Logo image
Logo image

Yetişkin Olarak Okula Dönmek Hakkında Yedi İpucu

3 dakika
Eğer okula geri dönmeye karar verdiyseniz, süper! Bu yazımızda, okula dönmeyi sizin için kesinlikle kolaylaştıracak birkaç fikir bulabilirsiniz.
Yetişkin Olarak Okula Dönmek Hakkında Yedi İpucu
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Okula dönmek hakkında mı düşünüyorsunuz? Bunu yapmaya birçok sebepten dolayı karar verebilirsiniz, mesela yeni bir şey öğrenmek hakkında merak sahibi olduğunuz ya da basitçe istediğiniz için yapabilirsiniz. Asıl mesele şu: insanlar öğrenmeyi asla bırakmazlar.

Yetişkin olarak okula dönmek başarısızlık ile eş anlamlı değildir, ve kötü bir seçim de değildir. 17 yaşındaki benliğiniz hayatının geri kalanı boyunca ne olmak istediğini seçmek zorunda kaldı. Sizin 17 yaşındaki benliğinizin, yirmi ya da otuz yıl sonra, şimdiki benliğinizin ne isteyeceğini bilecek kadar bilge olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu yüzden sürekli insanların okula geri döndüğünü ya da diğer alanlar ile ilgilenmeye başladığını görürsünüz. Bazıları bunu profesyonel hayatlarını değiştirmek için yaparken diğerleri bunu basitçe eğlence için yaparlar. Sizi motive eden şey ne olursa olsun, bir öğrenci olarak yeni hayatınıza başlamadan önce bazı ilginç fikirleri okumalısınız.

Some figure

Okul İçin Çok Mu Yaşlısınız?

Asla okul için çok yaşlı değilsiniz. İnsanların öğrenmeyi asla bırakmadığını unutmayın. Günümüzde, büyürken elinizde olanlardan çok daha fazla seçenek bulabilirsiniz. Ayrıca biçimlendirici seçenekleriniz ve çalışmak istediğiniz şeyi seçmek için daha fazla hayat deneyiminiz var, çalışılacak daha fazla konu var ve çevrimiçi eğitim de okula geri dönmenizi kolaylaştırabilir.

Bu bağlamda, şu türde farklı teknik ve ipuçlarını deneyebilirsiniz:

  • Israrcı olun ve deneyip yanılma yolu ile öğrenin.
  • Derste iyi notlar almanıza yardım edecek teknikleri araştırın.
  • Ders yönergeleri tutarlılığınızı korumanıza yardımcı olur, özellikle de uzaktan öğrenme söz konusu olduğunda.
  • Ezber teknikleri ve çalışmalarınız sırasında aktif okumayı sürdürmek.

Çalışmadan uzun yıllar geçirdiğinizde çalışmaya birden geri dönmek her zaman kolay değildir, çünkü büyük ihtimalle bu alışkanlığı kaybetmişsinizdir. Diğer yandan da, beyniniz belli bir yaşa ulaştığında artık çocukluğunuz ve ergenliğiniz sırasında sahip olduğu öğrenme kabiliyetini kaybeder.

Some figure

Yetişkin Olarak Okula Dönmek Hakkında Yedi İpucu

Herhangi bir profesyonel kariyer için sürekli eğitim şarttır. Her zaman bir yüksek öğrenim kursuna kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Herhangi bir eğitim kursu becerilerinizi geliştirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Önemli olan yeteneklerinizi güncellemek, bir tür profesyonel geri dönüşüm içerisinde olmaktır.

Profesyonel nedenlerden de olsa, zevk için de olsa, ya da basitçe başka bir şey öğrenip daha bilgili olmak da istiyor olsanız, bazı önemli ipuçları bu süreci sizin için daha kolay hale getirecektir.

Güven

Yaş ile birlikte sadece bağımsızlık değil, kendinize güvenmenin sorumluluğu da gelir. Okula dönmek birçok insan için zor olabilir. Bundan dolayı bazı insanların yeteneklerine inanmaları gerekebilir. Ancak, kendinize duyduğunuz güvenin kibre dönüşmesine izin vermemeniz gerektiğini de unutmayın.

Önyargınızı Kapıda Bırakın

Önyargılarınızı mümkün olduğunca unutmanız en iyisidir. Her gün, sınıfta her yaştan insan göreceksiniz. İnsanlarla bu konuda konuşmaya çalışın, çünkü bazı insanlar yaşlı bir yetişkin olarak okula gitmeyi hala negatif bir şey olarak değerlendiriyor.

“Aç kalın, budala kalın.”

Steve Jobs

Motivasyon

Motivasyon ve yapabileceğiniz şeylere inanmak elzemdir. Eğer okula geri dönme kararı alırsanız doğru şeyi yaptığınızı bilerek bu deneyimden alabileceğinizin en iyisini alın.

Planlamak

Genellikle, yetişkin olarak okula dönmek hayatınızı dikkatli bir şekilde planlamanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin, şimdi, büyük ihtimalle önceden sahip olmadığınız ailevi sorumluluklarınız ve iş görevleriniz var. Bundan dolayı zamanınızı gerçekçi bir şekilde organize etmeli ve sınırlarınızı bilmelisiniz.

Çalışma Alışkanlıkları

Çalışma alışkanlığınızı yavaş yavaş geri kazanabilirsiniz. Yavaş gidin ve çalışmak yeniden rutininizin bir parçası haline gelene kadar küçük zorlukları aşmaya devam edin.

Some figure

Seçimler

Konu çalışacağınız şeye karar vermeye geldiğinde doğru kararı vermelisiniz. Neye ihtiyacınız olduğunu, ve eğitiminiz ile ne yapmak istediğinizi düşünün. Profesyonel gelişim mi istiyorsunuz? Hayatınızda yeni bir zorluk olmasını mı istiyorsunuz? Yoksa sadece yeni bir şey öğrenmek mi istiyorsunuz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ne istediğinizi anlamanıza ve doğru tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir karar vermek üzerinde çok durmamaya çalışın çünkü çok fazla seçeneğiniz olması sizin aleyhinize olabilir ve motivasyonunuzu etkileyebilir.

Destek Bulun

Aileniz ve arkadaşlarınıza yaslanın. Çünkü bir şeyler ile başa çıkamayacak gibi hissettiğiniz zamanlar olabilir ve onların desteği size bir nimet olacaktır.

Hadi bunu yapın! Kimsenin size okul için çok yaşlı olduğunuzu söylemesine izin vermeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


C. Franco, Isabel, (2017). Volver a estudiar en la edad adulta: técnicas y consejos, España: Amazon.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.