Zeki İnsanların Aşkı

Zeki insanlar, ilişki için göz korkutucu olabilir. Zeki bir insan ilişkide olduğu kişiye aklındakileri açık açık söylemekten çekinmez.
Zeki İnsanların Aşkı

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2021

Zeki insanlar aşkı nasıl yaşar? Her zaman ölçüyle ilgilenen bilim bize ortalama olarak bu profile sahip olmanın, şefkatli bir eş bulma olasılığını artırmadığını göstermiştir. Bu tarz kişiler daha analitik, daha bağımsız, daha talepkardır… Beklentilerine benzer birini bulduklarında oluşturabilecekleri bağ gerçekten güçlü ve tatmin edicidir.

Bu konuya ilişkin bir kitap arayanlar için Harvard felsefe profesörü Alex Benzer’in Taoculuk Alıntılarından daha aydınlatıcı ve eğlenceli bir öneri olamaz.

Bu kitap, ironik bir bakış açısıyla bize zeki insanların neden daha az kalıcı ilişkilere sahip olma eğiliminde oldukları açıklamaktadır. Yazarın kendisinin de belirttiği gibi, parlayan her şey altın değildir ve entelektüel bir bakış açısından parlak olmak, özellikle bazı noktalarda mutlak başarıya dönüşmez.

“Zeka ve ortak sağduyu, birkaç meslek sırrı yöntemler yoluna girer.”

– Johann Wolfgang von Goethe

Zeki insanlar daha kolay sıkılırlar ve hatta bazen keskin ilgi alanları ve benzersiz tutkularıyla başkalarını da sıkarlar. Unutkan, erteleyici, anlaşılmaları zordur. Son derece talepkardırlar(ve kendinden beklentileri olan), amaçsızca dolaşırlar, sürekli varoluşsal krizlerden etkilenirler ve bu yeterli gelmediğinde ise en hassas duyarlılıktan en patlayıcı kötü ruh haline kadar değişken duygusal termometreleri vardır.

Zeki insanların kolay insan olmadıkları konusunda hemfikiriz. Ancak, IQ’muz ne olursa olsun, bir ilişki yaşarken hepimiz aynı zamanda artılarımızı, eksikliklerimizi ve eşsiz taraflarımızı ortaya koyarız. Aşk konularında her şey ilk bakışta uyum ve duygusal hislerle ilgili değil gibi görünür. Farkındayız. Bununla birlikte, bir bilimsel bakış açısına göre, zeki insanların aşk ilişkileri ortak noktalar  söz konusu olduğunda öteden beri ilgi konusu olmuştur.

Yazımızın devamında size zeki insanların aşkı nasıl yaşadıklarına dair, örnekler hazırladık. Gelin onlara beraber bakalım.

Zeki yalnız insan

Zeki insanlar aşkı nasıl yaşar?

Çoğu insan entelektüel açıdan popüler olmanın mutlu, istikrarlı ve tatmin edici ilişkiden zevk almanın çok zor olduğunu varsayar.

Dışarıdan bakıldığında böyle görünür çünkü aynı entelektüel potansiyele, aynı tutkulara ve bilişsel öznelliğe sahip birinin, diğer eşini bulması kolay değildir. Bazen bilimsel verileri dikkate almadan kendimizi bazı kulaktan dolma bilgilere ve varsayımlara kaptırıyoruz.

Birincisi, başarılı ilişkiler kuran yüksek IQ’lu insanlar vardır. Hatta biraz daha ileri noktaya çıkarırsak, aşık olmak ve sağlam bir ilişkinin temellerini atmak için olağanüstü bir zeka seviyesine sahip, şefkatli bir partnere ihtiyaç duymayanlar da vardır.

Duygusal bir çekim hissetmek yeterlidir. Pek çok durumda, aşkın doğması için bakış açılarını zenginleştirebilen, birbirini kolayca tamamlayabilen ve bir şekilde aşkın çoğalmasına teşvik eden birine sahip olmak yeterlidir. Zeki insanların nasıl aşık olduklarını anlamak için Hollandalı psikolog Pieternel Dijkstra ve ekibi tarafından 2017 yılında yapılan bir çalışmaya bir göz atabilirsiniz.

