Logo image
Logo image

Yarışan Akıl: Hızlı Konuşan Biri Olmanın Zorlukları

4 dakika
Bazı insanlar yaşadıkları gibi, son derece hızlı bir şekilde iletişim kurarlar. Bununla birlikte, bu konuşma tarzının arkasında genellikle kaygı, kontrol eksikliği veya düşünce netliği bulunur.
Yarışan Akıl: Hızlı Konuşan Biri Olmanın Zorlukları
Son Güncelleme: 18 Kasım, 2022

Her birimizin belirli bir iletişim şekli vardır. Ancak, hızlı konuşan biriyseniz, muhtemelen mesajlarınızı her zaman etkili bir şekilde iletemezsiniz. Ayrıca, dinleyicileriniz tarafında belirli stres, kafa karışıklığı ve anlamada daha büyük zorluk duyguları yaratma eğilimindesiniz. Bu tür bir iletişim tarzıyla ilgili bir takım varsayımlarda bulunabiliriz.

Her şeyden önce, hızlı konuşan biri olmak,, mutlaka psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunuz anlamına gelmez. Öte yandan, taşilali gibi bir konuşma bozukluğundan kaynaklanabilir. Bu bozukluk, kelimelerin birbirine karıştığı aşırı hızlı konuşmayı tanımlar. Ek olarak, sıklıkla, hastanın konuşmasının ritmik akışını daha da karmaşıklaştıran duraklamalar veya tekrarlar vardır.

Çoğu zaman, bu tür iletişim, yakın ortamlarda kaygı ve stres faktörlerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Aslında, çocukluk döneminde birçok kez olan bir şey. Bu nedenle, düzenli olarak bu tür konuşmayı kullanan birini tanıyorsanız, onlara karşı her zaman biraz sabırlı olmalısınız.

Öte yandan, bu şekilde iletişim kuran kişi sizseniz, bir dizi veri ve stratejiyi dikkate almaya değer. Bunlar aşağıdaki gibidir.

“İnsan iletişim kuramaz.”

-Paul Watzlawick-

Some figure

Hızlı konuşan biri olmak

Bazıları hızlı konuşanların kendilerini diğerlerinden ayıran bir tür yeteneğe sahip olduğunu düşünüyor. Hızlı konuşmanın aynı zamanda hızlı düşündükleri anlamına gelebileceğine inanırlar. Ayrıca, büyük miktarda veri ve bilgi içeren konuşmalar yapmaları istendiğinde bu kişilerin harika konuşmacılar olacağını da düşünebilirler. Ancak, bilim bunun her zaman böyle olmadığını belirtti.

Başlangıç olarak, hızlı konuşmak akıcı konuştuğunuz anlamına gelmez. Aynı şekilde, hızlandırılmış bir şekilde iletişim kurarsanız, hedef kitlenizin ilettiğiniz tüm bilgileri sindirmesi için her zaman zaman tanımış olmazsınız. Maryland Üniversitesi’nde konuşma bozuklukları patoloğu olan Florence Myers gibi uzmanların önerdiği şey budur.

Hızlı konuşanların ortalama olarak aşağıdaki özellikleri sergileme eğiliminde olduğunu iddia ediyor:

 • Ses tonunda değişiklikler. Örneğin, bazen çok yüksek sesle veya çok az konuşabilir ve anlamayı zorlaştıran daha düşük bir ton kullanabilirsiniz.
 • Bağlaç kullanırken sorunlar. Bazı kelimeleri telaffuz ederken hata yapıyorsunuzdur.
 • Konuşmada dolgu kullanımı. Örneğin, “ah” “um” ve “yani” ve “yani” gibi kendi kendine onarımlar.
 • Mesajınızın en önemli yönleri, yani iletmek istediğiniz ana tema gözden kaçar.
 • Dinleyiciniz konuşmanızın tamamını anlamıyor. Ek olarak, ona daha az değer vermeleri yaygındır. Ayrıca hızlı iletişim tarzınızdan dolayı biraz stres yaşayabilirler.

Hızlı konuşmanın nedenleri

Olağanüstü hızlı konuşmanın kökeni çok boyutludur. Başka bir deyişle, tek bir sebep yoktur. Nitekim, bunun neden olduğunu açıklayabilecek farklı faktörler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Çocukluktan şartlanma. Hızlı konuşmak için erken yaşlardan itibaren sosyal olarak baskı hisseden çocuklar vardır. Yaramaz kardeşlere sahip olmak, hatta hızlı konuşan ebeveynlere sahip olmak bu iletişim tarzına sıklıkla neden olur.
 • Dışa dönük kişilikler bu özelliği belirli durumlarda gösterirler. Aslında, konuşurken düşünmeye meyillidirler ve dürtüsellikleri ve örtüşen fikirleri neredeyse hiçbir filtre olmadan ifade edilir.
 • En yaygın neden yarışan bir zihindir. Gerçekten de, bazen, acele, kaygı ve baskı ile işaretlenmiş günlük bir rutin, insanların gergin bir şekilde iletişim kurmasına neden olur. Aslında, bu insanlar yaşadıkları gibi iletişim kurarlar: stresli bir şekilde.
Some figure

