Yardım İstemek Zayıflık ile Eş Anlamlı Değildir

Ekim 1, 2017

Yardım istemek hassaslık ya da zayıflık ile eş anlamlı değildir. Aslında, yardım istemek bir cesaret eylemidir. Bunu yaparak, sınırlarımızı kabul ediyoruz ve başkalarının büyümemizde temsil ettiği rolü tanımış oluyoruz.

Bu bağlamda yardım istemek, alçak gönüllülük ve cesaret gerektiren bir davranıştır diyebiliriz çünkü destek talep etme yolu ile diğer insanların değerini fark ediyor ve kendi kendine yeterli olma yönündeki olağan baskılarla mücadele ediyoruz.

İnsan, toplu gelişimi desteklemek için çevre ile işbirliği ve ilişki için tasarlanmıştır.

gözgöze

Güven, bir mihenk taşı

Yardım istediğimizde aynı zamanda başkalarına güven için bir oy vermiş oluyoruz. Bu basit hareketle bağlarımızı güçlendiririz. Biz dürüst insanlarız ve çevremizdeki insanlar için, onlara inandığımız zaman bizim için bir şeyler yapabileceklerini düşünüyoruz.

Sosyal ve duygusal destek talebini, başkalarının bizden yararlanmasına ya da kendimiz için bir şeyler yapma kabiliyetimizi ciddi şekilde tehdit ederek bağımsızlığımıza zarar vermesine yardımcı olacak iki tarafı keskin bir bıçak olarak düşünmeye eğilimliyizdir.

Genellikle olumsuz deneyimler (hayal kırıklığı ve beklentinin birleşimi) bizim bu şekilde düşünmemize neden olur ve yardım istemekten ve ihtiyaçlarımızı başkalarına göstermekten çekinmemize neden olur.

Biz yanılmıyoruz, ama gerçek şu ki sokakta yürürken başımıza bir şey düşecek” diyerek güvensiz yaşayamayız. Bununla birlikte, kendimize koyduğumuz engeller, durum kendimizi korumamızı gerektirdiği zaman işe yarar, sonrasında değil diye düşünürüz.

tepenin arkasındaki eller

Yardım istemek, vazgeçilmez bir temel sosyal beceri olmaya ek olarak biriyle etkileşime geçmenin iyi bir yoludur. Başkaları bize yardım edebildiği zaman, bu aynı zamanda onlara kendilerini iyi hissettirir. Böylece, bencillikten uzak bir biçimde başkalarına yardım etmek, insan ilişkilerinin  ve eylemlerimiz etrafında kurulan bağların güzelliğini iyice düşünmenin bir yoludur.

Bu nedenle, gururu ve yanılmaz olmak ihtiyacını geride bırakın. Bazı zamanlarda utanç çok da mantıklı değildir.

yıldızları yakalamak

Dahası, olumsuzluk korkusu en önemli faktörlerden biridir. Bu bizim, yargılanma ve zayıf görülme ihtimali ile dehşete düşmemize neden olur. Başkalarından yardım istemek için, başkaları etrafınızdayken güven duymanız ve rahat olmanız gerekir. Eğer bu iki önemli konu üzerinde çalışmazsak, bu ilişki gerektiği gibi akmaz.

Yardım isteyince hepimiz kazanırız, çünkü vermek kadar istemek de zenginleştirir. Yardımcı olmak harikadır, ancak birilerinin bize yardım etmesine izin vermek daha az harika değildir. Denemeye değer.