Logo image
Logo image

Bize Sırtını Dönmüş Bir Dünyada Destek Bulmak

4 dakika
Bize Sırtını Dönmüş Bir Dünyada Destek Bulmak
Son Güncelleme: 08 Eylül, 2017

Bazen cesaretimizin kırıldığı zamanlar olur ve nedenini tam olarak bilemesek de, kendimizi birdenbire tüm gücümüzü yitirmiş bir halde buluruz. İşte bu zamanlarda, en çok desteğe ihtiyaç duyduğumuz anlarda, çevremizdeki insanlar bize sırtlarını çevirmeye başlar. Ve bizler, “Ben yanındayım“, “Her şey yoluna girecek“, “Merak etme” gibi büyülü ve bize tekrar cesaret verecek sözcükleri duyana değin, ayağa kalkamayız.

Bir insana zor zamanlarında destek olmak, basit bir toplumsal vicdan muhasebesinden veya dayanışmasından da öte bir durumdur. Bu eylem, birisine karşı hissettiğimiz tutkunun da bir göstergesi olup, empati yeteneğimizin vücut bulmuş halidir. Yani, birinin duygularının gerçekliğine inanmak ve gerçekten de, en içselleşmiş ve ortak olunmuş tutkulu duyguların, en saf hali ile ifade edildiği hal ve hareketlerin bir toplamıdır.

Ben hep senin yanında olacağım ve her koşulda ve her zaman seni destekleyeceğim. Gülümsemenin arkasındaki sevinç ben olacağım. Zorluklar karşısında tökezleyip ne kadar düşsen de, seni elinden tutup kaldıran hep ben olacağım. Unutma, zor zamanlardan geçerken yanında hep ben olacağım. Çünkü iyi zamanlarda, herkes senin yanındadır.

Kendimizi altın zırhlar ile sarılmış, güçlü ve yenilmez yaratıklar olarak görüyor oluşumuz gerçekten de çok ilginçtir. Yine de, her savaşçı, savaş meydanında en az bir iki yere yere düşer. Ve bu gibi durumlarda yardım istemek bizi daha zayıf biri yapmaz. Hepimiz, ters giden işlerin arifesinde birilerine yardım edebildiğimiz için minnettar oluruz.

Some figure

Kalbin samimi dili olan duygusal destek

Birine zor zamanlarında destek olmak, kalbin farklı bir dilde konuşmasına benzer. Bazı insanlar ise buna nasıl sahip olacağını bilmez. Kendilerini geri çeker, sessiz, sakin bir şekilde, kırık bir ruh hali ile umutsuzluklarını yaşadıkları bir yaşam sürerler. Diğerleri ise bu dil ile başkalarına nasıl konuşacağını bilmez. Başkalarını memnun etmek ve yaşadıkları sorunları çabucak aşmaları için “Çok da bir mesele değil” veya “Fazla endişe etme” gibi laflar ile kendilerine bir sınır koyarlar.

Duygusal destek, ihtiyaç halindeki birey ile aynı dili konuşmalıdır. Yani, aranızda bir “uyum” olmalı. Bunu yapmak için iki temel şeye ihtiyacımız var. Yardım etmek istediğiniz kişi ile samimi bir ilişki kurma arzusu ve bu yardımı, rahatlığı ve yakınlığı kurabilecek yetenek.

Birçok insanın size sırtını döndüğü bir dünyada, insanların yüzüne yüzüne bakmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Çocuklarımız, zor zamanlarda “onların yanında olmak” özlemi ile büyümek zorunda kalıyorlar. Aksine, onlara ne kadar eşsiz, özel ve muhteşem birer varlık olduklarını göstermeliyiz. Zor zamanlardan geçen insanlara destek vermek, aynı zamanda kendi karanlığında kaybolmuş birisinin ışığı olmaktır.

Güçlü bir bağ olarak sevdiklerinize destek olmak

Yaşadığımız ilişkilerde birbirimize karşılıklı destek olmak, hayatınızdaki zorlukları daha güvenli bir şekilde aşmak için kullanabileceğiniz bir köprü gibidir. Her şeyden öte, kendi başınıza yapamadığınız şeyleri, zorluklara karşı beraber direnerek gerçekleştirebilirsiniz. Sevilmeyi en az hak ettiğimiz zamanlarda bile, birbirimize tutku ile bağlı kalmayı sürdürmek demektir.

Dünyan başına çöktüğü zaman, benim dünyama gel… El ele, birlikte yeniden bir dünya kuralım, hiç bir şeyi atlamadan, hiç bir şeyi eksik bırakmadan, adım adım, parça parça bir hayat kuralım ki, seni sen yapan hiçbir şey geride kalmasın.

Some figure

  • Eşinizin duygu ve hislerine saygılı olmanız gerekir. Her zaman için “Çok da bir mesele değilmiş” gibi bir cümle yerine “Anlıyorum” ya da “Senin yanındayım” gibi seçenekleri tercih edin.
  • Fiziksel teması sürdürün, sarılmaların ve dokunmaların tatlı dilini konuşun. Sizinle konuşurken eşinizin elini bırakmayın. Her zaman samimi bir ilgi ve alaka ve kendine has bir empati duruşu sergileyin.
  • Ne kadar masumane olursa olsun, ne özel olarak ne de başkalarının yanında eşinize karşı ironik cümleler kurmayın ya da onunla alay etmeyin. 
  • Eğer sevdiğiniz insan sizinle konuşmak istiyorsa, asla ama asla bu konuşmayı ertelemeyin, başka bir zamana bırakmayın. Şu andan daha iyi bir zaman asla olmayacaktır.

Her zaman onların yanınızda olacağınızı bilmenin zevk

Sevdiğine sarılmaktan daha çok sırtını dönmeye meyilli bir toplumda, bu tür bakış açılarını değiştirmek ile görevliyiz. Sevdiğimize destek vermek için, kendine has, benzersiz, muhteşem ve iyileştirici yaklaşım tarzını öğrenmeliyiz.

Her şeyden öte, sevdiğimiz birine destek olmak, onu başımızın üstüne taşıyıp, ulaşamadığı yerlere çıkmasına yardımcı olmaktır. Bir bakıma, kendilerine başka bakış açıları kazanmaları için yardımcı olmaktır. Yaşadıkları zorluklardan kurtulmalarını sağlayacak diğer yollarda beraber yürümektir. Sevdiğimiz birinden iyi bir şekilde destek görmek, bize patronluk taslamayan bir şekilde, hatalarımızı göstererek, aldığımız yaralar ile beraber büyümemize yardımcı olur.

Some figure

Böyle yaparak, istediğimiz zaman bize nasıl destek çıkacaklarını bilen o ermiş insanların varlığı ile de mutlu olacağız. Bu güzel insanlar, yaptıkları yardımlar karşılığında hiçbir şey istemeden, bizi tüm artı ve eksilerimiz, tüm saplantı ve zayıflıklarımız ile tamamen kabul eder.

Şunu da unutmayın ki, sizi daha iyi bir insan yapan inançlarınız değil eylemlerinizdir. Böylece, güneş ışığını kalplerinde ve büyülü tozlarını da ceplerinde taşıyan bu güzel insanları hayatınızda kaldığınız sürece, onların bu sadakatlerini boşa çıkarmayın. İhtiyaç duyduklarında onlara destek olun ve gerektiği zaman siz de onları omuzlarınızın üstünde taşıyın. Zor zamanlarda eşsiz fırsatlar sunan bu insanlar ile beraber yeni ufuklara bakın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.