Tachylalia: konuşma bozukluğu

Bazı durumlarda, hızlandırılmış konuşma, tachylalia olarak bilinen bir konuşma bozukluğundan kaynaklanabilir. Bu, sözcükleri söylerken seslerin ve hecelerin atlanmasının yanı sıra solunum koordinasyon bozukluğu ile karakterizedir. Bu nedenle, bu insanların dili genellikle anlaşılmaz olabilir.

Bu durum her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, genellikle çocuklarda daha yaygındır. Bu durumun ana nedeni, beyin ile konuşma organlarını harekete geçirme yeteneği arasındaki koordinasyon eksikliğidir. Ayrıca nörolojik ve kalıtsal faktörlere bağlı olabilir. Bu durumlarda, sinir sisteminin vücudun dil alanları ile bağlantısı arasında bir koordinasyon eksikliği vardır.

Bu durumlarda en etkili tedavi çocuk konuşma terapisidir. Bu, çocuğun öz kontrolünü ele alır ve güçlendirir. Ayrıca diyaframı kontrol etmek için nefes egzersizleri ve fikirlerini toplamalarına yardımcı olmak için gevşeme egzersizleri ile bebek uyarılır.

Hızlı konuşmayı azaltmak için ne yapılabilir?

Hepimiz etkili bir şekilde iletişim kurmak istiyoruz. Etkili konuşmak, mesajınızı uygun, yakın ve hatta büyüleyici bir şekilde iletmek demektir. Bu nedenle, bunu çok hızlı yaparsanız, başkaları ne söylediğinizi anlamakta endişe veya zorluk yaşarlar. Ayrıca, acele etmenin bir sonucu olarak, gizli tutmayı tercih ettiğiniz bazı düşünceleri paylaşabilirsiniz.

Bu nedenle, hızlı konuşan biriyseniz, yavaşlamayı öğrenmelisiniz. Ayrıca biraz daha yansıtıcı ve daha az dürtüsel bir düşünme biçimi uygulamanız gerekir. Bu şekilde, kendinizi yavaş yavaş daha yetkin ve daha kontrollü hissedeceksiniz.

Daha yavaş konuşmanın anahtarları

 • Duygusal yönetim. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu iletişim biçimine duygularınız ve daha özel olarak yaşam tarzınızdan kaynaklanan endişe aracılık eder. Bu nedenle, bazen sadece yavaşlamak yeterli değildir. Aslında, endişeniz, stresiniz ve dürtüselliğiniz üzerinde de kontrol sağlamanız gerekir.
 • Solunum kontrolü. Derin nefes alma veya Jacobson’ın aşamalı gevşemesi gibi teknikler, iletişiminizin ritmini iyileştirmek için iç sakinliğinizi eğitmenize yardımcı olabilir.
 • Bir dinleyici gibi düşünün. Biriyle iletişim kurarken, düşüncelerinizi duraklamalar oluşturmak için eğitin. Nefes alma fırsatını yakalayabileceğiniz o anlarda, söylediklerinizin dinleyicinize ulaşıp ulaşmadığını kendinize sorun. Yavaş iletişimin her zaman daha iyi olduğunu kendinize tekrar edin.
 • Hızlı konuşursanız başkalarından size haber vermelerini isteyin. Çünkü bazen, neredeyse farkında olmadan yaparsınız. Gerçekten de konuşmanızı hızlandırıyorsunuz ve dinleyiciniz için bunaltıcı oluyor. Bu, özellikle gergin hissediyorsanız geçerlidir. Bu nedenle, başkalarına bu eğiliminiz olduğunu ve bunu yaparken size haber vermelerini kesinlikle takdir edeceğinizi belirtmek iyi bir fikirdir. O zaman yavaşlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, başta da belirttiğimiz gibi hızlı konuşmak, mutlaka bir rahatsızlığınız olduğu anlamına gelmez. Çoğu zaman, farkında olarak kontrol edebileceğiniz iletişimsel davranıştır. Bu akılda tutulmaya değer. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bakhshani, N. M. (2014). Impulsivity: a predisposition toward risky behaviors. International journal of high risk behaviors & addiction3(2).
 • Sierra, J. C., Ortega, V., & Zubeidat, I. (2003). Ansiedad, angustia y estrés: tres conceptos a diferenciar. Revista mal-estar e subjetividade3(1), 10-59.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.