Logo image
Logo image

Zorbalığa Karşı Nasıl Ses Çıkarılır

3 dakika
Eğer bir okul, öğrencilerin güvenliğini sağlayamıyorsa buna karşı ses çıkarmak önemlidir. Okullar, tüm öğrencilerin ve toplumun onlara güvenebilmesi açısından güvenli bölgeler olmak zorundadır.
Zorbalığa Karşı Nasıl Ses Çıkarılır
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Patricia Grande Yeves
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zorbalığa karşı nasıl ses çıkarılacağını ya da eğitim birimine karşı nasıl suç duyurusunda bulunacağını bilmek, bu probleme bir son vermek için çok kritiktir. Eğer sessiz kalırsanız bu davranış sadece cezasız kalmaz aynı zamanda diğer öğrencileri etkilemeye devam eder.

Zorbalık dünyanın her yerinde çocukları okulda etkileyen ciddi bir problemdir. Neyse ki toplam bir bütün olarak zorbalığa karşı baş kaldırmıştır, özellikle de son birkaç yıldır. Bu yazıda çocukları ve ergenlik çağındaki gençleri korumak için atabileceğiniz adımları bulacaksınız. Aslında çoğu okul, zorbalığa karşı mücadele için bir protokole sahiptir.

Problemi hızlı ve etkili bir şekilde çözmek önemlidir. Aksi takdirde kurbanlar ciddi fiziksel ve psikolojik hasar görebilir. Çoğu ciddi vakada, zorbalık intihara neden olabilir. Aynı zamanda bu tip davranışın geniş kapsamlı sonuçları olabileceğini akılda bulundurmak önemlidir. Direkt kurbanlar, hiçbir zaman etkilenen tek kişi değildir.

Kimse zorbalığa karşı ses çıkarmazsa zorbalar hunharca davranmaya alışır. Pek çok çalışma göstermiştir ki eğer kimse zorbaların kötü davranışlarını durdurmaz ya da bu davranışları başka tarafa yönlendirmezse bu kişiler şiddete başvurabilen yetişkinlere dönüşür (Olweus, 2011; Temcheff, Serbin, 2008).

Some figure

Zorbalığa karşı ses çıkarın

Bugün yasalar, öğrencileri herhangi bir zarardan koruyamazsa okulu sorumlu tutmaktadır. Bu zorbalığı da içerir. Sonuç olarak zorbalığa karşı ses çıkarmanın ilk adımı, çocukları korumak ve zorbaları terbiye etmek için okuldan gerekeni yapmasını istemektir.

Bu adım çok önemlidir. Eğer okul öğrencilerini korumak için gerekeni yapmıyorsa resmi suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Küçüklerin korunmasını garanti altına almak, okulun sorumluluğundadır. Sonuçta okullar öğrenciler için güvenli bir yer olmalıdır.

Çocukları zorbalığa karşı korumayan okullar için birtakım parasal tazminat sağlayan yasalar zaten vardı. En önemli davalardan biri, 2012 Mayıs’ta İspanya Alcorcón’daki bir okulda zorbalık çeken bir çocuğun ailesine 32 bin avro ödemesi gerektiği kararı olmuştur.

Eğer okul öğrencileri korumak için gereken önlemleri almazsa ya da aldığı önlem yetersiz gelirse bu durumu ilgili eğitim birimine şikayet etmek önemlidir.

Sonraki adımda ne gelir?

Eğer durum talim ve terbiye kurulu başkanlığına intikal ederse, başkanlık delilleri dikkatle inceler. Eğer zorbalığı tespit ederse bir çözüm bulmak için duruma müdahale eder. Daha ciddi vakalarda, örneğin gerçek bir suç işlendiği zaman, ceza mahkemesi devreye girecektir.

Zorbalık, tehdit veya fiziksel saldırganlık gibi cezai davranışları sık sık içerir. Bir çocuk bu tür bir suçun kurbanı ise ve yukarıda belirtilen protokoller sorunu çözmezse, doğrudan ceza yargılaması sistemine gidebilirsiniz. Suçun ciddiyetine bağlı olarak, zorbalık yapan çocuk gözaltı merkezine veya bir tür özel rehabilitasyon programına konulabilir. Mağdur ve ailelerinin zararını telafi etmek zorunda olmanın yanı sıra kamu hizmeti ve şartlı tahliye işlemleri de  potansiyel sonuçlardır.

Genelde para cezasını ödemekten sorumlu kişi zorbadır. Eğer zorba on sekiz yaşını doldurmamışsa, velileri ödemek zorundadır. Öte yandan eğer okulun da ihmali bulunursa okul da bir miktar para cezası ödeyebilir.

Bununla beraber, zorbalığa karşı mücadele etmek için gerçek amacın ne olduğunu hatırlamak önemlidir. Mevzu bahis çocuk okulda güvende hissetmeli de herhangi bir tehdit ya da saldırganlıktan uzak olmalıdır.

Some figure

Evde ne yapmalı

Zorbalığa uğrayan bir çocuğun ailesi tarafından tam olarak desteklendiğini hissetmesi gerekir. Ayrıca ailelerine ve konuya dahil olan diğer yetişkinlere güvenebilmeleri gerekir. Bu iki faktör, sorunu çözebilmek için çok önemlidir. Çocuklar kendilerini güvende hissettiklerinde genellikle açıkça ve dürüstçe konuşurlar, bu nedenle ailenin dinlemesi çok önemlidir. Çocuğunuzun size ne söylediğini açıkça sorgulamamaya dikkat edin. Sakin olun ve dikkatlice ilerleyin.

Zorbalığın ciddi sonuçları olabilir. Yaygın bir sonuç, öğrencilerin öz saygılarını olumsuz etkilemesidir. Aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve ciddi vakalarda kendine zarar vermeye de neden olabilir.

Sonuç olarak zorbalığa uğrayanlar iyileşmek için bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyabilir. Genelde okulda keyifsizdir, okula gitmeye korkar ya da depresyondan muzdariptir. Eğer çocuğunuz ya da tanıdığınız bir çocuk bu belirtilerin bazılarını gösteriyorsa bir uzmandan yardım almak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mobbing Escolar, (2007) I. Piñuel y A. Oñate.
  • Audiencia Provincial de Madrid, sentencia de 11 de mayo de 2012 https://ep00.epimg.net/descargables/2012/05/30/669405e52d24ca99a9d7be85daad5fa6.pdf?rel=mas

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.