Logo image
Logo image

Yılbaşında Aile Çatışmaları Artar mı Azalır mı?

2 dakika
Yılbaşında meydana gelen aile çatışmaları genellikle uzun süredir açığa çıkmayan sorunlardan kaynaklanır. Aslında, mevcut anlaşmazlıkları ve yanlış anlamaları gün ışığına çıkaran şey yakın temas halinde olmaktır.
Yılbaşında Aile Çatışmaları Artar mı Azalır mı?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yılın en harika zamanı olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, aile içi çatışmalar genellikle Yılbaşı zamanı ile ilişkilendirme eğiliminde olduğumuz neşe ve mutluluk ruhunu köreltebilir.

Birçok aile için yılbaşının mutluluk ve uyum dolu bir kutlama olduğu doğru olsa da, diğerleri için zorluklarla dolu olabilir.

Bu bizi şu soruyu sormaya sevk ediyor: Yılbaşında aile içi çatışmalar artıyor mu azalıyor mu? Büyük ölçüde ilgili ailenin iletişim tarzına bağlı olduğu için kesin bir cevap yok. Aslında, aile ortamı da dahil olmak üzere tüm bağlamlarda yanlış anlamalar ve anlaşmazlıklar mevcuttur. Kimse herkesle iyi geçinemez ve doğal olarak bazı insanlarla diğerlerinden daha fazla yakınlığınız vardır.

Aslına bakarsanız, aile içi çatışmalar genellikle yılbaşında çıkmaz. Yakın temastaki artışla daha da kötüleşme eğilimindedirler, ancak zaten mevcut olan sorunlardır sadece arka planda varlıklarını sessizce koruyorlardır. Sonuç olarak, bazı aileler için aile toplantıları hiç de hoş değildir.

Some figure

Yılbaşında aile çatışmalarından nasıl kaçınılır

Aile birleşimlerinin planlanmasında anlaşmalar

Kötü planlama, aile toplantısının nerede ve nasıl olacağı konusunda anlaşma eksikliği ile birleştiğinde, fitili ateşleyen kıvılcım olabilir. Bu nedenle, hazırlıklar (mekan, hazırlanacak yemekler vb.) üzerinde anlaşmaya varılması, aile içi çatışmaların önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Konuşma konularını tarafsız tutun

Bazı ailelerde her zaman tartışma yaratan belirli konular vardır. Örneğin, siyaset veya diğer sosyal konular. Sonuç olarak, bunlardan kaçınmak akıllıca olacaktır.

Aslında, kişisel deneyimlerle ilgili konuşmalara bağlı kalmak en iyisidir. Örneğin, ortamı rahatlatmak için ailenize son tatilinizi, hobilerinizi veya işyerinde başınıza gelen komik bir olayı anlatabilirsiniz.

Alkol tüketimini kontrol edin

Jean Hailes Vakfı’ndan bir grup Avustralyalı psikolog, yılbaşı akşamının yarattığı beklentilerle ilgili yüksek oranda hayal kırıklığı tespit etti. Bu nedenle gerginlik yaşamamak için alışkanlıklarda değişiklik yapılmasını önerirler.

Profesör Jane Fisher , “İnsanların çok fazla içtiği ve söylenenler üzerindeki filtrelemeyi gevşettiği ve insanların çok doğrudan olabileceği bir zaman olabilir” diyor.

Alkole bağlı disinhibisyon, yaptığınız veya söylediğiniz şeyler üzerinde daha az kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Aslında, davranışlarınız üzerinde ‘filtrelere’ sahip olmaktan vazgeçersiniz. Başka bir deyişle, eylemlerinizin sonuçlarını düşünmeden kendinizi kaptırma olasılığınız daha yüksektir.

Kontrollü alkol tüketimi, derinlerdeki çözülmemiş çatışmaların gün ışığına çıkmasını önleyebilir. Aslına bakarsanız, alkol kullanılmadığında aile uyumunun korunması daha olasıdır.

Some figure

Samimiyet ve saygı: sakin olun

Gergin bir durumda sakin kalmak ve bir aile toplantısının temel amacının hoş ve uyumlu bir zaman geçirmek olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir anlık öfkeye kapılmamak ya da aile üyelerinden gelen belirli davranışlar ya da yorumlar karşısında öfkelenmemek anlamına gelir.

Bunu yapmak için derin bir nefes almayı deneyin. Durun ve ailenizle neden iyi vakit geçirmek istediğinizi düşünün. Bu, belirli durumların bazen sizde yarattığı öfkeyi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Kısacası, aile içi anlaşmazlıklardan kaçınmak için iletişim kurarken samimiyet ve saygı göstermelisiniz. Sonuçta, paylaşmasanız bile başkalarının inançlarına ve fikirlerine saygı duyabilirsiniz.

Herkesin kendi bakış açısına sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle onlara saygı duymalı, bakış açılarını dinlemeli ve bazen biraz zor olsa da saygılı olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Páez D, Bilbao Á, Bobowik M, Campos M, Besabe N. Merry Christmas and Happy New Year! The impact of Christmas rituals on subjective well-being and family’s emotional climate. International Journal of Social Psychology [Internet]. 2011 [consultado 1 dic 2022]; 26(3): 373-386.
  • Yanova Y. ¿Tiempos de Navidad?. PYM [Internet]. 2007 [consultado 1 dic 2022]; (312):16-9. Disponible en: https://revistas.comillas.edu/index.php/padresymaestros/article/view/7092

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.