Logo image
Logo image

Hiç Kimsenin Duygularımı Yargılamaya Hakkı Yok

4 dakika
Hiç Kimsenin Duygularımı Yargılamaya Hakkı Yok
Son Güncelleme: 28 Kasım, 2017

Hiç kimsenin duygularımı yargılamaya hakkı yok. Özellikle de hepimizin ağlamadan üzgün olduğu ya da mutluluktan gözlerimizden yaş geldiği bir an olduğu düşünülürse… Hepimizin, kalbimiz milyonlarca parçaya bölünmüş olsa bile normal bir hayat sürmeye çalıştığı bir an olmuştur. Ve bunda yanlış bir şey yoktur. Bununla birlikte, bazen hissetmemiz gerektiğinden farklı bir şey hissettiğimiz mesajına denk geliriz. İşte o zaman suçluluk hissi ortaya çıkar.

Sanki bazı durumlar, empoze edilmiş gibi görünen bir dizi duygunun karakteristiği gibiymiş gibidir. Örneğin, doğum genel olarak insanlar tarafından sevinç ile ilişkilendirilir. Yeni bir hayat, gülümsemenin bir nedeni. 9 aylık beklemenin sonu. Bununla birlikte, doğumu daha önce tecrübe etmiş olan kişiler, doğumun daima annenin yüzünde sevinç ifadesi ile karşılanmadığını bilirler.

Aynısı, cenaze töreni ve ölüm için de geçerlidir. Batı toplumunda, sevdiğiniz birinin ölümü hüzünle ilişkilendirilir. Mantıklı olan şeyin, gözyaşı, ciddi yüz ifadesi ve acı göstermek olduğunu anlarız. Bununla birlikte, bu her kültür için geçerli değildir. O zaman, belki de bir kayıp hakkında böyle hissetme, zannettiğimiz kadar doğal olmayabilir. 

Çünkü kimse bizim duygularımızı yargılama hakkına sahip değildir.

Some figure

Duygular ve savunma mekanizması

Aniden vefat eden insanların aile üyelerine yardım eden uzmanlar (trafik kazası, doğal afet, terör saldırısı vb.) birçok insanın şok geçirdiğini söylüyor. Alınan duygusal etki, tüm duyguları bloke ederek kendini savunmuş olur.

Aslında bu insanlar, kendilerini tuttuklarını hissettikleri her şeyi ağlamak ve özgürleştirmek istiyorlar. Fakat kendileri kurmuş oldukları savunma mekanizmalarının üstesinden gelemezler.

Elbette ki hayatınızda bir noktada dizinizi sert bir nesneye çarpmışsınızdır, mesela bir yatak ya da masaya. Darbeyi hissettiğiniz an ile acıyı hissetmeye başlayıncaya kadar bir an geçer. Gelmesi gereken acı için zihinsel olarak kendinizi hazırladığınız bir an. Bu gibi durumlarda da benzer şeyler olur. Kaybın darbesi meydana gelmiştir, ancak ağrı henüz gelmemiştir. Bunun yerine, bu insanlar sadece kaçış, aynı zamanda da suçluluk ve korku yaratan bir boşluk hissederler.

Ağrının hissettirilmediği ya da ayrılmış göründüğü bir başka yol da aktif reddetmedir. Bu kaybı reddetmek, kederin bilinçli bölümünü ortadan kaldırır. Bu insanların düşen bir tabak için ya da beş dakika geç kalacakları için ağlamaları kolaydır. Ancak, bunlar, acının gerçek kaynağı asla olamaz, çünkü onu yerine geçirmişlerdir.

Kayıp üzüntü, beklenen duygular

Daha önce doğum örneği ile ilgili söylediğimiz gibi, bunu en çok beklediğiniz anda orada bulunmayan tek duygu hüzün değildir. Ayrıca, spektrumun pozitif tarafında, örneğin sevinç gibi duygularla da bu olabilir. Başarılı olmak için çok uğraştığınız, gerçekleşmesi için en çok zaman ve emek harcadığınız hayalinizi düşünün. Başarmanız üzerine çok mutlu hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bir çeşit boşluk veya hatta bir hüzün hissetmeniz de yüksek bir olasılık dahilindedir.

