Logo image
Logo image

Zaman Zaman Terapiye Gitmek Neden Herkese İyi Gelecektir?

4 dakika
Zaman Zaman Terapiye Gitmek Neden Herkese İyi Gelecektir?
Tarafından yazılmıştır Adriana Reyes Zendrera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Terapi, sorunlarımızla başka bir bakış açısıyla ilgilenmek için mükemmel bir araçtır. Arkadaşlarımız bize tavsiyelerde bulunabilir, ancak bu çoğu zaman ya yeterli değildir ya da tam olarak ihtiyacımız olan şey değildir. Psikologların sahneye çıktığı yer burasıdır. Toplum, sadece deli insanların terapiye gitmediğini anlamaya başlıyor, artık daha fazla insan başka yerlerde bulamayacakları desteği almak için terapiye gitmeye başladı.

İnsanların kendilerini tanımak için terapiye gitmeleri artık çok yaygınlaşmıştır. Birçok insan için terapi, kendilerini öğrenmek için bir alan haline gelmiştir. Bu, sizi tanımayan birinden tavsiye almak değil, sorunlarınızı başka bir açıdan görmeyi öğrenmektir.

Terapi hakkındaki yanlış düşünceler

İnsanlar hala terapinin siz bir koltukta yatarken, psikoloğun nasıl hissettiğinizi açıklamak için çocukluk travmalarına dalması olduğunu düşünmektedir. Diğerleri ise, terapistin problemlerini çözeceğini düşünüyor, birdenbire. Tersini düşünenler de vardır, terapistin pasif ve sadece dinleyen taraf olduğunu düşünenler.

Bu fikirler yanlıştır. O koltuk psikanalizde vardır ve tüm psikanalistler de aslında koltuk kullanmaz. Özellikle Avrupa’da, bugünkü psikoloji versiyonun terapi koltuğundan kurtulduğunu söyleyebiliriz. Artık bu koltuklar istisna, kural değil.

Some figure

Psikologlar sana cevapları vermez. Bunun yerine, kendiniz için onları bulmanıza yardımcı olurlar. Bazıları size daha önce kendinize hiç sormadığınız soruları bile sorabilir. Onlara geldiğiniz problemle çok alakalı olabilirler.

Ayrıca, duruma bağlı olarak, size yardımcı olmak için egzersizler verebilirler. Terapi son zamanlarda çok değişti. Şimdi, bilişsel davranışçı terapi ve üçüncü dalga bilişsel davranışçı terapi gibi alanlar var.

Zaman zaman terapiye gitmek neden iyidir?

Terapi sadece ruhsal bozukluğu olan kişiler için değildir. Bu herkes için yararlı bir kaynaktır çünkü yenilmez değiliz ve bazen kendi görüşlerimize eklemek için başka bakış açılarına ihtiyacımız var. Ve kesinlikle mükemmel değiliz, muhtemelen tekrar yapmamak için tekrar gözden geçirmemiz gereken hatalar da yapacağız.

“Bazı insanlar henüz kendilerini bulamadıklarını söylüyor. Fakat benlik, kişinin bulduğu bir şey değildir; birinin yarattığı bir şeydir.”

– Thomas Szasz

Birçok insanın terapiye gitmesi gerekiyor. Başkaları için, bu bir ihtiyaç olmayabilir, onun yerine, duygusal ve zihinsel sağlığı için çok iyi bir şey olabilir. Hayat travma ve zor zamanlarla doludur ve onları tek başına halletmemiz için bir sebep yoktur. Psikoterapi her zaman size yardım etmek için oradadır.

Terapinin yardımcı olabileceği 7 durum

Farklı nedenleri analiz etmek ilginçtir; terapi, ruhsal bozukluğu olmayan kişiler için de yararlı bir kaynaktır. Hadi bir göz atalım!

Dünyayı görmek için size yeni bir pencere açarak daha iyi hissetmenizi sağlar

Terapi size, kendinizi daha iyi hissetmeniz için stratejiler öğretir. Ayrıca, sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda bunların hayatınıza nasıl girdiklerini ve neden hala orada olduklarını anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, sadece anksiyetenizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda anksiyetenin hayatınızın neden bu zamanında ortaya çıktığını da anlamanızı sağlayabilir. Ardından, yeni bir bakış açısından kendinize neler olduğunu görebilirsiniz.

