Logo image
Logo image

Yumurtalık Kistleri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

4 dakika
Yumurtalık Kistleri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir çok kadın yaşamlarının bir noktasında yumurtalık kistleri ile ilgili problemlerle karşı karşıya kalır. Bu, oldukça yaygın ve genellikle ciddi olmayan jinekolojik bir durumdur. Yumurtalık kistleri, bir veya iki yumurtalık üzerinde gelişen sıvı dolu küçük çuvala benzeyen şeylerdir. Çoğu zaman, iyi huyludurlar ve kendi başlarına giderler. Bazen bir çeşit tıbbi müdahale gerektirirler.

Pek çok okuyucumuzun bu konuya aşina olması olası ve muhtemeldir. Belki de yumurtalık kistleri ile daha önce problem yaşadınız veya şu an bu durumla karşı karşıyasınız. Ya da belki de bir arkadaşınıza, kız kardeşinize, annenize veya diğer aile üyelerine bu durum teşhisi konmuş olabilir. Durum ne olursa olsun, nüfus araştırma ve çalışmaları, kadınların% 25-30’unun yaşamlarının bir noktasında bir yumurtalık kisti geliştirdiğini göstermektedir. Kadınlar yumurtalık kistleri konusunda regl olmakla başlayan dönemden menopoza uzanan döneme kadar risk altındadır.

Bir çok yumurtalık kistinin açık veya belirgin bir belirtisi yoktur. Bir çeşit genetik bileşene sahip olma eğilimi gösterirler ve yumurtalık kistleri östrojen ve progesteronun işlevi ile bağlantılıdırlar.

Tüm bu faktörleri dikkate alarak ob-gyn’e düzenli ziyaretlerin önemini tekrarlamak zorundayız. Bu koşulların çoğunun asemptomatik olduğunu unutmayın. Semptomlara neden olurlarsa, onları PMS, sırt ağrısı, abdominal distansiyon, stres, vb. gibi rahatsızlıklar takip edecektir.

Hadi biraz daha detaylı bir şekilde göz atalım…

Some figure

Yumurtalık kistleri nelerdir? Neden oluşurlar?

Başta söylediğimiz gibi, yumurtalık kistleri genellikle hafif bir tıbbi durumdur. Bununla birlikte, kadınlar bu tanıyı aldıklarında genellikle endişeli ve kaygılı olurlar, ki bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Tanıdan sonraki ilk adım, doktorlara ve reçeteye yazdıklarına ve tedaviye güvenmektir. Bu küçük sıvı keseleri neredeyse her zaman fonksiyonel kist dediğimiz şeydir.

Bu gerçekte ne anlama geliyor? Temel olarak, belirli hormonal koşullara yanıt olarak ortaya çıkmaları nedeniyle tümörlerden kesinlikle farklıdırlar. Tedavi edilebilirler, kendi başlarına kaybolabilir ve iyi bir prognoza sahip olabilirler. Sonra, farklı yumurtalık kistleri hakkında da bilgi sahibi olacağız.

Foliküler Kist

Foliküler kist kadınlar arasında en sık görülen kist tipidir. Genellikle genç kadınlarda görülür ve birkaç hafta içinde yok olma eğilimi gösterirler. Nasıl geliştiklerini anlamak için, önce adet döngüsünün nasıl gerçekleştiğini hatırlamak önemlidir. Hormonlar yumurta içeren bir yumurtalık folikülünün büyümesini teşvik eder. Birkaç gün içinde, folikül patlar ve yumurtayı serbest bırakır.

Bu yumurtlama sürecinde, bazen folikül kist kırılmaz. Bu yüzden, eğer folikül yumurtayı serbest bırakamazsa, içindeki sıvı bir kist oluşana kadar zamanla sert bir cisim olana kadar devam eder.

Some figure

Corpus luteum kisti

 • Folikül yumurtayı serbest bıraktıktan sonra mühürlerse bir corpus lutem kisti oluşabilir. Hatırlarsanız, corpus lutem glandüler bir yapıdır. Bu yapı döngüsel ve geçicidir. Yumurtlamadan sonra yumurtalık içinde gelişir. Bazen, foliküldeki bazı anormal değişiklikler nedeniyle, yumurtanın serbest bırakıldığı açıklık kapatılır. Azar azar sıvı biriktirir ve corpus lutem kisti bu aşamada oluşur.
 • Bu durumda, basınç, kıstırma, pelvik ve abdominal ağrı gibi semptomları tecrübe etmek çok yaygındır ve nerdeyse bütün kadınlar bu ağrıyı deneyimlerler. Bazı hastalar regl harici başka kanama geçirir. Corpus lutem kistleri, yumurtalık torsiyonuna neden olabilir; bu, bir arter tıkanıklığının yumurtalık pozisyonunu değiştirmesine neden olduğu zamandır.