Arzu, 20. yüzyılın felsefi kötümserliğinin büyük bir bölümünün dayandığı bir paradoksu bünyesinde barındırır: arzu yerine geldiğinde veya tatmin edildiğinde, ölür veya azalır.

Karşılıklı aşka bir göz atalım. Bu kişinin gözlerinin parlayacağını ve sevinçle parlayacağını düşünürüz. Bununla birlikte, hemen hemen aynı derecede yaygın olan farklı bir gerçek de vardır. Sevinç dolu aşık, stresle dolar. Kendini, yalnızca en iyi versiyonunu gösterebileceğini düşündüğü idealleştirme aşamasında bulur.

Buna karşılık, bu, sevinci kaçıran bir gerginlik halini körüklemektedir. Yerini başka bir şeye bırakması çok zor olan bir belirsizlik kaplar. O nerede? Ne yapıyor? Beni bir saat önce sevdiğinden daha mı az mı seviyor?

Some figure

Kimse duygularımız için bizi yargılama hakkına sahip değildir

Bu uyumsuzluğun, bazı insanlarda ürettiği büyük bir suçluluk duygusu olmasaydı, beklenenle hissettiklerimiz arasındaki farkın bir önemi olmazdı. Sevilen birini kaybettikten sonra ağlamayan biri çok suçluluk duygusu gösterme eğilimindedir. Buna göre anne olma konusunda çok yoğun bir sevinç duymayan bir anne de bunu hissedebilir.

Bu durumlara eşit derecede zararlı olan ve suçluluğa katkıda bulunabilecek bir tamamlayıcı, bu kişinin insani hissetmemesidir. Aslında bir psikopat oldukları için üzülmediklerini düşünebilirler. Hiçbir duygu taşımayan ve bunun ifade ettiği her şeyi taşıyan bir kişi olduklarını…

Sosyal doğanın yorumları genelde bu duruma yardımcı olmama eğilimindedir. Her yeni doğan bebeğin çevresinde, bir çocuğun ilk ayları boyunca nasıl bakıma alınması gerektiğini belirleyen bilgeliğe sahip olduklarını düşünen bir grup “yedek anne” olma eğilimindedir. Onların yardımı, iyi yönetilirse, aslında büyük bir destektir. Yine de, yanlış yönlendirildiğinde, annenin öz saygısını korkunç derinliklere batıran bir taşa dönüşür.

Dayatılan suçluluk

Başka insanlar aynı zamanda, üzülmediğimiz zamanları eleştirmek için de yorum yapabilir. Örneğin, birisi sevilen birini kaybetmekten dolayı acı çektiği zaman ve yaşamlarını sürdürmek için verdikleri mücadele içerisinde belirli sözleri duymaları gerekir. “Onu çok sevdiğini söyledin ama iki gün sonra parti veriyorsun.” “Eğer ertesi gün direkt işine gidebildiysen onları benim sevdiğim kadar sevmedin demektir.” Bu cümle öylesine derin bir biçimde haksızdır ki; çoğu zaman böyle duyarsız yollarla söylenir… kimsenin bizi nasıl hissettiğimiz konusunda yargılama hakkı olmadığı gerçeğini unutur.

Bir şekilde, duygusal dünyamız, bireysel ve özel koşullarımıza karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle, hiç kimsenin, kendimizi de dahil olmak üzere, hissettiğimiz şey için bizi yargılamaya hakkı yoktur. Duyguların bizi daha iyi ya da daha kötü insanlar haline getirmediğini unutmayın. Nasıl hareket ettiğimiz veya ne zaman hareket ettiğimiz, kendimizi nasıl hissettiğimizle bağlı bir ilişkiye sahip olmaktan çok uzaktır. İşte tam olarak bu sebeple, başkalarına ya da kendimize dayattığımız suçluluk hissi hiç mantıklı değildir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.