Duygusal sağlığınız ve duygularınızı daha iyi anlamanız için iyidir

Terapötik süreç, duygusal zekanızı geliştirmek için iyi bir araçtır. Korkularınıza ve bastırılmış duygularınıza derinlemesine iner. Onlara ışık tutar ve ifade etmenize yardımcı olur, böylece bunlar bir problem olmaktan çıkabilir. Örneğin, yalnız kalmaktan korkuyorsanız, bir psikolog bu korkuyu paylaşmanıza ve farklı şekilde ele almaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Sizi konfor bölgenizden çıkmaya davet eder

Neyin işe yaramadığını biliyorsunuz. Bu yüzden iyi terapi, yeni alanları keşfetmenize ve belirsizlikle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, hiç arkadaşınız olmadığı için mutsuzsunuz fakat bu durumu düzeltmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz diyelim. Eğer terapiye gidip bunu açmayı öğrenirseniz, insanlarla etkileşimde bulunmak için daha donanımlı olursunuz.

Some figure

Sorunlarınızdan bir adım geriye çıkıp, daha geniş bir bakış açısından bakmanıza yardımcı olur

Sorunlarımızın tam ortasında durduğumuzda, bir çözüm bulmak genellikle zordur. Fakat bir psikolog daha fazla seçenek görmenize ve hatta bazılarını neden reddettiğinizi, mantığa oturtmaya çalıştığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir akrabanızla ilgili bir sorununuz varsa, sizi onun yerine koydurarak, size rol yaptırarak, çatışmayı daha iyi anlamanızı sağlar.

Kendinizin farklı kısımlarını daha iyi tanımanızı sağlar

Kendimizi hiçbir zaman tam olarak tanıyamayız ve hep keşfedip anlamamız gereken kısımlarımız olacaktır. Bazen, bilinçli ya da bilinçsiz olarak reddettiğimiz davranış ve durumlara sahibiz. Örneğin, psikoterapide, kendinizin hangi bölümlerini kabul etmediğinizi fark edebilirsiniz ve bunlarla barışmaya başlayabilirsiniz.

Zihninizi temizler ve hayatınızda neyin önemli olduğunu görmenize yardımcı olur

Çoğu zaman zihnimiz nerede problem olduğunu, nerenin yürümediğini anlamak üzerine o kadar bulanıklaşır ki, hayatta neyin önemli olduğunu unuturuz – anın tadını çıkarmak ve sevdiklerimizin kıymetini bilmek. Örneğin, belki işinize o kadar daldınız ki, evliliğinizi unuttunuz. Terapi, problemlerinize bir bakış açısı katmaya ve gerçekten önemli olanı belirlemenize yardımcı olabilir.

Kendini tanıma ve şefkatli bir tutum geliştirir

Kendini tanımak, daha önce farkında olmadığımız düşüncelerin, duyguların ve tutumların farkında olmak demektir. Mesela, bazen kendimize kötü davranırız ve farkında olmayız, bu yüzden terapi kendimize daha fazla şefkat ve sabır göstermemize ve kendimize karşı daha fazla anlayışa sahip olmamıza yardımcı olur.

Ruh sağlığınızı güçlendirir, olası duygusal düşüklüğü önler

Terapi, özsaygınızı güçlendirmek ve günlük stresin fırtınalarında kaybetme eğiliminde olduğumuz içsel dünya uyumunuza yardımcı olmak için iyi bir kaynaktır. Öte yandan, sorunlarınızla yüzleşmek için zaten çok sayıda aracınız vardır, terapi sadece onların farkında olmanıza ve her durum için en iyisini seçmenize yardımcı olacaktır.

Some figure

Kaderini seçen ve teknenin dümeninde olan kişinin siz olduğunuzu hatırlayın, böylece kendinizi ayakta tutmaya devam etmeyi, hatta bu süreçte gezinmeyi ve eğlenmeyi öğrenebilirsiniz. Yardım istemek için korkmayın, bu sizi daha zayıf yapmaz. Tam tersine daha güçlü olursunuz.

Terapinin faydalarını keşfetmek ve çok fazla yük ya da baş ağrısı olmaksızın günlük hayatınızdan zevk almaya başlamak için asla geç değildir. Terapi herkes için iyidir çünkü biz insanız, hayatta pürüzler ile karşılaşırız ve bunları tek başımıza nasıl çözeceğimizi bilmemiz için bir neden yoktur. Sorunlarınızı paylaşmak ve psikolojik tedaviden faydalanmak büyük bir karar olabilir ve uzun vadede ruh sağlığınız da size teşekkür edecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.