Birini Seviyorsanız Ona Bir Kitap Verin

Kitap hediye etmek harika bir sevgi gösterme eylemi örneği. Bu nedenle, birini seviyorsanız ona güzel bir kitap verin. Bunu yapın dememizin nedeni, onlara bir bütün halinde bir duygu, hikaye, bilgi evreni ve ayrıca özgür olma hissi sunmak için uygun bir jest türü olması. O özel kişi için doğru kitabı seçmek de bu bütünü destekleyecek bir hareket olacaktır.
Birini Seviyorsanız Ona Bir Kitap Verin
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Birini seviyorsanız ona bir kitap verin. Ve kalbinizin en derinliklerinden gelen duygularla sonuna kadar takdir ettiğiniz bir arkadaşınız da varsa, bunu onun için de yapın. Yapacağınız şey oldukça basit, sadece bir kitap seçin ve onlara gönderin. Bir romanın, makalenin, bir kişisel gelişim kitapçığının, yemek kitabının ya da bir dizi hikayenin nasıl birer bilgi evreni olduğunu düşünün. Unutmayın, kitaplar bir kişinin hayatını zenginleştirebilir ve daha özgür hissetmesini sağlayabilir.

Her 23 Nisan, Bizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak coşkuyla kutlanırken, Dünya için de çok önemli başka bir gündemi temsil ediyor. 23 Nisan, tüm Dünya ile birlikte Türkiye için de geçerli tabii ki, Dünya Kitap Günü. Tabii ki daha önce duymamış olabilirsiniz ama bu güne ait etkinlikler oldukça zengin ve çeşitli. Bu güzel günde, yalnızca etkinlikler düzenlenmiyor, aynı zamanda en sevdiğiniz yazarlarla aynı ortamda bulunmak ve çalışmaları üzerinde derinlemesine analiz ve yorumlarda bulunabilmek için de harika bir fırsata dönüşüyor. Ayrıca, bu özel gün, kitapçıların büyük övgüye değer çaba ve çalışmalarını hatırlamamıza da vesile oluyor.

Kitapsız bir hayat

Kitapsız bir dünya, boş ve üzücü bir dünya olurdu. Böyle bir hayatı yaşamak, boş bir sarayda kaybolmak ve öğrenme, macera ve keşif evrenine adım atmak için hiçbir kapıya sahip olmamak gibi bir şey olurdu.

Bu tür işlere değer vermek her zaman için önemli. Her zaman olduğu gibi, bitmek tükenmek bilmeyen edebi kaynaşma potasının ayrımına varmak için yeni yazarlar keşfetmek ve kendinizi diğer türlere açmak da bir diğer akıllıca hareket olacaktır.

Ne de olsa, Jorge Luis Borges’in dediği gibi, insanlar tarafından icat edilen tüm enstrümanlar arasında kitaplar en şaşırtıcı olanı, çünkü kitaplar, insanların hafızalarının ve hayal güçlerinin harika bir uzantısıdırlar.

“Kitap, bir sözlü yapı veya sözlü yapı dizisinden daha fazlasıdır; okuyucusuyla kurduğu diyalog, sesi içerisine empoze ettiği tonlama tarzı ve insanın hafızasında bıraktığı değişken veya kalıcı imgelerdir. Kitap izole bir varlık değildir: bir ilişkidir, hatta sayısız ilişkinin eksenidir.”

– Jorge Luis Borges

Birini çok seviyorsanız, onunla kitaplarınızı paylaşın.

Birini seviyorsanız ona bir kitap verin

Size kötü veya tatsız gelebilecek kitaplar olduğu gibi, sizin için unutulmaz diyebileceğiniz kitaplar da mutlaka vardır. Ayrıca, biraz takılabileceğiniz kitaplar ve hayatınızı sonsuza kadar değiştiren diğerleri de bulunuyor. Bu kitapların bazıları yeni bakış açıları keşfetmenize yardımcı olurken, bazıları da sizi polisiye planların içine çeker, bazıları ise ürettikleri korku ve ürpertilere rağmen keyif almanızı sağlar.

Bazı insanlar ilk çocukluk ve ergenlik dönemindeki okuma tecrübelerine benzeyen hiç bir şeyin olmadığını söylüyorlar. Belirli başlık ve konuların hayatınızı değiştirdiği ve aynı zamanda zihninizi yeni tutkulara, öğrenmeye ve hobilere açtığı anlar bu tecrübeler aslında.

