey değiştirilemez; geride kaldı. Onun yerine, geçmişi unutmanız ama aynı zamanda ders çıkarmanız gereken bir şey olarak düşünün. Geçmiş sizin kafanızda, spontane akan gözyaşlarınızda ve yürümeyi seçtiğiniz yolda.

Some figure

Gelecekteki haliniz size yeni hayaller ve takip etmeniz gereken yeni tavsiyeler getirecek. Geçmişten kalan, hala bitirilmemiş olanları- artık başaramayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Geçmişteki halinize verdiğiniz tavsiyelerin bugünkü halinizin istekleri olduğunu unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.