Logo image
Logo image

Her Gün Büyümek Sizin Bir Sorumluluğunuzdur

3 dakika
Her Gün Büyümek Sizin Bir Sorumluluğunuzdur
Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2017

Endişeler, stres… bir yetişkin olduğumuzda, bizi baskı altına alıp rahatsız eden bu zararlı durumların bir açıklaması var. Hepimizin, hayatın bir evresinden sonra büyümesi gerekiyor. İster mesleki ister kişisel ya da aklınıza gelen herhangi bir açıdan olsun. Gerçek şu ki, çoğu insan tersini yapsa da, kısacık ömürlerimize sıkışıp kalmak söz konusu bile değildir.

Ancak, bütün bunların üstesinden gelebilmek için gereken şey nedir? Bu ilerleme, daha başarılı bir insan olma dürtümüz nereden geliyor? Bugün, bu dürtünün varlığımız için doğuştan gelen bir şey olduğunu anlarken, bir birey olarak nasıl büyümeye ve gelişmeye devam edeceğinizi keşfedeceksiniz. Peki, her gün büyüyüp gelişmeye hazır mısınız?

“Kimse sizin yerinize bir şey öğrenemez. Kimse sizin yerinize gelişim gösteremez. Kimse sizin yerinize bir şey arayamaz. Kimse sizin yapmanız gereken bir şeyi, sizin yerinize yapmaz. Varoluş, sizin yerinize başkasının geçmesine izin vermez.”

– Jorge Bucay

Büyümek bir önceliktir

Some figure

Büyümenin hayatınızda bir öncelik olması gerekir. Sizi, hayatınızda daha iyi yerlere getirmesi, daha ileriye götürmesi için bu bir motivasyon kaynağıdır. Eğer büyümezsek ne olur? Zamanla solar gideriz.

Hedeflerimiz, hayallerimiz, her gün aşmamız gereken engeller olmaksızın yaşayamayız. Eğer bunları yapmazsak, dünyaya öfke ile bakan, acı ve depresyona yenik düşme ihtimali yüksek olan insanlar oluruz. Eğer istediğiniz bu değilse, hayatınızda değişiklikler yapın!

Açıkçası, kendinizi hayatınızın bir dönüm noktasında bulmuşsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, endişelenmeyin! Bugün, yeniden capcanlı ve faydalı hissetmek için ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

“Büyümekte olan bir kişi, iyi anlarında kendilerine bir şeyler öğretilmesine ve zor anlarda, kendilerinin düzeltmesine izin veren bir kişidir.”

– Bernardo Stamateas

Genellikle, insanların çoğunluğu, hayatlarının zor anlarında, yeni bir şeyler öğrenmeye ve ilerlemeye pek yanaşmazlar. Bu, yapmamamız gereken bir şeydir. Başımıza ne kadar kötü şeyler gelirse gelsin, asla büyümekten, gelişmekten vazgeçmeyin. Neden mi? Sadece aşağıdaki sebepler bile yeterlidir:

  • Daha iyi kararlar alacaksınız.
  • Sorunlarınızı daha çok iyi değerlendireceksiniz.
  • Kendiniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz ve daha iyi bir insan olacaksınız.
  • Yapmanız gereken her şeyi yapacaksınız.
  • Daha güçlü olacaksınız.

Eğer her gün bu adımları takip edebilirsiniz, daha fazlasını da elde edeceksiniz. Ancak, buradaki mesele, bu sorunu nasıl ele alacağımız ile ilgilidir. Bunu yapmak için zihnimizi açmalı ve öğrenmeye ve hata yapmaya istekli olmalıyız.

Öğrenmekten vazgeçmeyin

Some figure

Her geçen gün, büyümek için aklınızda tutmanız gereken şey asla öğrenmeyi bırakmamaktır. Her gün bilmediğiniz bir şeyi öğrenmek için yeni bir fırsattır. Bunu sakın boşa harcamayın.

Sizi rahatsız eden herhangi bir şey, hoşlanmadığınız herhangi bir durumla ilgili görüşlerinizi açık bir şekilde dile getirin. Yoksa, hayatınızın geri kalanını bu gibi konularda sessiz kalarak mı geçirmek istiyorsunuz? Büyümek, çok ileri gitmek anlamına gelmez. Büyüyen, her gün değiştirebileceğimiz küçük şeyleri elde etmek için motive olmayı gerektirir.

“Karar alma aşamasındayken, zayıflar titrer, aptallar kararlara karşı çıkar, bilgeler kararları değerlendirir ve akıllılar kararları yönlendirir”

– Anonim

Bunun uzun bir yolculuk olacağını anlayın. Örneğin, bir çocuk yürümeyi nasıl öğrenir? Adım adım. Bu durum da bu tamamen aynı. Eylemlerinizi ve kendi hayatınızı analiz edin. Ben mutlu muyum diye bir düşünün. Neyi sever ve neyi sevmezsiniz? Şimdi daha olgun bir insan olabilmek için bu sorulara cevap vermenin ve ilerlemeye devam etmenin zamanı geldi.

Some figure

Harekete geçin. Yaşadığınız hayat sizin, buna göre yaşamalı ve son anına kadar tadını çıkarmalısınız. Öğrenin, kendinize küçük hedefler koyun ve sürekli gelişmek için bir motivasyon belirleyin. “Hayatımdan mutlu muyum?” sorusuna verilen cevap bangır bangır duyulan bir evet olmalı!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.