Örneğin, Jules Verne ve Arthur Conan Doyle’un eserlerini okuyarak başlayabilir ve türler, zamanlar ve yazarlar açısından her şeyi okuyup özümseyebilen bir olgunluğa ulaşabiliriz.

Belki de Chekhov gibi klasiklerden hoşlanıyorsunuz, ya da Thomas Mann’ın Sihirli Dağ kitabına dönersiniz ya da Joël Dicker veya Ian McEwan’dan en son eserleri keşfedersiniz. Ne de olsa önemli olan, kendinizi kelimelerin denizine kaptırmanın ve kendinizi bu keyfin içine bırakmanın zevki.

Bir öğrenci, Shadowlands filminde, C.S. Lewis’e insanların yalnız hissetmemek için okuduğunu söylüyor örneğin. Bu doğru olabilir veya olmayabilir, ancak her şeyden önce yayıncıların istediği şey insanların okuması ve insanlar bunu ne kadar çok yaparlarsa o kadar iyi olacaklardır.

Ancak kitapseverler, kitapçıları sadece okuma keyfi için ikinci evleri yapmazlar. Kitapların gerçek değerini yaratan şey, insanlara ciddi anlamda düşünme fırsatı sunmaları.

Birini seviyorsanız onun için özel bir kitap seçmelisiniz, derin bir görev

Birinden hoşlanıyorsanız veya daha da ileri gidecek şekilde onu seviyorsanız, ona bir kitap verin. Çünkü kitaplar, bir dizi kağıt parçasının bir araya getirilip bir kapağın altında toplandığı nesneden çok daha fazlası. Hayatımızdaki bu önemli araçların içlerinde çok önemli miktarda yazılı bilgiler var. Her sayfada düzinelerce düşünce ve yansıma bulunabiliyor. Hatta, eğer okuduğunuz şey bir roman ise, sınırlı ama çoğu zaman unutulmaz bir zamanı karakterleri ve iç içe geçmiş duygularıyla paylaşabilirsiniz.

Genellikle, birine bir kitap vermeyi düşündüğünüzde rastgele bir kitap seçmezsiniz. Aslında, birçok insan, onları büyüleyen kitapları seçme konusunda önüne geçilemez bir alışkanlığa ve derin içgüdülere sahip.

Bu nedenle, hediyenizi alacak kişinin onu okurken sizin de hissettiklerinizi hissetmesini istersiniz. Deneyimlerinizi bu kişiyle paylaşmak ve olay örgüsünün anlattığı yerlere onula birlikte seyahat etmek için sabırsızlanıyorsunuz değil mi?

Kitap keyfi yapan kadın

Sevgilinizi, arkadaşınızı, iş arkadaşınızı veya çocuğunuzu seviyorsanız… Onlara birer kitap verin!

Dünyayı anlamanız konusunda size yardımcı olabilecek veya size hayatı öğretebilecek kitaplar var. Sizi eğlendirenler olduğu gibi hayatınızı sonsuza dek değiştirebilecek olanlar da var. Sizin gibi kitapsever olan birini tanıyorsanız veya hayatınızda böyle biri varsa ona bir kitap verin. Onlara sizi cezbeden ve asla unutmayacağınız belki de en son okuduğunuz eseri verin mesela.

Temel olarak, aldığı kitapları okumak yerine film izlemeyi tercih eden bir arkadaşınız, aile üyeniz veya iş arkadaşınız varsa da, siz onlarla ilgili de pes etmeyin. Onlara da birer kitap verin! Ancak, tabii ki kime hangi kitabı vereceğinizi çok iyi seçmelisiniz. Onların zevklerini inceleyin ve ilgilerini çekecek bir kitapla onları şaşırtın.

Benzer şekilde, yeğenleriniz, erkek kardeşleriniz veya çocuklu arkadaşlarınız varsa, tereddüt etmeyin ve kaç yaşında olursa olsun o çocuğa veya genç insana bir kitap verin.

Kısacası, birini seviyorsanız ona bir kitap verin. Onlara bir iyilik yapacaksanız, onlara seyahat etmeleri, keşfetmeleri, özgür olmaları ve yüksekten uçmaları için bir anahtar vereceksiniz. Çocuklukta kitap okumanın zevkini keşfettiğinizde bundan geri dönüş asla olmayacaktır. Bu keyif, panzehiri olmayan bir zehre karşı palyatif bir tedavi fonksiyonu gören bir iksir gibi: ne kadar çok okuma, o kadar çok mutluluk.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.