Logo image
Logo image

Tutkunuzu Bulmanıza Yardımcı Olacak 8 Adım

3 dakika
Tutkunuzu Bulmanıza Yardımcı Olacak 8 Adım
Son Güncelleme: 31 Ocak, 2017

Hayallerini kovalayın. Kendi yolunuzdan gidin. Sevdiğiniz işi yapın. Kaç kez bunlar gibi cümleleri okudunuz ya da duydunuz? Harika fikirler olabilir ancak henüz hayallerinizi belirlemediyseniz, yolunuzu çizmediyseniz ve neyi sevdiğinizi tam olarak bilmiyorsanız, o sözlerin hiçbir anlamı yok.

Atacağınız ilk adım kendi hayallerinizi kurmaya cesaret etmek, yolunuzu çizmek ve gerçekten ne yapmayı sevdiğinizi bulmak. Ancak pek çok insan gerçek tutkularının ne olduğunu bilmez; ne aradığınızı bilmezseniz bir hayal de kuramazsınız.

“Bilgelik, değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenme, değiştirebileceğiniz şeyleri değiştirme, ve en önemlisi, bu ikisinin arasındaki farkı bilme sanatıdır.”

– İmparator Marcus Aurelius

Hedeflerinize ulaşmak için disipline, konsantrasyona ve kararlılığa ihtiyaç duyacağınızı okuyacaksınız ama aslında sorunun çözümü daha basittir; her ne kadar itiraf etmesi zor olsa da, gerçek şudur ki pek çok insan hayatta başarılı olamaz çünkü hayatlarıyla ne yapmak istediklerini bilmezler. 

Başarılı bir hayatın kapılarını açan çözüm gerçek tutkunuzun ne olduğuna, sizi neyin harekete geçirdiğine karar vermektir. Ama nasıl?

Some figure

1- 5 yıl sonra nerede olacağınızı hayal edin

Bugünün üstünden 5 yıl geçtiğini düşünün, diyelim ki tüm hayalleriniz gerçekleşmiş. Bir kağıt ve kalem alın, ya da bilgisayarınızda bir sayfa açın ve hayatınızın nasıl olduğunu tüm detaylarıyla yazın.

Zaman tutun, hayatınızdan 10 dakika boyunca farklı açılarıyla bahsedin, örneğin sabah kaçta kalkıyorsunuz, kaç lira kazanıyorsunuz, ne iş yapıyorsunuz, etrafınızda nasıl insanlar var, eviniz nasıl bir yer, hangi arabayı kullanıyorsunuz, neler yiyorsunuz, genel olarak hayatınız nasıl ve onunla ilgili neler hissediyorsunuz?

Unutmayın, bu şu anki hayatınızla ilgili bir egzersiz değil, gelecek 5 yılda hayalleriniz gerçekleşmiş olsa nasıl bir hayatnız olurdu, ona odaklanın.

2- Kişisel gelişim kitapları okuyun, notlar alın

İyi bir kişisel gelişim kitabı okumak çok güçlü bir etki yaratabilir; özellikle de orada karşılaştığınız fikirleri uygulayabilirseniz. Eğer verdikleri tavsiyeleri uygulamazsanız, bu tür kitapları okumanın bir anlamı kalmaz.

Kaç kişinin bu kitapları alıp sonunda sadece başlığını okuduğunu bilseniz şok olursunuz. Eğer kitabın adı bile ilham veriyorsa, içinde neler vardır, siz düşünün.

Some figure

3- Gönüllü olun

Gönüllü hayır işi aktivitelerine katılmak ilginç, motivasyonu yüksek ve pozitif insanlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kendinizle ilgili hiç bilmediğiniz şeyleri keşfetmenize de yardımcı olabilir, böylece daha önce aklınıza bile gelmeyecek şeyler sizin için anlam kazanabilir.

4- Bir hobi edinin (ve bırakmayın!)

Hepimizin bir şeyler denemek istediği ama denemek için gereken cesareti bulamadığı olmuştur. Yaygın bahaneler “Yeterince zamanım yok”, “İnsanlar ne der?”, “Bu yaşta nasıl başlayayım?” olarak sıralanabilir.

Daha fazla ertelemeyin, hemen bugün başlayın. Eğer size çekici geliyorsa, mutlaka bir nedeni vardır. Kendinize engel olmayı bırakın ve hemen şimdi başlayın.

5- İlham verici bir blog takip edin, harekete geçin

Seveceğiniz ve size ilham verecek bir blog bulun (mesela aklinizikesfedin.com?) Ana sayfada önünüze çıkan ilk makaleleri değil, ilginizi çeken makaleleri okuyun.

Okuduktan sonra, en ilgi çekici ve ilham verici bulduğunuz fikri yazın ve onunla ilgili bir şey yapın. Eğer içeriği iyi bulduysanız, bunun altında yatan iyi bir sebep vardır.

6- “Ne istiyorum?” sorusunu cevaplamayı deneyin

Bu soruyu önünüze hiçbir engel koymadan, ama’lara yer vermeden cevaplamayı deneyin: Hayatımla ne yapmak istiyorum? Kendinizi kısıtlamayın. Bahaneler yaratmayın. “Yapmak isterdim ama yapamam çünkü…” ile başlayan cevaplar geçersiz!

Some figure

7- Korkularınızı tanıyın

Sizi ne korkutur? Bulmaya çalışın. Korkularımızla yüzleştiğimizde karakterimizle ilgili ilginç şeyler keşfedebiliriz. Şaşırtıcı şekilde bu sayede, sanki bir arkadaşımıza güvenip sırrımızı açıklamışız gibi, kendimize olan güvenimiz artar.

Ayrıca korkularınızı tanımak onların nedenlerini aramanıza da yardımcı olacak. Bu bizi istediklerimizi yapmaktan alıkoyan, kendi yarattığınız sınırları aşabilmenin ilk adımıdır. 

8- Her şeyden bir ders çıkarın

Yaşadığınız tüm deneyimlerden yeni şeyler öğrenmeye bakın. Eğer her durumdan bir ders çıkarmayı başarabilirseniz, tüm bunlar hayatınızdaki her şeyin açıklık kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.