Logo image
Logo image

Yılbaşı Sonrası Rutininize Dönebilmenin 5 Yolu

3 dakika
Bir yılın sonu, başka bir yılın başı demektir ve hangi maceraların bizi beklediğini kim bilebilir? Her yıl olduğu gibi unutulmaz hatıralar biriktireceğimiz bir yıl bizi bekliyor, rutinimize dönmek düşüncesi bazen can sıkıcı olsa da buna iyi tarafından bakmalıyız.
Yılbaşı Sonrası Rutininize Dönebilmenin 5 Yolu
Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2019

Işıklar, hediyeler ve aile toplanmalarıyla ünlü olan Aralık ayı yılın en harika zamanlarından biridir. En samimi ve heyecanlı anlarımızı yaşarız fakat her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bir sonu vardır. Yılbaşı sonrası günlük rutininize dönmek düşündüğünüzden zor olabilir fakat yine de bunun bizi kısıtlamasına izin vermemeliyiz!

Yalnızca işe geri dönme fikri bile bizi üzerken iki haftalık kutlama ve eğlence maratonundan sonra gerçek dünyaya dönmek zorunda olduğumuzun farkına varırız. Bu anlamda Ocak ayı yılın en zavallı ayı gibi görünebilir fakat aslında yeni fırsatlarla dolu olduğunu görebiliriz.

Bir yılın sonu, başka bir yılın başı demektir ve hangi maceraların bizi beklediğini kim bilebilir? Her yıl olduğu gibi unutulmaz hatıralar biriktireceğimiz bir yıl bizi bekliyor, rutinimize dönmek düşüncesi bazen can sıkıcı olsa da buna iyi tarafından bakmalıyız.

İlk yapmamız gereken yılbaşı sonrası rutinimize dönebilmek için bazı noktaları netleştirmektir. Eğer bunları başarılı bir şekilde uygularsak yakın zamanda yenilenen enerjimizin kendi benliğimizi nasıl sağlıklı, motive olmuş ve iyi hislerle doldurduğunu tecrübe edebiliriz.

Some figure

Yılbaşı sonrası rutininize dönebilmenin 5 yolu

Yeni kararlar listesi yapın

Kararlar listesi her zaman motive olmak için iyi bi yoldur, yeni yılda odaklanmak ve başarmak istediklerinizi bir liste haline getirin. Ama karşınıza çıkan ilk zorlukta havlu atmayı aklınızdan çıkarın.

Bazen yaptığınız fedakarlıkların sonuçlarını görmek zaman alacaktır fakat bu hiçbir sonuç elde etmeyeceğiniz anlamına gelmez. Sabırlı olun ve vazgeçmeyin, er ya da geç istediğinizi alacaksınız.

“Memnuniyet çabanın içinde gizlidir, beceride değil. En fazla çaba zafere götürür.”

– Mahatma Gandhi

Kendinize bakmayı öğrenin

Yeni bir yıl olduğuna göre artık kendi sağlığınız hakkında düşünmeye başlamanız gerekir fakat bu yalnızca yediklerinize veya yaptığınız egzersizlere takıntılı bir şekilde bağlanmak demek değildir. Asıl yapmanız gereken sağlıklı tarifler öğrenmek, bir an önce fiziksel aktivitelere başlamak ve nefes egzersizleri öğrenmektir.

Yavaş yavaş içinizden daha iyi hissetmeye ve gelecek için daha iyimser olmaya başlarsınız ve bu iyileşme bedeninize de yansır. Eğer bir uzmanla görüşmek gibi bir düşünceniz varsa hiç durmayın; doktorlar, psikologlar ve diyetisyenler tavsiyelerini kişiye özel ayarlayarak bir yol çizecektir.

Some figure

Uyku düzeninizi oturtun

Yılbaşı sonrası rutininize dönmek uyku düzeninizi derinden etkileyebilir. Bu etki, tatilden eve döndüğünüzde değişen uyku düzeninizin normal hayatınıza olan etkisiyle kıyaslanabilir düzeydedir.

Bu değişikliğin aniden olmasına gerek yok; uykunuz olmasa bile bir kaç saat öncesinden yatağa gitmeniz yeterli olacaktır. Uykuya dalana kadar normalden daha uzun bir süre geçebilir fakat bu vücudunuzun normal rutinine alışma sürecinin bir parçasıdır.

Zihninizi eğitin

Zihninizi her zaman açık tutmalısınız, yılbaşından sonra rutininize dönmek bir bakıma zihninizi tekrardan programlamaktır. Eğer uzun süredir bunu yapmadıysanız, yapması daha da zorlaşır bu yüzden zihninizi her zaman hazır tutmakta fayda vardır.

Yeni yıl başlangıcını yeni bir dil öğrenmek, sevdiğiniz konular hakkında farklı kitaplar okumak ve hatta bilişsel egzersizler yapmak için bir bahane olarak düşünebilirsiniz. Unutmayın, zihninize egzersiz yaptırmak için hiçbir zaman geç değildir.

Hayata başka pencereden bakın

Ocak aynının yaklaşmasıyla birlikte üzgün ve bezgin mi hissediyorsunuz? Endişelenmeyin buna insanların yaklaşık %90’ında rastlayabiliriz. Hepimiz samimi ve güzel anlar yaşadık ve şimdi daha güzellerini yaşama zamanı, yalnızca negatife odaklanmayın yeter.

Some figure

Her gün bir saatliğine de olsa dışarı çıkmayı deneyin, bu sizin ruh halinizi iyileştirmeye yarar ve sorunlarınızdan biraz da olsa uzaklaşmanızı sağlar. Geçmiş hakkında bu kadar fazla düşünmeyin çünkü geçmiştir, gelecek hakkında da çok fazla endişelenmeyin çünkü henüz gelmedi. Yalnızca anın içinde kalın ve yaşadığınız güzel tecrübelerin kıymetini bilin.

Bu zamanlarda üzgün veya hissizleşmiş hissetmeniz normal karşılanabilir, bu tarz duygularla mücadele etmek istiyorsanız pes etmemelisiniz. Kendinizi bunları düşünerek depresyona sürüklemeyin ve boş zamanınızda yaptığınız sizi iyi hissettiren aktivitelerinize sığının. Telefonunuza bakmayın yalnızca ailenizle ve arkadaşlarınızla ilgilenin!

Pozitif olmak, spor yapmak ve sağlıklı alışkanlıkları sürdürmek size yılbaşı sonrası rutininize geri dönmek için gereken enerjiyi verecektir, birkaç hafta içerisinde istediğiniz düzene ulaşacaksınız!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.