Diğer tür yumurtalık kistleri olduğundan bahsetmemiz de gerekir. Örneğin bir endometriomadır. Endometriozis ile ilişkilidir. Ayrıca, kemik, saç, deri, yağ parçaları içeren germinal hücrelerin bir neoplazisi olan dermoid kist de vardır. Sonuncusu, cerrahi müdahale gerektiren büyük bir kist olan kistadenomdur.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir?

Yumurta kistlerinin, bir kız çocuğunun regl dönemi başlar başlamaz buna sahip olma olasılığı vardır, hatta çok genç kızlarda bile olabileceğini unutmayın. Sadece bu değil, kadınlar menopoza ulaşana kadar yumurtalık kistleri için her zaman potansiyel riskleri vardır. Yumurtalıklar sürekli hormonal değişikliklere tabidir ve bu ilk regl olmaktan menopoza kadar sürer. Yani, bir kadın artık ruhuna aykırı olmamasına rağmen, vücudu hala uygun bakım gerektiren kendiliğinden değişiklikler yaşamaya tabidir.

Bu şekilde, jinekoloğa düzenli ziyaretler her yaşta önemlidir. Özellikle aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz jinekoluğunuzdan bir randevu alıp muayene olmak şart:

 • Pelvik ve abdominal bölgede ağrı ve / veya ağırlık.
 • Karın bölgesinde şişkinlik, sürekli olarak uzun veya sancı olarak hissedilen bir his hissedersiniz.
 • Her zaman işemek zorunda olmak.
 • Cinsel birleşim sırasında oluşan ağrı.
 • Mide bulantısı hissetmek.
 • Adet dışı kanama (bu daha az yaygındır.)

Genel olarak yumurtalık kistlerinin asemptomatik olduğunu unutmayın. Yumurtalık torsiyonu veya diğer jinekolojik acil durumlarda, birey yoğun ve ani bir ağrı yaşayacaktır. Bu derhal tıbbi yardım gerektirir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu hakkında konuşmak da çok önemlidir. Bu, yumurtalıklarda aynı anda birden fazla kistin geliştiği hormonal bir bozukluktur. Kadınların %7’sini etkiler ve düzensiz dönemlere, aşırı vücut tüylenmesine ve doğurganlık sorunlarına neden olur…

Bu durumun nedenlerini bilmiyoruz. Bununla birlikte, PCOS hastaları için yaşam kalitesini artırabilecek tedaviler de vardır.

Some figure

Yumurtalık kistleri için ne tür tedavi vardır?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları bir ultrasonda kistleri keşfettiklerinde, özellikle çeşitli faktörleri dikkate alırlar. Birincisi kistin büyüklüğü. İkincisi, hastanın kaç yaşında olduğudur. Genel olarak, 5 santimetreden daha az olan kistler gözlemden başka bir şey gerektirmez. Eğer zaman içinde kaybolmak yerine kist büyürse, bir sonraki adım kişinin ameliyat olmasıdır.

Ortalama olarak, yumurtalık kistlerinin sadece yaklaşık %1 ‘i kanserlidir. Menopoz sonrası kadınların daha dirençli kistleri geliştirme eğiliminde olduklarını bilmek de ayrıca önemlidir. Başka bir deyişle, bu kistler kendi başlarına ortadan kaybolmazlar. Bu durumda, doktorlar cerrahi müdahaleyi dikkate alıp ameliyat yapacaktır.

Son olarak, yumurtalık kistlerini önlemenin bir yolunun oral kontraseptiflerle olduğunu belirtmek isteriz. Eğer bu tür jinekolojik rahatsızlığa sahip bir aile öykünüz varsa, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin ve bunun üstüne gidin. İleride daha büyük sorunlar açmasına izin vermeyin. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Sonuçta, önlem almak çok önemlidir! Bu koşulları erken yakalarsanız uygun tedaviyi alabilir, kısa zamanda iyileşebilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Duchicela, J., & Monar, W., (2015). Quiste ovárico en mujeres postmenopaúsicas. Universidad Técnica de Ambato. https://repositorio.uta.edu.ec/handle/123456789/9461
 • Fuentealba, I., (2006). QUISTES OVARICOS EN RECIEN NACIDAS, NIÑAS Y ADOLESCENTES: ASPECTOS ULTRASONOGRAFICOS. Rev. chil. radiol. v.12 n.1 Santiago. https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-93082006000100006
 • Mayo Clinic. (2022). Quistes de ovario. Consultado el 17 de abril de 2023. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405
 • MedlinePlus. (2022). Quistes ováricos. Consultado el 17 de abril de 2023. https://medlineplu0s.gov/spanish/ency/article/001504.htm
 • MedlinePlus. (2022). Síndrome del ovario poliquístico. Consultado el 17 de abril de 2023. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000369.htm

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.