Logo image
Logo image

Yatıştırma Kavanozu: Çocuğunuzu Sakinleştirmek için Parlak ve Duyusal Bir Oyuncak

3 dakika
Yatıştırma Kavanozu: Çocuğunuzu Sakinleştirmek için Parlak ve Duyusal Bir Oyuncak
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çocuğunuz öfke nöbetleri mi geçiriyor? Sık sık kaygılı mı hissediyor? Bazen ebeveynler veya bakıcılar çok bunalıyor çünkü böyle durumlarla nasıl başa çıkacaklarını, neler kullanmalarının gerekli olduğunu bilmiyorlar.

Bu nedenle bugün bu durumlar için çok uygun bir teknik keşfedeceğiz: yatıştırma kavanozu.

Yatıştırma kavanozu, dikkatini ve çabasını diğer birçok konuya da odaklamış olan pedagog ve eğitimci Maria Montessori tarafından tasarlanan bir tekniktir.

Ana amacı, küçüklerin bir şeyleri öğrenirken eğlenmelerine yardımcı olacak bir yöntem tasarlamaktı. Bunu yapmak için, çocukların kendi duygularıyla bağıntılı olmalarına yardımcı olmak için farklı etkinliklere odaklandı.

Şu anda, okullar çocuklara duygularının üstesinden nasıl geleceklerini öğretmiyor.

Yatıştırma kavanozu, ebeveynler için de bir teknik

Yatıştırma kavanozu sadece çocuklar için değil, aynı zamanda ebeveynler ve diğer yetişkinler için de işe yarar. Duygularımızın üstesinden gelirken, onları düzgün bir şekilde yönetmek, onları anlamak ve ifade etmek konusunda zorlanıyoruz. Bu nedenle, bu tekniği denemek çoğumuz için iyi olabilir.

Yatıştırma kavanozu, cam veya plastikten yapılan, içine sim, su, yapıştırıcı ve renklendirici koyduğunuz şeffaf bir kaptan başka bir şey değildir.

En iyisi, çocuğun sim rengini seçmesine ve kendi yatıştırma kavanozunu kendisi yapmasına izin vermek. İşte nasıl yapılacağı üzerine bir video:

Eğer ebeveynler çocuklarıyla bu eğlenceli şeyi yaparsa, kısa bir süre içinde onların canı da bununla oynamak isteyecektir. Şişeyi sallarken, simler hipnotize edici bir şekilde hareket eder ve bu gerçekten de bizi sakinleştirir. Dikkatimizi çeker ve bize her şeyi unutturur, zihnimizi “boşaltır”.

Yatıştırma kavanozları çocuklar, ergenler ve yetişkinler için etkilidir. Bununla birlikte, kullandıktan sonra, onu neden kullandığımızı açıklamak zorundayız.

Amaç, çocuklar öfkeli olduğunda yatıştırma kavanozu kullanmaktır. Renkler ve hareket eden parıltılar onları sakinleştirecek, öfke nöbetini unutturacak ve daha sonra bu konuda daha kolay konuşabilmelerini sağlayacaktır.

Bu teknik cezalandırmanın yeni bir şekli değildir

Ebeveynler, bu tekniğin yeni bir ceza şekli olduğunu düşünüyor olabilir. Yanlış bir şey yaptıklarında çocuklarını ceza köşesine göndermek gibi.

Ancak burada amaç bu değildir. Yatıştırma kavanozunu kullandıktan sonra durum hafifler. Ardından, çocuğunuzla konuşmak ve neler hissettiğini ifade etmesine yardımcı olmak zorundasınız.

Neden kızgın? Bu kadar üzgün olmalarına neden olan şey ne? Duygular kaynamaya başladığında net bir şekilde düşünemeyiz.

Ancak bir kez sakinleşirsek durumu daha sakin ve daha az radikal bir perspektiften görebiliriz. Bu şekilde, belki de bizim aşırı tepki verdiğimizin farkına varırız.

Yatıştırma kavanozu kullanarak çocukların anlamasını istediğimiz şey budur. Bu pozitif teknik onlara duygularını daha etkili bir şekilde ele almasını öğretecektir.

Dürtüsel davranmayı bırakacaklar, aksine kendilerini sakinleştirmek için zaman tanıyacaklardır ve daha sonra neler olduğunu net bir şekilde analiz edeceklerdir.

Some figure

Buradaki sır, ebeveynlerin zçocuklarına adadığı amanda yatmaktadır: çocuğun bu tekniği etkili bir şekilde içselleştirmesi ve öğrenmesi için yeterli zamanı olmalıdır.

Onlarla oturup, yatıştırma kavanozunu gözlemlemek ve sonra duygularını ifade etme sürecinde onlara rehberlik etmek de çok önemlidir.

Çocuklar genellikle hissettiği duygularını, bunu neden hissettiklerini, bu duyguya ne dendiğini, neden bu duygunun orada olduğunu ve amacının ne olduğunu bilmezler. Onlara bütün bunları öğretmek ve onları iyi bir duygusal ifadeye yönlendirmek ailelerin sorumluluğundadır.

Gerçek şu ki, pek çok yetişkin de aynı zamanda duygularını tanımlamakta ve ifade etmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle, bu teknik hem ebeveynlere hem de çocuklara çok yardımcı olabilir.

Herkesin yararlanabileceği karşılıklı bir öğrenme şeklidir, küçüklerin ve büyüklerin duygusal yönetimlerini geliştirmelerine ve iyileştirmelerine olanak sağlar.