Yılbaşı Geleneklerinin Psikolojik Yararları

Yılbaşı duyular için bir hediyedir. Noel'in psikolojik yararlarını burada keşfedin!
Yılbaşı Geleneklerinin Psikolojik Yararları
Roberto Muelas Lobato

Yazan ve doğrulayan psikolog Roberto Muelas Lobato.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan yıl boyu yılbaşı geleneklerini dört gözle bekliyor. En sevdiğiniz yiyecekleri kaçıracaksanız ya da hediyeleri açmak için eve gidemeyecekseniz Yeniyıl aynı değildir. Bu tatil, geleneklerinizi yerine getiremediğiniz zaman anlamını kaybeder.

Yılbaşı, duyular için bir hediyedir. Işıklar, dekore edilmiş sokaklar, renkli ambalaj kağıtları. Yemeklerin tadı, sıcak çikolatanın aroması ve diğer geleneksel içecekler hem gençler hem de yaşlılar için bir zevktir.

Her şeyden önce, Yeniyıl aileyle birlikte olma zamanıdır. Bu değerli günde sevdiklerimizle birlikte olma ve rutinlerimizden kaçma fırsatımız olur.

Endişeden kaçış

Birçoğumuz için, günlük eziyet streslidir. Günlük yaşamın hızı çok yorucudur, yorgunluk zamanla birikebilir ve kronikleşebilir. Sadece bu da değil, yaşamda çok fazla belirsizlik var. Bu belirsizlik olumsuz düşüncelerimizi besleme eğilimindedir.

Bu yüzden birçok insan Yılbaşı gibi bir güne ihtiyaç duyuyor. Her yıl bizi çocukluğumuza geri götüren ve kaybettiklerimizi hatırlamamıza ve uzakta yaşayanlarla zaman geçirmemizi sağlayan özel bir güne ihtiyacımız var. Hediyeleri açma ve kollarımızı sevdiğimiz insanlara açma zamanı.

yeni yıl kutlaması yapan insanlar

Tatil gelenekleri (neye şükrettiğimizi söylemek veya kadeh kaldırmak gibi) ritüellere dayanır. Laboratuvar deneyleri ve saha çalışması bu ritüellerdeki yapılandırılmış ve tekrarlayan eylemlerin dünyayı daha öngörülebilir bir yer haline getirerek kaygı için şok emici olarak hareket edebileceğini göstermektedir.

Elbette bu ritüellerin çoğunu yılın diğer zamanlarında yapıyoruz. Ancak Yeniyılda daha derin bir anlam kazanıyorlar. Onları özel bir yerde (aile evi) özel bir grup insanla (ailemiz ve yakın arkadaşlarımızla) kutluyoruz.

Bu yüzden Yeni Yıl esnasında yılın diğer zamanlarına kıyasla fazla insan seyahat ediyor. Genelde görmediğiniz kişileri görmek, endişelerinizi unutmanıza yardımcı olur. Bu toplantılar, eski aile gelenekleriyle yeniden bağlantı kurmanıza izin verir.

Geleneksel yemekler

Hiçbir Yılbaşı geleneği tatil yemekleri olmadan tamamlanmış sayılmaz. Mutfakta lezzetli bir yemek hazırlamak için geçirilen uzun saatler, aile ile oturulan uzun yemekler, keyifli sohbetler ve kahkahalar ile ödüllendirilir. Özel günler özel yemekler gerektirir.

Yemek paylaşmak bir toplum sembolüdür. Bütün aileyi masanın etrafında toplar, konuşmak ve bağ kurmak için bir alan yaratır. Birçok çalışma, yemekten önce bir çeşit ritüel yapmanın yemek deneyimini geliştirdiğini ve hatta yiyeceklerin tadını daha iyi hale getirdiğini gösteriyor.

Diğer araştırmalar, çocuklar yiyecek hazırlığına katıldıklarında, o yemeği daha fazla yemekten zevk aldıklarını keşfetmişlerdir. Sadece bu değil, bir yemek yapmak ne kadar uzun sürerse, onu o kadar çok takdir ediyoruz. Özel yemeklerle ilgili çabanın mutfak deneyimini arttırdığını söyleyebilirsiniz.

Geleneksel hediyeler

Bir Yeniyıl geleneği hediye alıp vermektir. Akılcı bir bakış açısına göre, hediye alıp vermek hiçbir anlam ifade etmez. Biriyle hediye alışverişinde bulunduğunuzda, temel olarak parayı geri dönüştürürsünüz. Hediye alışverişini tamamen parasal olarak düşünürseniz, sıfır toplamlı bir oyundur.

Bu şekilde bakarsanız, kendinize bir hediye almak daha iyi olur. Ancak, hediye alışverişi kimin ne kadar harcadığıyla ilgili değildir. Hediyeler, sosyal bağları korumamıza yardımcı olur, çünkü kısa bir süre için bile olsa, başkalarını düşünmeniz için sizi zorlar.

Belki de sadece parayı geri dönüştürüyorsunuzdur, ancak hediye vermek ve almaktan gelen memnuniyet hediye alışverişinin keyfini çıkarmanıza olanak sağlar. Sadece bu da değil, insanlar genellikle zaten Yılbaşı boyunca harcamayı planladıkları parayı harcıyorlar. Birçok insan kendileri veya bir başkası için güzel şeyler yapmak adına Yeniyılı beklemeyi tercih eder.

noel esnasında hediye açan çiftler

Aile ve Yeniyıl gelenekleri

Yeniyılın en önemli mutlak işlevi aile bağlarını korumak ve güçlendirmektir. Aslında, uzakta yaşayan akrabalar için, tatil ritüelleri aileyi bir arada tutan zamk işlevi görebilir.

Özellikle çocuklar, Yılbaşı geleneklerine katıldıklarında aileleriyle daha güçlü bağlar geliştirme eğilimindedir. Sadece bu değil, aile geleneklerinin sevgi dolu anıları, çocuklarınızla pozitif etkileşimlerle eş anlamlıdır.

Sonuç olarak, ritüeller ve gelenekler kimlik ve gruba aidiyet göstergeleridir. Bu yüzden Yeniyıl dönemi insanların kendilerini bir şeyin parçası gibi hissetmelerini sağlar ve onları cömert bir havaya sokar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.