Dünyaya aynı pencereden bakacağınız insanlar bulun

Yüksek IQ’ya sahip profiller, zaten belli bir dünya görüşüne sahiptir. İdealleri, felsefeleri ve hayattan aldıkları zevkleri bazen çok yüksektir. Bu nedenle bazı yaklaşımlara, sıradan yorumlara tahammül etmezler veya bazı fikirleri ve ilgi alanlarını görmezden gelirler. Kendileriyle aynı fikirde olan insanları, benzer hedefler ve ortak çıkarlar için birlikte mücadele edecekleri kişileri severler.

Bu nedenle, onlar için karşılarındaki kişinin aslında çok da zeki olmasına gerek yoktur. Kendi fikirleri ve duyarlılıkları olması yeterlidir. Bazen bu profile sahip kişinin duygusal olarak istismar edilmesi çok yaygındır. Pek çok hayal kırıklığı ve başarısız ilişki girişimi, onları yalnızlıklarını ve özgürlüklerini tercih etmeye yöneltir. Onların isteği, aklın ötesine geçen, kalbinin derinliklerine daha yakınlık bir hayat arkadaşı bulmaktır.

zeki insanlar

Zeki insanlar ve güvensiz bağlanma

Profesör Pieternel Dijkstra, bu çalışmada ilginç bir şey keşfetti. Birkaç yıl boyunca röportaj yaptığı ve analiz ettiği tüm yüksek IQ’lu insanların büyük bir kısmında güvensiz bağlanma duygusunu keşfetti. Peki, bu ne anlama gelir ve ilişkilerdeki anlamı nedir?

  • Çok çabuk yakın ve sevgi dolu olan ve daha sonra duygusal soğukluk gösteren insanlardır.
  • İlişkiyle ilgili konularda büyük güvensizlik sergilerler. Bu duygunun arkasında terk edilmekten veya ihanete uğramaktan korkmaları yatmaktadır. Bu nedenle bazen belli noktalara takıntılı hale gelirler; herhangi bir hareketi, ses tonunu, çelişkiyi vb. durumları analiz ederler.
  • Terk edilmekten korkarlar, ancak aynı zamanda partnerinin onlara ihtiyacı olduğunda reddedilebilir veya uzaklaşabilirler. Bu şüphesiz toplumun büyük bir kısmında (tamamında) entelektüel kapasiteye sahip çoğu kişide görülen karmaşık bir durumdur.

Akılın duygusal zeka ile birleşmesi: İlişkilerdeki başarı

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi zeki insanlarda aşk bazen istikrarlı oldukça tatmin edici olabilir. Bu, yüksek entelektüel potansiyeli, başarılı bir duygusal zeka ile birleştiren insanlarda görülür. Buna, planları ve projeleri ile uyumlu olabilecek, aynı bakış açısına sahip birini bulma koşulunu da ekleyebiliriz.

Bu gibi durumlarda aşk tek başına yeterli değildir. Her şeyden önce amaçlarıyla, kişisel felsefesiyle, hedefleriyle, değerleriyle, ortak bir özlemle birlikte gelişime izin verecek bir ilişki tanımına karşılık gelir. Bu olduğunda müddetçe ilişki verimlilik alınır. Zeki insanlar çatışmaları ve tutarsızlıkları yönetmekte iyidirler. Bu tarz çiftler, saygıyı ve iletişimi çok iyi idare eden, yüksek bir mizah anlayışına sahiptir.

sarılan çift

Gördüğümüz gibi, yüksek profile sahip yetenekli kişiler için aşk imkansız değildir: onların kaderinde sadece mutsuz ve geçici ilişki yaşamak yoktur. Bu nedenle, aklınızı ve kalbinizi zenginleştirebilecek, size uygun bir kişi her zaman vardır.

İlginizi çekebilir ...
Sosyopat Biri Tam Olarak Nasıl Olur?
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sosyopat Biri Tam Olarak Nasıl Olur?

Bir psikolojik bozukluk nedeniyle karşısındakilerin düşünce ya da duygularını anlama kabiliyetinde yoksun olan kişilere sosyopat denir.