Logo image
Logo image

Yol Haritası: Bir Yaşam Projesi Sahibi Olmanın Önemi

3 dakika
Hayatla ilgili coşkulu hissetmek, kulağa şiirsel bir şey gibi gelebilir ancak anlamlı bir hayatın temeli budur. İşte bu yüzden sizin hayat projeniz sizi motive etmelidir. 
Yol Haritası: Bir Yaşam Projesi Sahibi Olmanın Önemi
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mutluluğun ortak bir yorumu “olumlu duygular” ve “iyimserlik” gibi kavramları içerir. Çoğu insan mutluluğun, hayatımızda ne kadar fazla zevk ve aynı zamanda ne kadar az olumsuz duygu bulunduğuna bağlı olduğuna inanır.

Ama bu, mutluluk düşüncesinin yorumlanış biçimlerinden yalnızca bir tanesidir ve herkes için geçerli değildir. Bu varsayımların ötesine geçmek ve bir yaşam projesi çizmek mutlu kalmanın bir yoludur.

İyilik içinde olma algısı, hoş bir hayat yaşamaktan çok, anlamlı bir hayat yaşamakla ilişkilidir. “Anlamlı yaşam” derken sadece anlamı olan değil, aynı zamanda amacı olan bir yaşamı kastediyoruz.

Çoğumuz için, çağdaş toplumun önerdiği mutlu hayat planı, tüketimle güçlü bağ kurma eğilimindedir. Burada kastedilen hep daha fazla şey satın almaktır.

Hayat hakkında coşkulu hissetmek

Hayat hakkında coşkulu hissetmek, bir şiirden fırlamış bir şey gibi görünebilir ancak aslında anlamlı bir hayatın temelidir. Bunu başarmak için, bir insan olarak tatmin olmalı ve her sabah önünüzdeki günle yüzleşmeye istekli bir şekilde uyanmak gerekir.

Eğitim ve yapay zeka alanında uzman isim David Perkins, sık sık insanları otomatik tasarıma mahkum eden duruma dikkat çekiyor. İnsanlar, yalnızca var oldukları gerçeğinin ötesine geçip neden var olduklarını keşfetmeli.

Some figure

Yaşam planı

Gerçek şu ki herkesin bir hayat planı vardır. Ancak her hayat planı bir yaşam projesi olma niteliği taşımaz. İnsanlar, planlarını, yaşadıkları çevreyi merkeze alarak oluştururlar. Yaşam planınız geçmiş deneyimlerinize, edindiğiniz bilgilere, beklentilerinize ve inançlarınıza dayanır. Tüm bu unsurlar, yaşam planını oluşturmak için bir araya gelirler.

Uruguay Katolik Üniversitesinde psikoloji profesörü olarak görev yapan Lilian R. Daset, bu durumu, eksik sayfaları veya tamamlanmamış bölümleri olan kitaplar ile karşılaştırır. Ancak tamamlanmış olsa da olmasa da, bu plan sonunda hayatımızın ekseni haline gelir. Bu yüzden birçok insan sonunda kendini rüzgarın insafına bırakmış başıboş yapraklara dönüşür.

Anlamlı bir hayat planı oluşturmak

Anlamlı bir yaşam planı oluşturmanın ilk adımları neden hayatta olduğunuzu ve yaşam için motivasyonunuzu yenileyen veya tazeleyen unsurların neler olduğunu fark etmektir.

Sahip olduğunuz değer ve ilkelerin kendinizi iyi hissettirip hissettirmediğini derinlemesine düşünmeli, eylemlerinizin bunlarla uyuşup uyuşmadığını belirlemelisiniz.

Yaşam amacınızı keşfetmek, sizi motive eden tutkuları tanımlamanızla da çok yakından ilişkilidir. Kendinizi eksiksiz hissetmenizi sağlayacak bir aktiviteyi üstlenmeniz önemlidir. Bu, bir birey olarak, sizin için gerçekten önemli ve gerekli olan şeyin ne olduğunu keşfetmenizi sağlayacaktır.

Bir yaşam projesi yol haritasıdır

Anlamlı bir yaşam projesi oluşturduğunuzda, kendi kimliğinizi yeniden oluşturursunuz. Bu aynı zamanda önemli kararlar aldığınız ve kişisel gelişiminize karşı derin bir bağlılık gösterdiğiniz anlamına gelir. Kendi kaderinize karar vermek ve bir insan olarak maksimum potansiyelinize ulaşmak, herhangi bir yaşam projesinin çerçevesini oluşturan temel hedeflerdir.

Bunun yanı sıra kendi kişisel geçmişinizi, deneyimlerinizi ve sizi siz yapan bilgi birikiminizi anlamanız önemlidir. Bu, aynı zamanda mevcut durumunuzu anlamanıza yardımcı olur ve geleceğiniz için sizi hazırlar.

Some figure

Ayrıca güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu tanımlayabilmek için de çalışmalısınız. Sosyal çevrenizi analiz edin ve size hangi fırsatları sunabileceğini belirleyin. Bunları yapmak, aynı zamanda geliştirmeniz gereken noktayı anlamanızı da kolaylaştıracaktır. Ayrıca çabanızın çoğunu nereye kanalize etmeniz gerektiğini de söyleyecektir.

Öte yandan, meydan okumaların ve güçlü yönlerin bulunduğu bir yaşam planı oluşturmak için kişisel misyonunuzu anlamanız da çok önemlidir.

Ayrıca, düşündüğünüz, hissettiğiniz ve yaptığınız şey arasında belli bir uyuma ulaşmak önemlidir. Ancak bu unsurların birbirleriyle uyuşmasında eksiklik olması moralinizi bozmamalı. Bir yaşam projesine sahip olmak büyük ölçüde yardımcı olur. Hayatınızda gerçekten önemli olan şeyle, onsuz yapabilirim diyeceğiniz şeyi birbirinden ayırır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.